MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pelagia Kuś, najstarsza mieszkanka gminy Dobrzyca, świętowała 100. urodziny.

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Pelagia Kuś przyszła na świat w 1924 roku. 11 kwietnia świętowała 100. urodziny
Pelagia Kuś przyszła na świat w 1924 roku. 11 kwietnia świętowała 100. urodziny archiwum Urzędu Miejskiego Gminy Dobrzyca
Pelagia Kuś przyszła na świat w 1924 roku w Galewie jako czwarta z ośmiorga rodzeństwa. Jest najstarszą mieszkanką gminy Dobrzyca. 11 kwietnia w towarzystwie najbliższej rodziny i przyjaciół świętowała 100. urodziny! Z życzeniami pospieszyli również przedstawiciele władz samorządowych gminy Dobrzyca.

Pelagia Kuś, najstarsza mieszkanka gminy Dobrzyca, świętowała 100. urodziny

Pelagia Kuś przyszła na świat 11 kwietnia 1924 roku jako czwarta z ośmiorga rodzeństwa. Przez całe życie mieszka w swoim rodzinnym domu w Galewie. Z tej miejscowości pochodziła jej mama Marianna Maćkowiak (nazwisko panieńskie Goździela), natomiast tata Walenty był z Kaniewa. W czasie II wojny światowej razem z rodzeństwem odbywała tak zwaną „służbę” wśród kilku niemieckich rodzin zamieszkujących ówcześnie w okolicy. Wyszła za mąż za Antoniego z Polskich Olędrów. Mężczyzna, niestety, zmarł przedwcześnie z powodu choroby. Pani Pelagia wychowywała córkę przy wsparciu członków rodziny, jednocześnie prowadząc małe gospodarstwo rolne z niewielką liczbą zwierząt hodowlanych. Sama w razie potrzeba także opiekowała się dziećmi krewnych i sąsiadów. Przez 20 lat pracowała fizycznie w Zakładzie Przetwórstwa Lniarskiego „Lenwit” w Witaszycach. Aby utrzymać swoje gospodarstwo, dodatkowo współpracowała z pobliskimi gospodarzami w ramach tzw. „odrobku”.

Z czasem pomagała córce w wychowaniu trójki wnucząt, a w wieku 92 lat Pelagia Kuś cieszyła się z narodzin prawnuczka. Jej największym hobby były robótki na drutach oraz haftowanie ozdobne. Swoimi pracami obdarowywała najbliższych oraz przyjaciół. Potrafiła wystrugać z drewna zabawki dla wnucząt, dzieci latami bawiły się choćby drewnianą zastawą stołową. Czytając i prenumerując „Przyjaciółkę” kontynuowała rodzinne tradycje. Do tej pory przegląda nowe numery czasopisma. Dziś popołudniami lubi oglądać teleturnieje: „Koło fortuny” czy „Familiadę”. Lubi spędzać czas na rozmowach ze swoimi wnuczętami, a zwłaszcza prawnukiem.

Jak podkreśla rodzina, pani Pelagia szła przez życie hołdując zasadzie „zgoda buduje, niezgoda rujnuje”. Nigdy nikomu nie odmówiła pomocy. Choć sama niewiele posiadała, dzieliła się wszystkim czym mogła.

Rodzeństwo jubilatki, niestety, nie żyje. Setne urodziny świętowała w towarzystwie najbliższej rodziny i przyjaciół. Z życzeniami pospieszyli również przedstawicielki władz samorządowych gminy Dobrzyca: wiceburmistrz Ewa Wasielewska, przewodnicząca rady miejskiej Lidia Parysek oraz zastępczyni kierownika USC Magdalena Jura.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Powiatowy finał Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” odbył się w Szkole Podstawowej w Czerminie. W sobotę, 13 kwietnia 2024 roku, w trzech kategoriach wiekowych rywalizowali zwycięzcy gminnych eliminacji.

Powiatowy finał Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ...

Wojciech Cugowski zagrał klimatyczny koncert w Zajezdni Kultury w Pleszewie. Gitarowy spektakl pełen dobrych i mocnych dźwięków

Wojciech Cugowski zagrał klimatyczny koncert w Zajezdni Kult...

Strażacy z OSP Chocz i OSP Kwileń odebrali medale i odznaczenia

Strażacy z Chocza i Kwilenia otrzymali medale oraz odznaczen...

Na początku kwietnia w Galewie odbyło się poświęcenie i oficjalne przekazanie samochodu ratowniczo-gaśniczego druhom z miejscowej jednostki. Pierwszy punkt wydarzenia stanowiła polowa msza święta, po niej odbyła się część oficjalna, podczas której nie zabrało podziękowań i odznaczeń

Strażacy z OSP w Galewie oficjalnie odebrali średni samochód...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto