MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bieg Królewny i Królewicza rozpoczął VI Bieg Króla Kazimierza w Choczu

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Zmagania dzieci, czyli Bieg Królewny i Królewicza rozpoczął VI Bieg Króla Kazimierza w Choczu. Najmłodsi rywalizowali na trzech dystansach: 100, 200 i 400 metrów
Zmagania dzieci, czyli Bieg Królewny i Królewicza rozpoczął VI Bieg Króla Kazimierza w Choczu. Najmłodsi rywalizowali na trzech dystansach: 100, 200 i 400 metrów Damian Cieślak
Zmagania dzieci, czyli Bieg Królewny i Królewicza rozpoczął VI Bieg Króla Kazimierza w Choczu. Najmłodsi rywalizowali na trzech dystansach: 100, 200 i 400 metrów. Około 250 zawodników z koronami na głowach pędziło co sił w nogach do mety. Wszyscy uczestniczy otrzymali pamiątkowe medale, a najszybsi puchary.

VI Bieg Królewny i Królewicza w Choczu

100, 200 i 400 metrów - na takich dystansach rywalizowały dzieci w Biegu Królewny i Królewicza, który rozpoczął sportowe święto w Choczu - VI Bieg Króla Kazimierza Wielkiego. Na starcie stanęło około 250 zawodników. Byli to nie tylko mieszkańcy gminy Chocz czy powiatu pleszewskiego, ale również m.in. Jarocina, Kalisza, Krotoszyna, Ostrowa Wielkopolskiego.

Dalsza część tekstu pod wideo

VI Bieg Króla Kazimierza w Choczu - zobacz materiał wideo

emisja bez ograniczeń wiekowych

Młodzież z koronami na głowach pędziła co sił w nogach do mety. Walka była bardzo zacięta. Zmagania dostarczyły wielu emocji, ale przede wszystkim radości i dobrej zabawy. Najmłodszym biegaczom na trasie towarzyszyli rodzice. Każdy z uśmiechem na twarzy odbierał pamiątkowy medal i dyplom. Na najszybszych czekały piękne puchary.

Wyniki:

kategoria I - 3-6 lat, 100 metrów

  1. Matylda Cholewa;

  2. Rafał Frankowski;

  3. Leon Kowański;

Najmłodsi biegacze na podium. W imieniu zwyciężczyni nagrodę odebrał jej kuzyn
Najmłodsi biegacze na podium. W imieniu zwyciężczyni nagrodę odebrał jej kuzyn Damian Cieślak

kategoria II - 7-9 lat, 200 metrów

  1. Piotr Gemblaski;

  2. Olaf Majchrzak;

  3. Igor Pietrzykowski;

Najszybsi zawodnicy w wieku 7-9 lat
Najszybsi zawodnicy w wieku 7-9 lat Damian Cieślak

kategoria III - 10-12 lat, 300 metrów

  1. Gracjan Balcerzak;

  2. Bartłomiej Górewicz;

  3. Karolina Gembalska;

Zwycięzcy z dumą prezentują puchary
Zwycięzcy z dumą prezentują puchary Damian Cieślak

kategoria IV - 13-15 lat, 400 metrów

  1. Ksawery Tanaś;

  2. Natalia Bączkiewicz;

  3. Wojciech Antczak.

Zawodnicy w wieku 13-15 lat rywalizowali na 400 metrów
Zawodnicy w wieku 13-15 lat rywalizowali na 400 metrów Damian Cieślak

Nagrody wręczali: burmistrzyni gminy Chocz Magdalena Marciniak, prezes Spółki Sport Pleszew Łukasz Ratajczyk, dyrektorki szkół w Choczu, Kuźni i Kwileniu, czyli odpowiednio Alina Banaszak, Ewa Jabłońska, Marzena Kłakulak-Kucała, wicedyrektor szkoły w Choczu Mariusz Wróblewski i dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury Patrycja Woźniak-Konecka.

Pod patronatem Zygfrydy Otwinowskiej

VI Bieg Króla Kazimierza Wielkiego stanowi drugą odsłonę Grand Prix Ziemi Pleszewskiej przebiegającego w 2024 roku pod hasłem „Kareta dam”. Zgodnie z nim sportowemu świętu w Choczu patronowała kobieta. Organizatorzy wybrali Zygfrydę Otwinowską, nauczycielkę, kierowniczkę szkoły i działaczkę społeczną.

- Na przestrzeni wieków, do końca XIX w. trudno spotkać postać kobiecą, która zapisałaby się w dziejach Chocza. One żyły i działały na rzecz społeczności, ale ich działalność miała miejsce w cieniu sławnych i aktywnych mężów z rodów: Chodeckich, Ostrorgów, Marszewskich, Mycielskich, Lipskich czy Raczyńskich. Wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości zmieniło się postrzeganie roli kobiet w życiu publicznym, zwłaszcza w małych środowiskach. Właśnie w takim momencie dziejów w Choczu pojawiła się nietuzinkowa kobieta - opowiada Zdzisława Flisińska, emerytowana nauczycielka i lokalna pasjonatka historii.

W sierpniu 1920 roku Zygfryda Otwinowska rozpoczęła pracę zawodową w Publicznej Szkole Powszechnej III stopnia w Choczu. Uczyła języka polskiego i historii. Trzy lata później była już kierowniczką placówki. Jej starania przyczyniły się do rozpoczęcia budowy nowej szkoły, której budynek znajduje się przy ulicy Konopnickiej i funkcjonuje do dziś. To właśnie tutaj po raz kolejny wyznaczono start i metę biegu.

Zygfryda Otwinowska w 1944 r. brała udział w powstaniu warszawskim. Po wojnie wróciła do Chocza. Po kilku miesiącach pracy została zmuszona do wyjazdu. Zmarła w styczniu 1987 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto