Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Zauważyć (Nie)Obecne". Spotkanie autorskie z Agnieszką Słupianek-Winkowską w sali Gminnego Centrum Kultury w Tomicach

Damian Cieślak
Damian Cieślak
archiwum GCK Gizałki z/s w Tomicach
Pracująca nad nową książką "Historie kobiet ziemi pleszewskiej w XIX i na początku XX wieku" Agnieszka Słupianek-Winkowska było gościem Gminnego Centrum Kultury w Gizałkach z/s w Tomicach. Regionalistka na kartach publikacji chce zaprezentować i ocalić od zapomnienia losy cichych bohaterek dnia codziennego.

"Zauważyć (Nie)Obecne". Spotkanie autorskie z Agnieszką Słupianek-Winkowską w sali Gminnego Centrum Kultury w Tomicach

Agnieszka Słupianek-Winkowska ma w dorobku dwie książki opisujące dzieje ziemi pleszewskiej. Pierwsza przedstawia historię Brzezia, w drugiej na tapet wzięła trzy miejscowości gminy Gołuchów: Kajew, Cieśle i Wszołów. Teraz pracuje nad trzecią publikacją, której głównym tematem są losy kobiet z naszego regionu w XIX i na początku XX wieku.

Wiele osób zna historię Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej czy Teofilii Chłapowskiej. Agnieszka Słupianek-Winkowska w swojej pracy chce zaprezentować dzieje nie tylko pań dobrze znanych, ale przede wszystkim docenić i "zauważyć (nie)obecne", czyli przedstawić losy cichych bohaterek dnia codziennego. Właśnie tego dotyczyła piątkowa rozmowa w sali Gminnego Centrum Kultury w Gizałkach z/s w Tomicach.

- Podczas spotkania autorka przedstawiła zebrane do tej pory materiały. Były to sylwetki różnych kobiet, nie tylko tych dobrze znanych, ale również zwykłych pań, które były nauczycielkami, krawcowymi czy prowadziły sklepy. To są wspaniałe historie wspaniałych kobiet. Pani Agnieszka rozmawiała z przybyłymi mieszkankami gminy Gizałki, które dzieliły się znanymi sobie opowieściami, wspomnieniami dotyczącymi kobiet z naszego terenu - relacjonuje Judyta Podsadna, dyrektorka Gminnego Centrum Kultury.

Agnieszka Słupianek-Winkowska jest absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończyła studia na kierunku historia oraz ochrona dóbr kultury na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu. Pasję do historii miejsc i ludzi zaszczepili w niej rodzice i babcie oraz nauczyciele, w tym Aleksandra Zborowska, której lekcje pamięta do dziś.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Noworoczne spotkanie organizacji pozarządowych w Pleszewie. Grono przyjaciół z roku na rok jest coraz większe! Zobacz zdjęcia

Noworoczne spotkanie organizacji pozarządowych w Pleszewie. ...

Kino Hel w Pleszewie po częściowej metamorfozie zachwyca! Zobacz wyjątkowe wnętrza, które robią wrażenie! ZDJĘCIA

Kino Hel w Pleszewie po częściowej metamorfozie zachwyca! Zo...

Najlepsi lekkoatleci Stali Pleszew nagrodzeni! To był wyjątkowo udany rok. Zobacz, kto otrzymał nagrody dla najlepszych lekkoatletów

Najlepsi lekkoatleci Stali Pleszew nagrodzeni! To był wyjątk...

Kolędowanie w Kwileniu. Najpiękniejsze polskie pastorałki śp...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto