Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni zdecydowali. Dyżurujące apteki w Pleszewie mają być czynne całą dobę. Jak będzie w rzeczywistości?

RED
Radni powiatu pleszewskiego zdecydowali. Apteki dyżurujące w Pleszewie mają być czynne całą dobę. Jest to reakcja na stwierdzenie nieważności poprzedniej uchwały, przez Wojewodę Wielkopolskiego, w której apteki miały być czynne do godziny 24.00. Zbigniew Hoffmann w swoim rozstrzygnięciu stwierdził wówczas, że takie określenie czasu pracy nie zapewnia odpowiedniej dostępności do usług.

Wypełniając wszelkie zalecenia wojewody, opracowano nowy projekt uchwały, który w pełni realizuje założenia wynikające z prawa farmaceutycznego i zapewnia dostęp do całodobowych usług farmaceutycznych. Apteki od poniedziałku do piątku mają dyżurować od godz. 21:00 do 8:00 dnia następnego, w soboty od 20:00 do 8:00, a w święta od 8:00 do 8:00. Ma to w pełni zabezpieczyć potrzeby mieszkańców powiatu pleszewskiego oraz przyczynić się do wzrostu bezpieczeństwa zdrowotnego.

Uchwała dotyczy tylko 14 aptek znajdujących się na terenie Miasta i Gminy Pleszew. W tym przypadku każda z pleszewskich aptek całodobowy dyżur tygodniowy będzie pełnić 3 lub 4 razy w roku. W przypadku wprowadzenia dodatkowych dyżurów w pozostałych gminach, co sugeruje wojewoda, każda z funkcjonujących tam aptek musiałaby pracować całą dobę w każdym dniu 2018 roku. W uzasadnieniu możemy przeczytać, że lekarze podstawowej opieki medycznej w poszczególnych gminach świadczą usługi do godziny 18.00. Po godzinie 18:00 obowiązek przejmuje „wieczorynka”, dlatego każdy mieszkaniec w porze nocnej jest zmuszony skorzystać z wizyty w Pleszewskim Centrum Medycznym.

Z danych zebranych przez Starostwo Powiatowe w Pleszewie wynika, że liczba pacjentów korzystających z usług podstawowej opieki zdrowotnej w godzinach wieczornych sukcesywnie wzrasta. W okresie od stycznia do listopada 2017 roku z „wieczorynki” skorzystało 6 659 pacjentów. W analogicznym okresie w 2016 roku pacjentów było

6 318.

Uchwałę negatywnie zaopiniowała Okręgowa Rada Aptekarska w Kaliszu, bo nie było w niej m.in. równego traktowania wszystkich aptek i brak ewentualnego finansowania aptek przez samorząd oraz bezzasadne powoływanie się na rozstrzygnięcie wojewody. Po drugiej stronie stanęli wójtowie i burmistrzowie, którzy pozytywnie odnieśli się do projektu uchwały, co dowodzi potrzeby właśnie takiej organizacji pracy aptek.

Obecnie w przygotowaniu jest projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego, który ma rozwiązać wszelkie wątpliwości obu stron. Ma wejść ona w życie pod koniec 2018 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto