Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ks. Leszek Szkudlarek opisał historię chockich Żydów. Promocja książki „Chocz - Ziemia Obiecana?” odbędzie się 9 marca w sali GOK-u

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Ks. Leszek Szkudlarek podjął się opisania trudnego tematu - historii chockich Żydów
Ks. Leszek Szkudlarek podjął się opisania trudnego tematu - historii chockich Żydów archiwum prywatne
„Chocz - Ziemia Obiecana? Historia społeczności żydowskiej” - to tytuł książki napisanej przez pochodzącego z Chocza, a obecnie pełniącego posługę w diecezji opolskiej ks. Leszka Szkudlarka. Promocja publikacji odbędzie się w jego rodzinnym mieście 9 marca. Wśród gości, w sali Gminnego Ośrodka Kultury, pojawi się obywatelka USA Sharon Stern, bliska krewna Dawida Lewina, przedwojennego chockiego fotografia.

„Chocz - Ziemia Obiecana? Historia społeczności żydowskiej”. 9 marca w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Choczu odbędzie się promocja książki ks. Leszka Szkudlarka

9 marca 2024 roku w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Choczu odbędzie się promocja książki zatytułowanej „Chocz - Ziemia Obiecana? Historia społeczności żydowskiej” autorstwa księdza Leszka Szkudlarka.

Duchowny jest choczaninem. Tutaj ukończył szkołę podstawową. Następnie rozpoczął edukację w szkole zawodowej. Miał być fryzjerem. Wszystko zmieniło się, gdy był w drugiej klasie. Wówczas uległ wypadkowi.

- Na pile tarczowej prawie odciąłem sobie lewą dłoń. Trafiłem do szpitala. Groziła mi amputacja. Rodzice jednak nie wyrazili na to zgody i do dziś jestem im za to bardzo wdzięczny. W sumie jednak musiałem przejść cztery operacje, z czego trzy w Klinice Mikrochirurgii w Trzebnicy. Wracałem szybko do zdrowia. Wokół mnie byli ludzie cierpiący bardziej ode mnie. Widząc ich ból i kalectwo, próbowałem pomagać im najlepiej jak tylko potrafiłem. Długie tygodnie leżenia w szpitalu zrobiły swoje. Uświadomiłem sobie wówczas, że mógłbym pracować wśród chorych i służyć im jako kapłan

- opowiadał w wywiadzie opublikowanym na stronie internetowej tarnowskiegory.kamilianie.pl.

Postanowił wstąpić do Zakonu Ojców Kamilianów, który opiekuje się ludźmi chorymi. Po wyjściu ze szpitala przerwał naukę w szkole zawodowej i rozpoczął w średniej. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica w Pleszewie. W 1990 r. wstąpił do Nowicjatu OO. Kamilianów, w Taciszowie koło Gliwic. Po nowicjacie odbył sześcioletnie studia filozoficzno-teologiczne na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie, które ukończył z tytułem magistra teologii. Święcenia kapłańskie otrzymał w stolicy 24 maja 1997 roku. 1 września rozpoczął posługę w parafii Św. Jana Chrzciciela w Tarnowskich Górach. Później pracował m.in. w Zabrzu, gdzie był choćby kapelanem Śląskiego Centrum Chorób Serca, Towarzystwa Przyjaciół Chorych im. Matki Teresy z Kalkuty czy osób po przeszczepie serca. W czasie pandemii opiekował się chorymi na Covid-19. Obecnie pełni posługę w diecezji opolskiej, w parafii św. Jana Ewangelisty w Paczkowie.

Ksiądz Leszek interesuje się historią. Tę miłość rozbudziła w nim wychowawczyni z „podstawówki” Zdzisława Flisińska, nauczycielka i pasjonatka lokalnych dziejów. Duchowny podjął się opisania trudnego tematu - historii chockich Żydów. W publikacji przedstawia wiele ciekawych wydarzeń, śledzi dzieje społeczności żydowskiej, która pojawiła się na ziemi chockiej niemal 250 lat temu. Gościem promocji będzie Sharon Stern, bliska krewna Dawida Lewina, przedwojennego chockiego fotografia. Spotkanie uświetni duet Ruach, tworzony przez Dorotheę i Bogusława Hegeduessów, którzy zaprezentują tradycyjną muzykę żydowską.

Początek wydarzenia o 16. Wstęp wolny.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

W ostatnią sobotę karnawału Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Tursko” zaprosił na „podkoziołka”. W sali wiejskiej artyści zaprezentowali obrazek obrzędowy, składający się nie tylko z tańców dookoła koziołka, ale także przyśpiewek ludowych i humorystycznych scenek. Całość zakończyła zabawa taneczna „Mietlorz”

„Podkoziołek” w ostatnią sobotę karnawału. Regionalny Zespół...

Seniorzy z Pleszewa tanecznym krokiem spalają pączki w Tłusty Czwartek! To dopiero karnawałowe ostatki!

Seniorzy z Pleszewa tanecznym krokiem spalają pączki w Tłust...

Maria Rutkowska z Pleszewa wspólnie z Aleksandrą Lesner i Aleksandrą Kamińską-Rykowską wydały płytę "Słaba płeć" z przedwojennymi utworami

Maria Rutkowska z Pleszewa wspólnie z Aleksandrą Lesner i Al...

Rolnicy z powiatu pleszewskiego i nie tylko protestowali w gminie Gołuchów. To był największa manifestacja od lat

„Polski chłop to jest siła i moc”. Rolnicy protestowali w Go...

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pierwsza wielka wymiana książek w Chojnicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto