Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przystanek dla Aktywnych w Nowym Oleścu w gminie Chocz to wyjątkowe miejsce! Ten adres w powiecie pleszewskim trzeba zapamiętać

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Przystanek dla Aktywnych w Nowym Oleścu w gminie Chocz to wyjątkowe miejsce! Ten adres w powiecie pleszewskim trzeba zapamiętać
Przystanek dla Aktywnych w Nowym Oleścu w gminie Chocz to wyjątkowe miejsce! Ten adres w powiecie pleszewskim trzeba zapamiętać organizatorzy
W powiecie pleszewskim powstało wyjątkowe miejsce! W poniedziałek, 1 kwietnia po blisko dwóch latach ciężkiej pracy otwarto ogólnodostępne miejsce pod nazwą: "Przystanek dla Aktywnych w Nowym Oleścu". Ten adres trzeba będzie zapamiętać!

Kolejne wyjątkowe miejsce na mapie powiatu pleszewskiego!

Cisza, spokój, łąki, lasy, rzeka Prosna oraz zdrowy styl życia - to najbardziej charakterystyczne cechy tego miejsca. Nieustający śpiew ptaków - pasące się w pobliżu krowy - gniazda i loty bocianie oraz przytulne miejsca do wypoczynku - to raj dla duszy i ciała. Sielskość tych terenów wpływa na wyjątkowe ich piękno - co pozwala wszystkim poczuć się inaczej. Tu jaśniej można usłyszeć głos natury. Tak w kilku zdaniach można opisać kolejne, wyjątkowe miejsce na mapie powiatu pleszewskiego i gminy Chocz, czyli otwarty w poniedziałek, 1 kwietnia Przystanek dla Aktywnych w Nowym Oleścu, którego twórczynią wspólnie z mężem jest Anna Kruk-Wróblewska.

- Półtora roku temu rozpoczęłam z mężem prace nad renowacją zabytkowego domu z rudy darniowej. Dom był w bardzo złym stanie zarówno wizualnym jak i technicznym. Prace rozpoczęliśmy od przywrócenia oryginalnego usytuowania okien. Prawie pół roku trwała renowacja elementów ścian zewnętrznych z rudy darniowej i cegieł. Przygotowanie wnętrz było konsultowanie i żaden ze znajdujących się tam elementów nie jest przypadkowy - podkreśla Anna Kruk-Wróblewska, twórczyni tego wyjątkowego miejsca.

W czasie trwania renowacji udało się pozyskać środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na ekologiczny wieloetapowy projekt pod nazwą EkoSmyki. Z projektu na tym terenie powstała wertykalna zielona ściana oraz żywopłot zasilane ze studni głębinowej oraz zbiornika retencyjnego o pojemności 10 tys. litrów. Powstało także gniazdo bocianie. Na tym jednak nie koniec, bo Przystanek dla Aktywnych w Nowym Oleścu ma do zaoferowania coś więcej.

- W wyremontowanym domu powstała Agroturystyka Polanka, która już jest dostępna dla gości. Ze względu na to, że w pobliżu przebiega uczęszczany szlak rowerowo-pieszy zdecydowałam się na otwarcie wiaty odpoczynku dla osób korzystających z aktywności ruchowej – nazwałam ją Przystanek dla Aktywnych. Będę starała się uzupełniać ofertę tego miejsca o dodatkowe elementy przydatne rowerzystom i biegaczom - dodaje Anna Kruk-Wróblewska.

Całość została ogrodzona żywym i suchym płatem wierzbowym, co zachwyciło osoby, które zawitały na otwarcie miejsca.

- Ucieszyło mnie to, że mieszkańcy docenili mój pomysł i gust w aranżacji tego miejsca. Chciałam podkreślić, że do prac renowacyjnych i wykończeniowych angażowałam lokalne firmy, które bardzo dobrze poradziły sobie z tym wymagającymi zadaniami. Całość prac koordynował mój mąż, który również wykonał wiele prac własnoręcznie - zaznacza Anna Kruk-Wróblewska.

Miejsce to będzie również bazą do kontynuacji projektów ekologicznych EkoSmyki, w ramach których zrealizowano już konkursy, warsztaty i wycieczki o tematyce dotyczącej ochrony środowiska.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Droga krzyżowa przeszła ulicami parafii Najświętszego Zbawiciela

Droga Krzyżowa w parafii pod wezwaniem św. Floriana w Pleszewie. Wierni ponieśli krzyż Pana Jezusa ulicami Pleszewa

Droga Krzyżowa w parafii pod wezwaniem św. Floriana w Plesze...

Pleszew zamienił się w Park Jurajski. Dinozaura podziwiały prawdziwe tłumy i to pomimo braku pogody! Strach się było bać!

Pleszew zamienił się w Park Jurajski. Dinozaura podziwiały p...

W 2024 roku Pleszewski Klub Krwiodawców zaplanował sześć akcji oddawania krwi i rejestracja dawców szpiku kostnego. Druga odbyła się w niedzielę, 24 marca. W Zajezdni Kultury, aby podzielić się życiodajnym płynem, stawiły się 204 osoby. Chętni mogli również oddać osocze

93. akcja oddawania krwi w Pleszewie. W Zajezdni Kultury, ab...

W Pleszewie czuć już Wielkanoc. Pasja oczami Marii Magdaleny. Niezwykłe przedstawienie na rynku w Pleszewie

W Pleszewie czuć już Wielkanoc. Pasja oczami Marii Magdaleny...

Ekstremalna Droga Krzyżowa w Pleszewie! W skupieniu i modlitwie wyruszyli w trasy liczące 40-kilometrów! Chętnych z roku na rok jest więcej

Ekstremalna Droga Krzyżowa w Pleszewie! W skupieniu i modlit...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto