MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Festyn Rodzinny przy Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Kwileniu

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Dużo atrakcji czekało na uczestników Festynu Rodzinnego przy Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Kwileniu. Organizatorzy przygotowali m.in. pokazy strażackie i ratownictwa medycznego, gry, zabawy i animacje. Emocji dostarczyły zawody Hobby Horse, a wrażenie na wszystkich zrobił występy artystyczne dzieci
Dużo atrakcji czekało na uczestników Festynu Rodzinnego przy Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Kwileniu. Organizatorzy przygotowali m.in. pokazy strażackie i ratownictwa medycznego, gry, zabawy i animacje. Emocji dostarczyły zawody Hobby Horse, a wrażenie na wszystkich zrobił występy artystyczne dzieci Damian Cieślak
Dużo atrakcji czekało na uczestników Festynu Rodzinnego przy Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Kwileniu. Organizatorzy przygotowali m.in. pokazy strażackie i ratownictwa medycznego, gry, zabawy oraz animacje. Emocji dostarczyły zawody Hobby Horse, a wrażenie na wszystkich zrobiły występy artystyczne dzieci.

Festyn Rodzinny przy Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Kwileniu

Dużo atrakcji czekało na uczestników Festynu Rodzinnego przy Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Kwileniu, który odbył się w sobotę, 15 czerwca 2024 roku. Pokazy strażackie przygotowali druhowie z OSP Kwileń i OSP Niniew. Goście mieli okazję poznać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. O objawach udaru mózgu mówił Dominik Kołaski.

Dalsza część tekstu pod wideo

Festyn Rodzinny przy Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Kwileniu - zobacz materiał wideo

emisja bez ograniczeń wiekowych

Zainteresowaniem cieszyło się stanowisko przygotowane przez funkcjonariuszki Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie. Rodzice i dziadkowie z dumą oglądali występy artystyczne swoich dzieci oraz wnucząt. Najmłodsi mogli wziąć udział w grach i zabawach. Dużo emocji dostarczyły zawody Hobby Horse. O smaczne jedzenie zadbały panie z kół gospodyń wiejskich, a o animacje wolontariusze z Fundacji Pomocy Dzieciom Humana.

Organizatorami festynu byli:

  • Rada Rodziców, SKO, dyrektorka i pracownicy Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Kwileniu;

  • OSP i KGW Kwileń;

  • OSP i KGW Niniew;

  • KGW Nowa Kaźmierka;

  • Fundacja Pomocy Dzieciom Humana.

Szkoła w Kwileniu. Ponad 70 lat tradycji

Szkoła Podstawowa w Kwileniu funkcjonuje już ponad 70 lat. Po raz pierwszy uczniowie przekroczyli próg placówki 10 grudnia 1949 r., ale historia obiektu rozpoczęła się kilka lat wcześniej. Budowa ruszyła w 1938 r. z inicjatywy Gromadzkiej Rady Narodowej w Choczu. Szkołę usytuowano między trzema wsiami: Kwileniem, Niniewem i Starą Kaźmierką. W ciągu roku powstał parter, dalsze prace przerwała wojna. Zamieszkujący w Kwileniu Oskar Peda, ówczesny właściciel młyna i cegielni z tartakiem oraz częściowy fundator nowej szkoły, który z pochodzenia był Niemcem, uratował mury przed rozebraniem. Po zakończeniu działań zbrojnych roboty wznowiono. Z przerwami trwały one do 1952 r.

Trzy lata wcześniej zorganizowano 6-klasową szkołę podstawową. Zanim uczniowie mogli rozpocząć naukę w nowym obiekcie, zajęcia odbywały się w budynkach prywatnych: dwie izby lekcyjne były w domu Marii Cierniak, a jedna u Czesława Czajczyńskiego. Na początku zajęcia prowadzone były tylko na parterze, gdyż piętro jeszcze nie było wykończone. W roku szkolnym 1949/50 do placówki uczęszczało 143 uczniów.

Pierwszym kierownikiem został Kazimierz Köchler, a wraz z nim pracę w Kwileniu rozpoczęły Zdzisława Grześkiewicz i Teresa Mrozek. Od 1984 do 2014 r. szkołą kierowała Eugenia Tyburska. Po niej pałeczkę przejęła Krystyna Sobczak-Gmyrek. Od lata 2021 roku dyrektorką placówki jest Marzena Kłakulak-Kucała.

Przez ponad 70 lat szkoła przeszła kilka znaczących modernizacji. W latach 80. piece kaflowe zostały zastąpione centralnym ogrzewaniem. Do budynku doprowadzono wodę, powstały sanitariaty. W kolejnej dekadzie mieszkania dla nauczycieli przerobiono na sale lekcyjne. W 2000 r. przyszedł czas na wymianę okien, odnowiono klasy i wykonano elewację. 20 lat później kolejna przebudowa objęła m.in. wymianę dachu, pełną termomodernizację i montaż pompy ciepła. Ważną datą w historii szkoły jest 2 października 2016 r. Wtedy patronem placówki został ksiądz i poeta Jan Twardowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto