Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmienia się egzamin na prawo jazdy. Czy kursanci mają się czego bać?

red
Prawo jazdy z pewnego punktu widzenia będzie łatwiejsze oraz... trudniejsze. Jakie zmiany szykuje Ministerstwo Infrastruktury?

Egzaminator w ciągu dnia będzie mógł przeprowadzić maksymalnie dziewięć egzaminów praktycznych na prawo jazdy kategorii B. Wyznaczane będą ponadto konkretne godziny egzaminu - takie zmiany w przepisach wprowadza Ministerstwo Infrastruktury. Będą także ułatwienia dla osób niepełnosprawnych zdających egzamin praktyczny na kategorię AM. Rozporządzenie weszło w życie 1 lipca, ale część zmian zacznie obowiązywać dopiero za pół roku, czyli po 1 stycznia 2020.

Dziewięć egzaminów dziennie

Nowelizacja przepisów przewiduje, że egzaminator w ciągu dnia będzie mógł przeprowadzić maksymalnie 9 egzaminów praktycznych w zakresie prawa jazdy kat. B oraz nie więcej niż jeden egzamin praktyczny w ciągu 50 minut. - Zmiana była podyktowana koniecznością likwidacji wymagań ilościowych co do liczby przeprowadzanych egzaminów w ciągu dnia, stawianych egzaminatorom przez ich pracodawców. Egzaminatorzy będą mieli więcej czasu na spokojną i bardziej obiektywną ocenę umiejętności kandydatów na kierowców - czytamy w komunikacie ministerstwa.

Jak nowe regulacje mogą wpłynąć na pracę kaliskiego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego? Okazuje się, że zmiany nie sparaliżują prac ośrodka. Obecnie na jednego egzaminatora planuje się nie więcej niż 10 egzaminów na kategorię B. Zmniejszenie liczby egzaminów o jeden, nie powinno powodować większych zmian.

EGZAMINY NA KONKRETNĄ GODZINĘ

Jak tłumaczy ministerstwo, egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy będzie się rozpoczynał dokładnie o godzinie wskazanej przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, gdyż zbyt długi czas oczekiwania na egzamin powoduje większy stres u zdających i niejednokrotnie wpływa negatywnie na wynik egzaminu. Dopuszczalne będzie jedynie 15 minutowe opóźnienie.

Do tej pory w kaliskim WORD-zie było tak, że grupa egzaminowanych była zapisywana na jedną godzinę i losowano kolejność zdających. Osoby czekały zatem na egzamin od kilku do kilkudziesięciu minut i więcej. Pora startu egzaminu była podana tylko orientacyjnie. Po zmianach będzie tak funkcjonować w ten sposób, że jeżeli jeżeli egzaminator ma zapisaną osobę na godzinę 8:00, która na placu manewrowym nie zda, to następna osoba zdająca zacznie egzamin dopiero o godzinie 9.00, a egzaminator w tym czasie będzie czekał.

Ułatwienia dla niepełnosprawnych
Ministerstwo Infrastruktury ma w planach ułatwić życie osobom niepełnosprawnym, które starają się o prawo jazdy kategorii AM. Po wejściu w życie zmian na egzaminie przyszli kierowcy będą mogli korzystać z czterokołowca lekkiego. Do tej pory egzamin odbywał się tylko z użyciem motoroweru.

Uwaga na przejazd

Inna ważna zmiana dotyczy tego, że egzaminator przerwie egzamin, jeśli kandydat na kierowcę nie upewni się przed wjazdem na przejazd kolejowy, czy nie zbliża się pojazd szynowy. To ważne w kontekście tragicznego wypadku na przejeździe w Szaflarach czy w Kórniku.

Bez pieczątek

Ostatnia, ale wcale nie najmniej ważna zmiana, dotyczy pieczątek i jest wynikiem uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym. Wraz z wejściem nowych przepisów w egzaminach na prawo jazdy, egzaminatorzy, instruktorzy i wykładowcy nie będą dłużej musieli stosować na dokumentach pieczęci. Wystarczy jedynie podpis z czytelnym imieniem i nazwiskiem oraz numer uprawnień.

Zmieniają pracodawcę

WORD-y mają już przestać zarabiać na oblanych egzaminach. Do tej pory 88 proc. dochodów WORD-ów (Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego) pochodzi z egzaminów, z czego 70 proc. to egzaminy niezdane. W tak skonstruowanym systemie pokusa oblewania kursantów była ogromna. Nowe przepisy to zmienią. Egzaminatorzy nie będą już zatrudniani przez WORD-y tylko przez województwa. Dochody z egzaminów nie będą zatem trafiały do kas Ośrodków tylko do budżetu państwa. Ma to zmniejszyć liczbę oblewanych kursantów.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto