MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tu od 60 lat „szkołę tworzą ludzie…” Pleszewska Trójka obchodzi wyjątkowy jubileusz!

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Powstańców Wielkopolskich w Pleszewie obchodzi wielki jubileusz! Tu, od 60 lat „szkołę tworzą ludzie…”
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Powstańców Wielkopolskich w Pleszewie obchodzi wielki jubileusz! Tu, od 60 lat „szkołę tworzą ludzie…” arch. Trójka Pleszew/Ivetta Olińska
Historię Szkoły Podstawowej nr 3 im. Powstańców Wielkopolskich w Pleszewie od 60 już lat tworzą i tworzyli ludzie – dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy obsługi i przede wszystkim uczniowie. „Szkoła tysiąclatka” obchodzi w tym roku wyjątkowy jubileusz. Z tej okazji portal pleszew.naszemiasto.pl przygotował prawdziwy powrót do przeszłości i kronikę szkolnych zdjęć! Rozpoznajecie się na zdjęciach?

Szkoła Podstawowa nr 3 w Pleszewie ma już 60 lat!

Taki jubileusz zdarza się raz! Szkoła Podstawowa nr 3 im. Powstańców Wielkopolskich w Pleszewie obchodzi już 60 lat. Największa podstawówka w powiecie pleszewskim, w której uczy się ponad 700 dzieci jest dziś szkołą nowoczesną i komfortową. Od 60 lat jej historię tworzą ludzie: dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy obsługi i przede wszystkim uczniowie.

- Nasza szkoła jest teraz przepiękna i supernowoczesna. Prawdziwy XX I wiek. Żal mi jest ją opuszczać, ale już czas na mnie pracuję od 1982r. Duch młody, ale siły fizycznej już nie mam - podkreśla Ivetta Olińska, najdłużej pracująca nauczycielka w "Trójce" w Pleszewie.

Mama pani Ivetty Olińskiej przez 8 lat była wychowawczynią klasy z rocznika 1956.

- Oni rozpoczynali jako pierwsza klasa naukę w naszej szkole 1963r. Tylko w budynku Trójki 3 lutego 1964 r. Po feriach zimowych, ponieważ 1 września 1963r. jeszcze trwały prace budowlane. Jest rok szkolny 1970/1971 koniec nauki klasy 8 c - wspomina nauczycielka z pleszewskiej Trójki.

Z okazji jubileuszu Szkoły Podstawowej w Pleszewie i dzięki uprzejmości Ivetty Olińskiej prezentujemy wyjątkową galerię zdjęć prezentującą dyrektorów, nauczycieli i uczniów. To prawdziwy powrót do przeszłości i do wspomnień ze szkolnych ław ze szkoły w Pleszewie.

Jubileusz szkoły podstawowej w Pleszewie

Szkoła Podstawowa nr 3 w Pleszewie z okazji jubileuszu 60-lecia istnienia szkoły przygotowała wyjątkowy koncert jubileuszowy, który rozpocznie się hali sportowo-widowiskowej w Pleszewie o godzinie 15:00. Później w klasach przygotowano kameralne spotkania.

Historia Szkoły Podstawowej nr 3 w Pleszewie

Powstanie szkoły nr 3 w Pleszewie było związane z uchwałą XII Plenum PZPR oraz hasłem pierwszego sekretarza, Władysława Gomułki, 1000 lat – 1000 szkół. Na decyzji o utworzeniu nowej placówki zaważyły także dwa inne czynniki. Pierwszy z nich to zjawisko wyżu demograficznego z lat 50–tych, drugi – trudności organizacyjne i lokalowe, które pojawiły się w obu funkcjonujących szkołach podstawowych. Zatem niezmiernie ważne stało się możliwie jak najszybsze oddanie do użytku kolejnego obiektu oświatowego.

- Głównym pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był kierownik Szkoły Podstawowej nr 2 – Wojciech Budasz. To właśnie on wraz ze znanym wówczas działaczem lokalnym, Janem Oleksym, zawiązał Społeczny Komitet Budowy Szkoły. Do społeczeństwa Pleszewa, zakładów pracy i organizacji partyjnych członkowie komitetu zwrócili się z prośbą o finansowe wsparcie tej akcji oraz o uczestnictwo w czynach społecznych. Apel spotkał się z natychmiastową reakcją pleszewian - można przeczytać na stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 3 w Pleszewie.

Pod koniec roku 1961 przeprowadzono niwelację terenu o powierzchni 2,68 ha, a wiosną 1962 r. rozpoczęto budowę. 3 – ego września 1963 r. szkoła zaczęła swą oficjalną działalność, mimo że prace budowlane wówczas jeszcze nie dobiegły końca. Dlatego też zajęcia lekcyjne odbywały się w budynkach już istniejących szkół podstawowych.

Techniczny odbiór budynku nastąpił 31 grudnia 1963 roku, natomiast 3 – ego lutego 1964 roku młodzież rozpoczęła naukę w nowym gmachu, którego powierzchnia użytkowa wynosiła 3078,60 m 2. Uroczyste otwarcie odbyło się 16 lutego 1964 roku. Nowo powstałej placówce nadano nazwę Szkoła Podstawowa nr 3 im. Janka Krasickiego w Pleszewie. Dokonano również odsłonięcia tablicy pamiątkowej – Szkoła – Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego. W uroczystości brali udział członkowie miejskich, powiatowych i wojewódzkich władz administracyjnych oraz partyjnych.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

W niedzielę, 7 kwietnia 2024 roku, burmistrzowi Arkadiuszowi Ptakowi poparcia udzieliło ponad 83% głosujących

Wybory 2024 w mieście i gminie Pleszew. Ptak na „tak”? Ilu m...

Wybory 2024. W gminie Gołuchów o tym, kto zostanie wójtem ro...

Wybory 2024 w gminie Gizałki. Ilona Swędrowska czy Robert Ło...

Magdalena Marciniak pokonała Annę Kruk-Wróblewską 147 głosami

Wybory 2024. Wyniki wyborów w gminie Chocz. Kto burmistrzem?...

Wybory 2024. Tomasz Patera, Jarosław Pietrzak czy Artur Wiec...

7 kwietnia w wyborach samorządowych wójtowi Sławomirowi Spychajowi poparcia udzieliło niemal 75% głosujących

Wybory 2024. Wyniki wyborów w gminie Czermin. Wójt uzyskał p...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto