Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Orkiestra Dęta działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Choczu uświetniła święto Trzech Króli. Zespół zagrał najpiękniejsze kolędy

Damian Cieślak
Damian Cieślak
„Gdy śliczna panna”, „Mędrcy świata”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki” czy „Tryumfy Króla Niebieskiego” - m.in. takie kolędy w sobotę zaprezentowała Orkiestra Dęta działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Choczu, przed, w trakcie, jak i po zakończeniu mszy świętej, która 6 stycznia 2024 roku, w święto Trzech Króli, w samo południe została odprawiona w klasztorze. Zespół, który niedawno świętował 35-lecie istnienia wystąpił pod batutą kapelmistrza Karola Maciaszczyka
„Gdy śliczna panna”, „Mędrcy świata”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki” czy „Tryumfy Króla Niebieskiego” - m.in. takie kolędy w sobotę zaprezentowała Orkiestra Dęta działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Choczu, przed, w trakcie, jak i po zakończeniu mszy świętej, która 6 stycznia 2024 roku, w święto Trzech Króli, w samo południe została odprawiona w klasztorze. Zespół, który niedawno świętował 35-lecie istnienia wystąpił pod batutą kapelmistrza Karola Maciaszczyka Ireneusz Czajczyński
6 stycznia Kościół katolicki obchodzi Uroczystość Objawienia Pańskiego potocznie nazywaną świętem Trzech Króli. Z tej okazji w kościele św. Michała Archanioła w Choczu najpiękniejsze kolędy i pastorałki - przed, w trakcie, jak i po zakończeniu mszy - zaprezentowała Orkiestra Dęta działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury.

Orkiestra Dęta działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Choczu uświetniła święto Trzech Króli

„Gdy śliczna panna”, „Mędrcy świata”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki” czy „Tryumfy Króla Niebieskiego” - m.in. takie kolędy w sobotę zaprezentowała Orkiestra Dęta działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Choczu, przed, w trakcie, jak i po zakończeniu mszy świętej, która 6 stycznia 2024 roku, w święto Trzech Króli, w samo południe została odprawiona w klasztorze. Zespół, który niedawno świętował 35-lecie istnienia, wystąpił pod batutą kapelmistrza Karola Maciaszczyka.

Grupa występami uświetnia uroczystości gminne, powiatowe, wojewódzkie, takie jak choćby: dożynki, festyny, jubileusze, święta państwowe i kościelne. Uczestniczy również w przeglądach orkiestr dętych, występuje na koncertach muzyki klasycznej i rozrywkowej, gra kolędy i pastorałki, a także udziela się filantropijnie, pojawiając się na koncertach charytatywnych. Repertuar orkiestry jest bardzo zróżnicowany, znajdują się w nim: opusy marszowe, utwory rozrywkowe, ludowe i biesiadne, muzyka klasyczna czy pieśni kościelne.

W galerii możecie zobaczyć zdjęcia autorstwa Ireneusza Czajczyńskiego.

Święto Trzech Króli

Trzech Króli, a właściwie święto Objawienia Pańskiego lub Epifania, to chrześcijańska uroczystość obchodzona na cześć objawienia się Boga człowiekowi, obecności Boga w historii człowieka, a także uzdolnienie człowieka do rozumowego poznania Boga.

Objawienie Pańskie według chrześcijan ma być pokłonem złożonym Bogu Wcielonemu przez część świata pogan, ludzi z różnych warstw społecznych i narodów. Stąd późniejsze przedstawienie Mędrców (do dziś obecne w kulturze) jako trzech osób, z których jedna jest czarnoskóra, druga młoda, a trzecia stara.

Dawniej w dniu święta Trzech Króli święcono złoto, którym później dotykano szyi, a także kadzidło (żywicę z jałowca), służące do okadzania gospodarstwa. Zwyczaje te miały uchronić dom i jego mieszkańców przed chorobami i nieszczęściami.

6 stycznia zwyczajowo na drzwiach katolickich domów piszemy kredą C†M†B lub K†M†B z datą bieżącego roku. Obie formy są poprawne. Zwyczaj upowszechnił się w XVIII w. Litery te są skrótem od łacińskiego życzenia Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi), a według św. Augustyna Christus Multorum Benefactor (Chrystus dobroczyńcą wielu). Wielu uważa, że jest to skrót imion trzech Mędrców - Kacper, Melchior i Baltazar - przekazanych przez średniowieczną legendę. Znana jest także interpretacja skrótu jakie pierwszych liter łacińskich nazw wydarzeń świętowanych w Epifanię: Cogitum – Matrimonium – Baptisma (Poznanie – Wesele – Chrzest).

Do tradycji święta Objawienia Pańskiego należy też przejście Orszaku Trzech Króli organizowane w wielu miastach Polski. Są to uliczne jasełka połączone ze wspólnym kolędowaniem.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Orszak Trzech Króli w Pleszewie. Trzy parafie z pleszewskich kościołów spotkały się przy żłóbku na Rynku. To były kolorowe jasełka

Orszak Trzech Króli w Pleszewie. Trzy parafie z pleszewskich...

Święto Pleszewskiego Pleszewskiego 2024. "Wszyscy musimy się włączyć w odnowę i budowę naszej małej ojczyzny!

Święto Powiatu Pleszewskiego 2024. "Wszyscy musimy się włącz...

Zespół Placówek Specjalnych w Pleszewie czeka prawdziwa rewolucja. Po remoncie będzie to szkoła w "amerykańskim" stylu z boiskiem na dachu

Zespół Placówek Specjalnych w Pleszewie czeka prawdziwa rewo...

Sylwester 2023 w Pleszewie. To był największy bal sylwestrowym w Pleszewie. Zabawa trwała tutaj prawie do samego rana

Sylwester 2023 w Pleszewie. To był największy bal sylwestrow...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto