Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ryszard Bosacki z tytułem "Zasłużony dla Rozwoju Miasta i Gminy Pleszew". Dołączy do grona wybitnych pleszewskich osobowości

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Ryszard Bosacki z tytułem "Zasłużony dla Rozwoju Miasta i Gminy Pleszew". Dołączy do grona wybitnych pleszewskich osobowości
Ryszard Bosacki z tytułem "Zasłużony dla Rozwoju Miasta i Gminy Pleszew". Dołączy do grona wybitnych pleszewskich osobowości Powiat Pleszewski/arch. NM
Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Pleszewie, która odbędzie się w czwartek, 29 lutego przegłosowana zostanie uchwała o nadaniu tytułu "Zasłużony dla Rozwoju Miasta i Gminy Pleszew" dla pleszewskiego lekarza i ginekologa. Chodzi oczywiście o Ryszarda Bosackiego. Głosowanie w tym przypadku to tylko formalność

Zasłużony dla Rozwoju Miasta i Gminy Pleszew

Tytuł "Zasłużony dla Rozwoju Miasta i Gminy Pleszew" przyznawany jest przez Radę Miejską w Pleszewie za szczególne osiągnięcia dla rozwoju Pleszewa i rozwoju społeczno-gospodarczego. Do tej pory ten zaszczytny tytuł przyznano 55 osobom.

Na czele listy jest była premier oraz minister sprawiedliwości Hanna Suchocka. Wśród wyróżnionych jest również wieloletnia redaktor naczelna "Gazety Pleszewskiej" oraz portalu pleszew.naszemiasto.pl - Irena Kuczyńska. W tym gronie jest również pierwszy burmistrz Pleszewa - Piotr Hasiński.

W 2023 roku z okazji 740-lecia Pleszewa do grona wybitnych osobistości Zasłużonych dla Rozwoju Miasta i Gminy Pleszew dołączyli: Marian Adamek oraz Olgierd Wajsnis. Ten zaszczytny otrzymało również po raz pierwszy w historii dwóch duchownych, byli proboszczowie parafii w Pleszewie i Kowalewie: ks. prałat Henryk Szymiec i ks. prałat Wiesław Kondratowicz.

Już w czwartek, 29 lutego dołączy do tego grona znany pleszewski ginekolog - Ryszard Bosacki, który od ponad 40 lat związany jest z Pleszewskim Centrum Medycznym. Głosowanie nad przyjęciem uchwały, w tym przypadku będzie formalnością.

Ryszard Bosacki ze szpitalem w Pleszewie od 40 lat

Poniżej przedstawiamy uzasadnienie uchwały o nadaniu tytułu Zasłużony dla Rozwoju Miasta i Gminy Pleszew dla Ryszarda Bosackiego:

Ryszard Bosacki związany jest z pleszewskim szpitalem od niemal 40 lat. Po ukończeniu w 1980 r. Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Poznaniu rozpoczął pracę w pleszewskim szpitalu jako lekarz stażysta. 10 kwietnia 1984 r. uzyskał specjalizację w dziedzinie położnictwa i ginekologii, a jej drugi stopień i tytuł specjalisty trzy lata później.

W czerwcu 2006 r., po złożeniu egzaminów i przedstawieniu rozprawy doktorskiej, uzyskał tytuł naukowy doktora nauk medycznych. Nieprzerwanie od 16 października 1987 r. pełni funkcję ordynatora oddziału położniczo – ginekologicznego, a od 6 maja 2008 r. – dyrektora ds. medycznych Pleszewskiego Centrum Medycznego w Pleszewie Sp. z o.o. W listopadzie 2012 r. powierzono doktorowi funkcję prokurenta spółki.

Jako ordynator Ryszard Bosacki stworzył ośrodek, który zapewnia pacjentkom możliwie kompleksową opiekę medyczną. Dziś oddział położniczo-ginekologiczny to znakomita marka, którą wybierają pacjentki z całego regionu. Kierowany przez niego oddział uzyskał II poziom referencyjności, co oznacza zdolność udzielania przez szpital pomocy w przypadku powikłań czy zagrożenia ciąży, a także możliwość zajmowania się trudniejszymi przypadkami oraz noworodkami, które przyszły na świat z komplikacjami lub przedwcześnie. O tym, że szpital cieszy się uznaniem wśród pacjentek najlepiej świadczy najwyższy spośród wszystkich wielkopolskich szpitali wskaźnik liczby porodów w przeliczeniu na liczbę mieszkańców powiatu.

Dzięki osobistemu zaangażowaniu ordynatora pacjentki Pleszewskiego Centrum Medycznego mają zapewnioną kompleksową opiekę – począwszy od leczenia operacyjnego, poprzez leczenie zachowawcze na oddziale ginekologii i położnictwa, rehabilitację, skończywszy na opiece ambulatoryjnej, w ramach której mogą skorzystać z pomocy dwóch poradni ginekologiczno – położniczych (w Pleszewie i Choczu).

Zaangażowanie Ryszarda Bosackiego nie ograniczało się tylko do wybranej przez niego dziedziny medycyny. Jest orędownikiem holistycznej opieki nad pacjentem. Dzięki jego współpracy z kadrą ordynatorską, administracyjną oraz zarządem spółki, pleszewski szpital – jako jeden z pierwszych ośrodków w Wielkopolsce przystąpił do programu kompleksowej opieki nad chorymi po zawale, a także, jako jeden z kilku wielkopolskich ośrodków, posiada centra
kompetencji raka piersi oraz raka jelita grubego. W ostatnim czasie udało się utworzyć pełnoprofilowy oddział hematologii.

Doktor Bosacki mocno zaangażował się w rozbudowę szpitala i ciągły rozwój świadczonych usług. W PCM funkcjonuje kilkanaście oddziałów oraz kilkadziesiąt poradni specjalistycznych. Tak szeroki zakres świadczonych usług sprawił, że szpital został zakwalifikowany do placówek II poziomu podstawowego systemu zabezpieczenia. Tylko w ostatnich latach zrealizowano inwestycje dofinansowane ze środków zewnętrznych na kwotę niespełna 70 mln zł.

Znakomita renoma opieki nad pacjentkami w ciąży w prowadzonym przez doktora oddziale miała bezpośredni wpływ na uznanie Pleszewskiego Centrum Medycznego, w ostatnim rankingu Bezpieczny Szpital organizowanym przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia przy Ministerstwie Zdrowia, najlepszym szpitalem w Wielkopolsce oraz najlepszym szpitalem w Polsce wśród szpitali II poziomu podstawowego systemu zabezpieczenia.

Doktor Bosacki jest ogromnym autorytetem nie tylko dla młodego pokolenia lekarzy, ale i swoich wieloletnich współpracowników. Służy radą i pomocą. Jest otwarty na dyskusje i pomysły mające poprawić warunki leczenia mieszkańców powiatu pleszewskiego. Zawsze stara się podejmować decyzje oparte na kompromisie, uwzględniając wiele różnych perspektyw. Wykazał się także wzorowymi umiejętnościami organizacyjnymi podczas sytuacji kryzysowej, jaką była pandemia Covid-19.

Ryszard Bosacki – poza pracą jako lekarz - angażuje się w życie lokalnej społeczności. Jest aktywnym członkiem pleszewskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, które dwa lata temu obchodziło jubileusz 25-lecia reaktywacji. Pielęgnowanie tradycji, dbałość o sprawność strzelecką oraz cykliczne ogłaszanie króla kurkowego, to istotne elementy krajobrazu społecznego naszego miasta.

Postawa doktora Bosackiego stanowi doskonały przykład kultywowania najlepszych lokalnych tradycji. W 2011 roku na pleszewskim rynku odbyła się intronizacja Króla Kurkowego. Klejnot Bracki zawisł wtedy na piersi Ryszarda Bosackiego – Króla Ryszarda Odrodziciela.

W obliczu przedstawionych zasług zasadnym uznaje się nadanie dr. n. med. Ryszardowi Bosackiemu tytułu honorowego „Zasłużony dla Rozwoju Miasta i Gminy Pleszew”. Uzasadnienie do uchwały na podstawie: wniosków o przyznanie niniejszego wyróżnienia złożonych przez Pana Błażeja Górczyńskiego Prezesa Zarządu Pleszewskiego Centrum Medycznego w Pleszewie Sp. z o.o. oraz Panów Tadeusza Raka i Teofila Fengier występujących w
imieniu Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pleszewie.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Karolina Grzelak, finalistka Masterchefa 2023 gotowała dla KGW Skrzypnia. To było niezwykłe spotkanie i kulinarna podróż przez świat

Karolina Grzelak, finalistka Masterchefa 2023 gotowała dla K...

Rolnicy z powiatu pleszewskiego i nie tylko protestowali w gminie Gołuchów. To był największa manifestacja od lat

„Polski chłop to jest siła i moc”. Rolnicy protestowali w Go...

Seniorzy z Pleszewa tanecznym krokiem spalają pączki w Tłusty Czwartek! To dopiero karnawałowe ostatki!

Seniorzy z Pleszewa tanecznym krokiem spalają pączki w Tłust...

I Liceum Ogólnokształcące w Pleszewie rozpoczęło przygotowania do jubileuszu i zjazdu pod niebem Paryża z Katarzyną Zawadą

I Liceum Ogólnokształcące w Pleszewie rozpoczęło przygotowan...

Rada Rodziców działająca przy Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego po raz trzeci zaprosiła do wspólnej zabawy podczas balu karnawałowego. W Restauracji Acwador w Prokopowie bawiło się ponad 110 osób

Ponad 100 osób wspaniale bawiło się na balu karnawałowym zor...

Garażówka w Pleszewie okazała się olbrzymim sukcesem. Zajezdnię Kultury odwiedziły tłumy, a rzeczy znikały w zastraszający tempie!

Garażówka w Pleszewie okazała się olbrzymim sukcesem. Zajezd...

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2024 w Pleszewie. Pleszewianie mają gorące serca! Ile zebrano pieniędzy zebrano?

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2024 w Pleszewie. Plesze...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto