Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Siostrę Danielę znali w Pleszewie wszyscy! Najbliżsi przyjechali aż z Bydgoszczy, żeby zobaczyć jej rower na wystawie w Muzeum Regionalnym

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Siostrę Danielę znali w Pleszewie wszyscy! Najbliżsi przyjechali aż z Bydgoszczy, żeby zobaczyć jej rower na wystawie w Muzeum Regionalnym
Siostrę Danielę znali w Pleszewie wszyscy! Najbliżsi przyjechali aż z Bydgoszczy, żeby zobaczyć jej rower na wystawie w Muzeum Regionalnym Muzeum Regionalne Pleszew/arch. NM Pleszew
Na zakończenie wystawy rowerowej odwiedzili Muzeum Regionalne w Pleszewie wyjątkowi goście: pan Kazimierz Kozanecki wraz z rodziną z Bydgoszczy. Przyjechali do Pleszewa, aby podziwiać ekspozycję "Historia kołem się toczy. O rowerach i nie tylko...", a szczególnie znajdujący się na niej rower siostry Danieli Kozaneckiej, która była rodzoną siostrą pana Kazimierza

Wystawa w Muzeum Regionalnym w Pleszewie

W Muzeum Regionalnym w Pleszewie zakończyła się wystawa „Historia kołem się toczy. O rowerach i nie tylko…”. Na ekspozycji można było poznać historię roweru i obejrzeć najciekawsze modele bicyklów począwszy od roku 1898, a na roku 1982 roku skończywszy.

- W mniejszej sali zgromadzone zostały okazy z regionu oraz te, które jeździły po pleszewskich ulicach, a zostały wypożyczone od miejscowych kolekcjonerów. Ciekawostką wartą uwagi jest na pewno rower siostry Danieli Kozaneckiej ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP, którym przez wiele lat jeździła do chorych, prowadząc swoją służbę pielęgniarsko-medyczną - podkreślali pracownicy Muzeum Regionalnego w Pleszewie.

I właśnie na zakończenie rowerowej wystawy do Pleszewa zawitali najbliżsi siostry Danieli Kozaneckiej: pan Kazimierz Kozanecki wraz z rodziną z Bydgoszczy, który był rodzonym bratem siostry Danieli.

Siostra Daniela Kozanecka. Historia jej życia

Siostra Daniela przyjechała do Pleszewa w 1956 roku, jako nowicjuszka Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Od 1957 roku pracowała jako pielęgniarka w pleszewskim szpitalu na oddziale noworodków.

Do pracy, na oddziale dziecięcym, chodziła w białym habicie. I tak było do 1982 roku, dopóki szpital nie przeniósł się do nowego budynku przy ulicy Poznańskiej. Pracę w szpitalu siostra Daniela wspominała bardzo dobrze. Lekarze byli bardzo życzliwi. Nikt nie powiedział złego słowa, kiedy siostra chrzciła dzieci, które rodziły się bardzo słabiutkie

.– Jeśli matka była za słaba, żeby wybrać imię, to dziewczynka zawsze była Marią a chłopczyk Janem – mówiła w 2015 roku siostra Daniela.

Przez te lata mogła nawet 50 noworodków ochrzcić. Niektóre przeżyły i potem były chrzczone jeszcze raz. W latach 60. i 70. rodziło się w pleszewskim szpitalu mnóstwo dzieci. Czasem nawet 10 noworodków na dobę położne przyjmowały na świat.

Siostra Daniela wspominała w rozmowie z "Gazetą Pleszewską" przypadek kobiety z Białobłot, która urodziła w domu, dostała krwotoku i karetka pogotowia, w której były tylko nosze, przywiozła ją martwą do szpitala. Towarzyszył jej noworodek, zdrowy i dorodny.

Po przejściu na emeryturę w 1983 roku, matka generalna zaproponowała jej pracę pielęgniarki terenowej i tak siostra Daniela została pielęgniarką środowiskową. Odtąd każdego dnia rano i po obiedzie wyruszała siostra Daniela rowerem do pacjentów. Robiła zastrzyki, podłączała kroplówki, stawiała bańki ale też pocieszała, przytulała, niosła nadzieję. Przez wiele lat jeździła do pacjentów na rowerze, potem przesiadła się do samochodu.

Instruktorzy prawa jazdy mieli obiekcje, 56 - letnia zakonnica za kółkiem. – Po co siostrze prawo jazdy - pytali. – Odpowiedziałam: chcesz, żebym ci dawała zastrzyki, to naucz mnie jeździć – wspominała siostra.
Zdała bez problemów za pierwszym razem. Kiedy dzieci widziały ją w aucie, krzyczały: już ta siostra jedzie! Zastrzykowi towarzyszył uśmiech, cukierek, a kiedy zaczęły przychodzić paczki z darami, jedzenie, ubranie. Nie ma chyba w Pleszewie i okolicy rodziny, której by nie odwiedziła siostra Daniela z zastrzykami, kroplówkami.

W sumie 57 lat poświęciła pleszewianom tym chorym, słabym, starym, często nikomu niepotrzebnym, biednym, niedożywionym, zaniedbanym, ale też chorym dzieciom. Jej zaangażowanie doceniono nominacją do tytułu Pleszewianina Roku 2015. Siostra Gabriela Maria Daniela Kozanecka zmarła 13 sierpnia 2019 roku w 83. roku życia i w 64. roku powołania zakonnego.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Gala Pleszewskiego Sportu 2024 czyli najlepsi sportowcy nagrodzeni przez Miasto i Gminę Pleszew. Coraz mocniej rozpychają się łokciami

Gala Pleszewskiego Sportu 2024 czyli najlepsi sportowcy nagr...

XVII Gminny Konkurs Wypieku Ciasta Domowego w Brzeziu. Najsmaczniejszy konkurs na świecie rozstrzygnięty! Te placki to niebo w gębie!

XVII Gminny Konkurs Wypieku Ciasta Domowego w Brzeziu. Najsm...

Pary z Pleszewa w plebiscycie dla zakochanych "Ona i On". Mogą zgarnąć cenne nagrody. ZDJĘCIA

Pary z Pleszewa w plebiscycie dla zakochanych "Ona i On". Mo...

Kabaret Młodych Panów w Pleszewie. Rozbawili publiczność do łez. To była prawdziwa dawka humoru

Kabaret Młodych Panów w Pleszewie. Rozbawili publiczność do ...

Pleszew pożegnał małego Ignasia. W niebo pofrunęły biało-nie...

Karolina Grzelak, finalistka Masterchefa 2023 gotowała dla KGW Skrzypnia. To było niezwykłe spotkanie i kulinarna podróż przez świat

Karolina Grzelak, finalistka Masterchefa 2023 gotowała dla K...

Rolnicy z powiatu pleszewskiego i nie tylko protestowali w gminie Gołuchów. To był największa manifestacja od lat

„Polski chłop to jest siła i moc”. Rolnicy protestowali w Go...

Seniorzy z Pleszewa tanecznym krokiem spalają pączki w Tłusty Czwartek! To dopiero karnawałowe ostatki!

Seniorzy z Pleszewa tanecznym krokiem spalają pączki w Tłust...

I Liceum Ogólnokształcące w Pleszewie rozpoczęło przygotowania do jubileuszu i zjazdu pod niebem Paryża z Katarzyną Zawadą

I Liceum Ogólnokształcące w Pleszewie rozpoczęło przygotowan...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto