MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszew z jednym z najwyższych wskaźników w Polsce! Tutaj zarabia się najniższą krajową. Problem dostrzegają władze i przedsiębiorcy!

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Pleszew z jednym z najwyższych wskaźników w Polsce! Tutaj zarabia się najniższą krajową. Problem dostrzegają władze i przedsiębiorcy!
Pleszew z jednym z najwyższych wskaźników w Polsce! Tutaj zarabia się najniższą krajową. Problem dostrzegają władze i przedsiębiorcy! Piotr Fehler
We wtorek, 20 lutego w Zajezdni Kultury w Pleszewie odbyło się Walne Zgromadzenie Pleszewskiej Izby Gospodarczej. Jednym z palących problemów w najbliższych miesiącach zarówno dla przedsiębiorców i samorządów będzie sytuacja związana z najniższą krajową. Analizy już są prowadzone

Pensja minimalna w górę w 2024 roku

Od stycznia 2024 roku minimalne wynagrodzenie na umowie o pracę wynosi 4242 złote, a od lipca wzrośnie do 4300 złotych brutto. W połowie września 2023 roku rząd przyjął rozporządzenie w tej sprawie. Od 1 lipca 2023 roku płaca minimalna wynosi 3600 zł brutto.

W 2024 roku według głównego ekonomisty Pracodawców RP Kamila Sobolewskiego najniższą krajową otrzyma już więcej niż co czwarty pracownik. Jak mówi ekspert, "to ewenement na skalę światową".

- Polska już w 2018 roku z odsetkiem 12 procent była w europejskiej czołówce. Stany Zjednoczone są na poziomie kilku procent. Tymczasem według własnych szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej liczbowo od 2021 do 2024 roku liczba zarabiających "minimalną" urośnie z 1,6 miliona do 3,6 miliona. Na etacie pracuje w Polsce 13,5 miliona osób, czyli minimalną będzie zarabiać 27 proc. Polaków - wyliczał Sobolewski w rozmowie z money.pl.

Swoje zdanie w rozmowie z portalem money.pl wyraził również Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, zauważa, że dla rynku pracy wysoki odsetek i liczba pobierających pensję minimalną oznacza przede wszystkim wypłaszczoną strukturę wynagrodzeń.

- Pracownik dopiero rozpoczynający pracę i zdobywający swoje pierwsze doświadczenia zarabia w niektórych przypadkach tyle samo lub niewiele mniej, co jego bardziej doświadczeni współpracownicy z dłuższym stażem pracy. To utrudnia w pewnej mierze premiowanie przez pracodawców większego zaangażowania lub wyższego poziomu kompetencji zawodowych wśród pracowników - mówi w rozmowie z money.pl główny ekonomista FPP.

Sytuacja w Pleszewie i w powiecie pleszewskim zgoła odmienna

W Pleszewie i w powiecie pleszewskim sytuacja wygląda jeszcze bardziej dramatycznie. Burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak podczas obrad Pleszewskiej Izby Gospodarczej podkreślił, że Pleszew i powiat pleszewski ma jeden z najwyższych wskaźników w kraju dotyczących pracowników z pensją minimalną.

- 57 proc. mieszkańców Pleszewa i powiatu pleszewskiego zarabia najniższą krajową. To jeden z najwyższych wskaźników w Polsce! W najbliższych miesiącach będziemy chcieli przedstawić analizy, jak wygląda sytuacja w Pleszewie i w powiecie pleszewskim. Konieczne będą rozmowy - podkreślał Arkadiusz Ptak.

O tym, w jaki sposób przedsiębiorcy oraz samorządowcy z powiatu pleszewskiego będą chcieli przyjrzeć się sytuacji z wynagrodzeniem na poziomie najniższej krajowej i w jaki sposób będą chcieli to "uzdrowić" będziemy informować w kolejnych artykułach.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Karolina Grzelak, finalistka Masterchefa 2023 gotowała dla KGW Skrzypnia. To było niezwykłe spotkanie i kulinarna podróż przez świat

Karolina Grzelak, finalistka Masterchefa 2023 gotowała dla K...

Rolnicy z powiatu pleszewskiego i nie tylko protestowali w gminie Gołuchów. To był największa manifestacja od lat

„Polski chłop to jest siła i moc”. Rolnicy protestowali w Go...

Seniorzy z Pleszewa tanecznym krokiem spalają pączki w Tłusty Czwartek! To dopiero karnawałowe ostatki!

Seniorzy z Pleszewa tanecznym krokiem spalają pączki w Tłust...

I Liceum Ogólnokształcące w Pleszewie rozpoczęło przygotowania do jubileuszu i zjazdu pod niebem Paryża z Katarzyną Zawadą

I Liceum Ogólnokształcące w Pleszewie rozpoczęło przygotowan...

Rada Rodziców działająca przy Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego po raz trzeci zaprosiła do wspólnej zabawy podczas balu karnawałowego. W Restauracji Acwador w Prokopowie bawiło się ponad 110 osób

Ponad 100 osób wspaniale bawiło się na balu karnawałowym zor...

Garażówka w Pleszewie okazała się olbrzymim sukcesem. Zajezdnię Kultury odwiedziły tłumy, a rzeczy znikały w zastraszający tempie!

Garażówka w Pleszewie okazała się olbrzymim sukcesem. Zajezd...

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2024 w Pleszewie. Pleszewianie mają gorące serca! Ile zebrano pieniędzy zebrano?

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2024 w Pleszewie. Plesze...

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto