Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sanktuarium Matki Bożej Lutyńskiej Lekarki Chorych w świątecznej odsłonie

Damian Cieślak
Damian Cieślak
archiwum Sanktuarium Matki Bożej Lutyńskiej Lekarki Chorych
Z okazji świąt w wielu kościołach pojawiły się piękne choinki i szopki bożonarodzeniowe. Nie inaczej jest w Sanktuarium Matki Bożej Lutyńskiej Lekarki Chorych.

Bożonarodzeniowe szopki w kościołach to przepiękna polska tradycja. W kościele w Lutyni nie brakuje figur zwierząt, trzech króli, aniołów i świętej rodziny. Są również piękne choinki. Zobaczcie, jak Sanktuarium Matki Bożej Lutyńskiej Lekarki Chorych prezentuje się w świątecznej odsłonie.

Sanktuarium Matki Bożej Lutyńskiej Lekarki Chorych w świątec...

Cel pielgrzymek

Świątynia wybudowana została w latach 1801-1802 przez dziedzica Lutyni Józefa Otuskiego. Od zachodu znajduje się kwadratowa wieża z baniastym hełmem, a od wschodu półkolista zakrystia. We wnętrzu mieści się sklepienie kolebkowe. Klasycystyczne wyposażenie zostało wykonane na początku XIX stulecia. W ołtarzu głównym mieści się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z XVII stulecia namalowany na płótnie przez nieznanego autora, zasłonięty przez obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z XIX stulecia. Jest on od wieków celem pielgrzymek (15 sierpnia) i jako uznany za cudowny został koronowany w dniu 13 sierpnia 1972 roku przez prymasa Stefana Wyszyńskiego za pozwoleniem papieża Pawła VI.

Ogólna kolorystyka obrazu jest bardzo spokojna i wyraźna. Maryja nieznacznie odwraca głowę ku Dzieciątku, wskazując prawą ręką na Chrystusa. Dzieciątko prawą ręką błogosławi, lewą opiera na zamkniętej książce. Maryja jest ubrana w czerwoną suknię okrytą zielonym płaszczem zakończonym lamówką, Chrystus – sukienkę jasnoczerwoną. Tło obrazu jest ciemne, podświetlone nieco aureolami wokół głów Maryi i Jezusa. W ołtarzach bocznych udekorowanych przez rokokowe zwieńczenia, mieszczą się obrazy z końca XVIII stulecia. Na chórze, podpartym przez 2 kolumny, umieszczone są małe organy z końca XVIII stulecia.

W 2020 r. podczas uroczystości odpustowych metropolita lwowski abp. Mieczysław Mokrzycki przekazał parafii relikwie św. Jana Pawła II.

Za: sanktuariumlutynia.pl.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Świąteczna radość w parafii św. Floriana w Pleszewie

Święta w Domu Chłopaków w Broniszewicach: moc prezentów i wi...

Gmina Dobrzyca. W 19 miejscowościach mieszka ponad 8 tys. os...

Święta na służbie. Jak wygląda wigilia u pleszewskich strażaków?

Śnieg nie przeszkodził tym wielbłądom w harcach

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto