Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Gołuchów. Marzec miesiącem kobiet! Mieszkanki mogą wybrać się na historyczny spacer po gołuchowskim zamku i oficynie

Damian Cieślak
Damian Cieślak
pixabay - zdjęcie ilustracyjne
Marzec miesiącem kobiet! Mieszkanki gminy Gołuchów mogą wybrać się na historyczny spacer po zamku i oficynie.

Marzec miesiącem kobiet w gminie Gołuchów

Z okazji Dnia Kobiet mieszkanki gminy będą mogły wybrać się na historyczny spacer po gołuchowskim zamku i oficynie. Pierwsza grupa rozpocznie zwiedzanie 8 marca 2022 roku o godzinie 10, a druga o 12.45. Po zamku panie oprowadzi Paulina Vogt-Wawrzyniak, a po oficynie - miejsca, gdzie niegdyś mieszkała hr. Izabela z książąt Czartoryskich Działyńska, a w którym dziś mieści się Muzeum Leśnictwa - Konrad Bul. Bezpłatne wejściówki można odbierać w siedzibie Gołuchowskiego Centrum Kultury "Zamek" przy ulicy Lipowej 1. Liczba miejsc ograniczona.

Ponad 400-letnia historia

Historia zamku liczy ponad 400 lat. Pod tarasem dziedzińca ukryte są najstarsze fragmenty obiektu – piwnice z II połowy XVI wieku. Wraz z fundamentami belwederu i trzech widocznych z dziedzińca wież, są jedyną pozostałością dworu obronnego wzniesionego około 1560 roku przez starostę radziejowskiego, wojewodę brzesko-kujawskiego i protektora reform – Rafała Leszczyńskiego. Druga faza budowlana związana jest z synem Rafała – Wacławem Leszczyńskim, kasztelanem i wojewodą kaliskim, kanclerzem wielkim koronnym. Odziedziczył on Gołuchów w 1592 roku, a w początkach XVII wieku przekształcił go w okazałą rezydencję magnacką. W 1853 roku dobra gołuchowskie zakupił dla swego jedynego syna Jana, Tytus Działyński – właściciel dóbr kórnickich. W 1857 roku Jan Działyński poślubił Izabellę, córkę księcia Adama Jerzego Czartoryskiego, przywódcy stronnictwa emigracyjnego Hotel Lambert. W 1951 roku zamek został przejęty przez Muzeum Narodowe w Poznaniu.

Oficyna powstała na bazie wybudowanej w latach 1852-1853 gorzelni. Swój wygląd zawdzięcza Izabelli i Janowi Działyńskim – właścicielom Gołuchowa, którzy w drugiej połowie dziewiętnastego stulecia podjęli decyzję o adaptacji przemysłowego budynku na cele mieszkalne. Do wybuchu II wojny światowej „Oficyna” była głównym mieszkaniem właścicieli Gołuchowa. W drugiej połowie XX wieku przywróceniem świetności „Oficynie”, jak i całemu założeniu rezydencjonalnemu, zajęły się Lasy Państwowe, które przejęły park wraz z budynkami (poza zamkiem) w 1974 roku. Wieloletnie prace odnowieniowe zaowocowały oddaniem „Oficyny” do publicznego użytku jako obiektu Muzeum Leśnictwa.

Za: Muzeum Narodowe w Poznaniu i UG Gołuchów

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Pleszew. Wjechał w dom. Znane są wyniki badań kierowcy, który wjechał w dom. Czy był pod wypływem alkoholu?

Pleszew. Wjechał w dom. Znane są wyniki badań kierowcy, któr...

Pleszewianin we Francji. Marcin Filipiak szuka skarbów ukryt...

Pleszew. Klub "Lokalni Pstrykacze PPL" świętuje trzecie urod...

Pleszew. Big Cyc akustycznie! Pierwszy taki koncert w historii i to w Pleszewie

Pleszew. Big Cyc akustycznie! Pierwszy taki koncert w histor...

Gmina Dobrzyca. Trwa sprzątanie po czwartkowej wichurze. Usz...

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto