Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pójdźmy wszyscy do stajenki. Zobaczcie, jak w latach 90. wyglądały szopki bożonarodzeniowe w Wielkopolsce

Martin Nowak
Martin Nowak
Tak kilkadziesiąt lat temu wyglądały szopki bożonarodzeniowe. Na terenie Piły fotografował je Daniel Cichy.

Pilskie szopki bożonarodzeniowe

Szopki bożonarodzeniowie ukazują scenę narodzin Jezusa Chrystusa. W praktycznie każdej jest Święta Rodzina, czyli Maryja z Dzieciątkiem Jezus i Świętym Józefem. Są też pasterze lub Trzej Królowie, a także zwierzęta.

Szopki bożonarodzeniowe z biegiem lat zmieniały się. Dotarliśmy do zdjęć z archiwum fotografa Daniela Cichego, na których widać, jak wyglądały szopki bożonarodzeniowe w Pile w latach 90. Jesteście ciekawi? Zobaczcie zdjęcia w naszej galerii.

Według ewangelii św. Łukasza

- ...Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: "Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie".

Tradycja narodziła się w Greccio

Tradycja przygotowywania na Boże Narodzenie szopki narodziła się w 1223 roku w Greccio, a jej pomysłodawcą był Święty Franciszek z Asyżu.

Na trzy lata przed swoją śmiercią Franciszek chciał możliwie najuroczyściej przeżyć w Greccio pamiątkę narodzenia Dziecięcia Jezus i dlatego polecił zrobić pewne przygotowania, które miały również pobudzić wszystkich do większej pobożności. By zaś nie oskarżono go o samowolne wprowadzanie nowości, poprosił papieża o pozwolenie i je otrzymał. Kazał więc przygotować żłób, przynieść siano i przyprowadzić woła oraz osła. Zwołał braci. Przybyła także okoliczna ludność. I tak błogosławiona noc rozjaśniła się licznymi i jasnymi światłami, napełniła pochwalnymi i harmonijnymi śpiewami, stając się wspaniałą i odświętną.

Święty Franciszek przy żłobie odprawił uroczystą mszę świętą i opowiedział o narodzeniu się ubogiego Króla. Dzisiaj już nikt nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez szopki, choćby małej, ubogiej, takiej, w której zdarzył się cud. (Współpraca Bożena Wolska)

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pójdźmy wszyscy do stajenki. Zobaczcie, jak w latach 90. wyglądały szopki bożonarodzeniowe w Wielkopolsce - Piła Nasze Miasto

Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto