MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Marszewskie Dni Pola 2024. Spotkanie z rolnikami odbyło się pod hasłem „Łącznikiem tradycji z nowoczesnością”

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Marszewskie Dni Pola odbywają się od 1997 roku i cieszą się dużą popularnością wśród rolników i mieszkańców regionu. 16 czerwca na polu demonstracyjnym WODR pojawiło się około dwóch tysięcy osób
Marszewskie Dni Pola odbywają się od 1997 roku i cieszą się dużą popularnością wśród rolników i mieszkańców regionu. 16 czerwca na polu demonstracyjnym WODR pojawiło się około dwóch tysięcy osób archiwum WODR Poznań
Marszewskie Dni Pola przebiegały pod hasłem „Łącznikiem tradycji z nowoczesnością”. Na gości czekały prelekcje, pokazy, ciekawe wykłady i prezentacje. Podczas imprezy podsumowano regionalny etap XXI Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. Organizatorzy przygotowali również konkurs wiedzy o innowacjach w rolnictwie. Na zwycięzców czekały cenne nagrody.

Marszewskie Dni Pola. Tradycja spotkała się z nowoczesnością

Marszewskie Dni Pola odbywają się od 1997 roku i cieszą się dużą popularnością wśród rolników i mieszkańców regionu. 16 czerwca na polu demonstracyjnym WODR pojawiło się około dwóch tysięcy osób.

- Czekał na nich przede wszystkim pokaz kolekcji ponad osiemdziesięciu odmian roślin uprawnych: jęczmienia, żyta, pszenicy, pszenżyta, owsa, kukurydzy, łubinu wąskolistnego, mieszanek poplonowych w wielu odmianach - mówi Maciej Zimnicki z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Organizatorzy zadbali również o pokazy, prezentacje i wykłady. Sławomir Gacka z ProBiotics Polska mówił o wykorzystaniu mikroorganizmów w podnoszeniu żyzności gleby, natomiast Dawid Wojcieszak, reprezentujący Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, opowiadał o technologiach uprawy gleby w rolnictwie regeneratywnym. Maria i Piotr Barańczakowie przygotowali pokaz plecionkarski.

- Uczestnicy dowiedzieli się o uwarunkowaniach uprawy zbóż na najlepszą słomę, której używa się tworząc wieńce dożynkowe oraz duże i niewielkich rozmiarów figury zwierząt, postaci bajkowych. Taka umiejętność przekazywana jest przez kolejne pokolenia od dziaków, przez rodziców i wnuków, czyniąc z rękodzieła tradycję rodzinną. Padło wiele praktycznych wskazówek: jakie techniki wyplatania stosować, aby plecionka była elastyczna i równej grubości, jakie są sposoby przygotowania słomy i techniki plecenia - mówi Maciej Zimnicki.

Podczas Marszewskich Dni Pola podsumowano regionalny etap XXI Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”, do udziału w którym zaprosiła placówka terenowa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Ostrowie Wlkp., a także konkurs wiedzy o innowacjach w rolnictwie organizowany przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Ten drugi wygrał Zbigniew Myśliński z miejscowości Wola Droszewska. Na podium również Paweł Łuczak z wsi Zajączki oraz Krzysztof Biegański z Jedlca.

XXVIII edycja Marszewskich Dni Pola została zorganizowana przez Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Marszewie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto