Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Walentynkowa zabawa karnawałowa w Czerminie. Do wspólnej zabawy zaprosiła Rada Rodziców i dyrektorka szkoły

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Blisko 100 osób bawiło się na walentynkowej imprezie karnawałowej w Czerminie. Do wspólnej zabawy zaprosiła Rada Rodziców i dyrektorka miejscowej szkoły.

Walentynkowa zabawa karnawałowa w Czerminie

11 lutego 2023 roku blisko 100 osób bawiło się podczas walentynkowego balu karnawałowego w Czerminie. Impreza trwała do białego rana. O muzyczny element wieczoru zadbał zespół Tims. Goście szaleli na parkiecie zarówno przy najnowszych przebojach, jak i starych, dobrze znanych piosenkach. Uczestnicy imprezy mogli zdobyć wiele cennych nagród. Organizatorzy przygotowali dla nich również fotobudkę.

- W imieniu Rady Rodziców szkoły i przedszkola w Czerminie dziękuję dyrekcji, gronu pedagogicznemu i obsłudze szkoły za pomoc w organizacji imprezy walentynkowej. Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę sponsorów za wsparcie finansowe i rzeczowe oraz rodziców za ich trud i pomoc

- podkreślała Magdalena Pera, przewodnicząca Rady Rodziców.

Wieloletnia historia

Historia szkoły w Czerminie sięga drugiej połowy lat 80. XIX wieku.

- Pierwszym dokumentem dotyczącym jej działalności, do którego udało się dotrzeć naszym uczniom, jest świadectwo szkolne z 1931 roku. W archiwum szkolnym została odkryta kronika szkolna z 1945 roku. Z wywiadów przeprowadzanych z najstarszymi mieszkańcami udało nam się ustalić, że szkoła mieściła się w różnych budynkach między innymi w zabytkowym budynku obecnej poczty. Szkoła Podstawowa w Czerminie do dnia 20 czerwca 1997 roku zajęcia dydaktyczno – wychowawcze prowadziła w dwóch bardzo starych, ciasnych budynkach oddalonych od siebie w granicach stu metrów

- czytamy na stronie internetowej placówki.

W 1995 rozpoczęły się starania o budowę nowej szkoły, która powstała przy trasie Czermin - Pleszew. Oddano ją do użytku dwa lata później, równo w sto dziesiątą rocznicę powstania pierwszej placówki. Szkole nadano imię Lotników Polskich. Od 1 września 2007 roku funkcjonowało przedszkole, podstawówka i gimnazjum. W 2019 roku w wyniku reformy oświaty gimnazja w całym kraju zostały wygaszone.

W ostatnich miesiącach zakończyła się warta blisko 5,7 mln zł kompleksowa modernizacja szkół w gminie. Prace remontowe przeprowadzono w placówkach oświatowych w Broniszewicach, Żegocinie i właśnie w Czerminie. W tej ostatniej zakres robót obejmował: termomodernizację ścian zewnętrznych, dachów, stropodachów, poddasza, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie pokrycia dachów z papy termozgrzewalnej. Kolejna część inwestycji polegała na wymianie instalacji odgromowej, przebudowę podjazdów dla osób niepełnosprawnych oraz schodów zewnętrznych, opasek wokół budynków, przebudowę kotłowni na paliwo stałe z kotłem klasy 5 ecodesign o mocy 150kW wraz z technologią kotłowni.

Od 1 września 2022 roku dyrektorką placówki jest Joanna Wojcieszak.

źródło: strona internetowa ZSP Czermin

Karnawał, ach karnawał

Początek karnawału w Polsce wypada 6 stycznia, kiedy katolicy obchodzą święto Trzech Króli. Ostatni tydzień polskiego karnawału rozpoczyna się w Tłusty Czwartek. Tego dnia Polacy objadają się pączkami i faworkami. Okres tańców i zabaw trwa aż do wtorku przed Środą Popielcową i kończy się w Ostatki. Zwyczajowo to czas zabaw i potańcówek. Data końca karnawału jest ruchoma i poprzedza Wielkanoc oraz Wielki Post.

Karnawał obchodzony jest w wielu częściach świata. Niektóre miasta, jak np. Rio de Janeiro w Brazylii czy Wenecja we Włoszech, słyną ze szczególnie hucznych zabaw i maskarad. Nie trudno mieć skojarzenia z przebierańcami w wielkich kolorowych pióropuszach czy dystyngowanych sukniach i maskach.

Istnieje kilka teorii na temat pochodzenia wyrazu „karnawał”. Niektórzy uważają, że słowo to ma swoją genezę w języku łacińskim i wyrazie carrus navalis. W starożytnym Rzymie określenie to służyło do nazywania wozu w kształcie okrętu wchodzącego w skład świątecznego pochodu ku czci bogini Izydy, a później – boga Dionizosa. Jednak większość badaczy wskazuje na włoskie słowa carnevale (łacińskie carnem levāre), co dosłownie oznacza „usuwać mięso” oraz caro, vale, czyli „żegnaj mięso”. Symboliczne znaczenie tych określeń ma związek z pożegnaniem mięsa przed Wielkim Postem. Zwyczaj świętowania karnawału ma swój początek w kulcie płodności oraz w kultach agrarnych. Zawsze nieodzownym elementem okresu karnawału były tańce i zabawy. Niektórzy wierzyli, że im wyżej będą skakać biesiadnicy, tym wyższe plony wyrosną.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ

Zimowy Pleszew na przestrzeni niemal 100 lat. Zobaczcie niep...

On chce naprawdę to zrobić! Paweł Milczarek chce pobić Rekord Guinessa i przebiec maraton w pełnym strażackim umundurowaniu!

On naprawdę chce to zrobić! Paweł Milczarek jako pierwszy cz...

Grobowiec rodziny Stroków w Pleszewie

Na pleszewskiej nekropolii spoczywają szczątki Wincentego St...

Brakuje chętnych na spacery z psami z pleszewskiego azylu dla zwierząt! Wybierasz się na przechadzkę? Zabierz psa ze schroniska

Brakuje chętnych na spacery z psami z pleszewskiego azylu dl...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto