Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaj uroki miejscowości Żegocin z questem historycznym. Miejscem rozwiązywania ciekawych zagadek stał się pobliski park i dwór

Damian Cieślak
W niezwykle tajemniczą i pełną niespodzianek Noc Muzeów w Żegocinie odbyła się premiera questu historycznego - „Z Józefem Chłapowskim po żegocińskich dobrach”. Miejscem rozwiązywania ciekawych zagadek stał się pobliski park i dwór.

Pomysłodawcą przygotowania questu historycznego było Stowarzyszenie Miłośników Wsi Żegocin, zaś autorem sołtys wsi Krzysztof Zawada, którego dzielnie wspierały: córka Katarzyna oraz Romualda Kempińska i Iwona Twardowska. W efekcie powstała praca będąca wierszowaną opowieścią o tym, jak przed latami do pobliskiego pałacu przyjeżdżały różne osobistości świata. Dwór przez długie lata był siedzibą znamienitego i zasłużonego w Wielkopolsce rodu. Wędrówka wskaże miejsca, z którymi związane było ich życie. Do aktywnego spaceru przez Żegocin zaprasza sam Józef Chłapowski.

Na zachodniej bramie są gdzieś inicjały, tego kto ją wykuł dla Chłapowskich chwały.
Dwie ważne litery, choć będą te same, musisz je odszukać, bo zostaniesz przy bramie.
Będzie jedna litera początkiem słowa drugiego lecz zważ wędrowcze, gdyż całe hasło nie pochodzi z języka polskiego.

To jedna z pierwszych zagadek questu, który może być wspaniałą zabawą, połączoną z pozyskiwaniem wiadomości historycznych o miejscowości i spontanicznym odkrywaniem uroków parku i liczeniem okazałych pomników przyrody.

- Turystów, rowerzystów oraz wszystkich zainteresowanych historią naszego powiatu zapraszamy do Żegocina i zachęcamy do rozwiązywania questu, który jest dostępny (wraz z nową publikacją „Śladami przeszłości”), każdego dnia i o każdej porze u sołtysa wsi - mówi Zofia Zawada, kierownik miejscowego Ośrodka Kultury. Za prawidłowe rozwiązanie hasła na każdego czeka skarb i odbicie pieczęci na queście, który będzie pamiątką z wycieczki odbytej do Żegocina.

Gra terenowa

Quest jest rodzajem gry terenowej, polegającej na stworzeniu nieoznakowanego szlaku, którym wędruje się, kierując się wskazówkami zamieszczonymi w wierszowanym tekście. Na końcu szlaku umieszczona jest pieczątka, której stempel na ulotce potwierdza przejście trasy i ukończenie gry. Celem zabawy jest zwrócenie uwagi na pozornie zwyczajne miejsca i historie związane z daną miejscowością, ale dzięki atrakcyjnemu przedstawieniu tych elementów w postaci zagadek czy wskazówek, zwraca się uwagę na wyjątkowość tych miejsc.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto