Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwudziestowieczna Dobrzyca na starej fotografii. Zobaczcie na archiwalnych fotografiach, jak miejscowość wyglądała w minionym wieku

Damian Cieślak
Towarzystwo Miłośników Ziemi Dobrzyckiej - profil facebookowy
Jak wyglądały przedwojenne dożynki? Jak prezentował się park w dwudziestoleciu międzywojennym? Jaki przebieg miało dawniej święto 3 maja? Zabieramy was w podróż do dwudziestowiecznej Dobrzycy. Zobaczcie na archiwalnych fotografiach, jak miejscowość wyglądała w minionym wieku.

Dwudziestowieczna Dobrzyca na starej fotografii

Jak wyglądały przedwojenne dożynki w Dobrzycy? Jak prezentował się park w dwudziestoleciu międzywojennym? Jaki przebieg miało dawniej święto 3 maja? To i wiele innych rzeczy możecie zobaczyć na starych fotografiach dzięki uprzejmości Towarzystwa Miłośników Ziemi Dobrzyckiej i Kazimierza Balcera, który udostępnił nam swoje prywatne zbiory. Zapraszamy do podróży!

Gmina Dobrzyca

Gmina Dobrzyca to gmina miejsko - wiejska leżąca w południowej części województwa wielkopolskiego. Zajmuje obszar 117 km kwadratowych. Składa się ona z ponad 3-tysięcznego miasta i 18 wiosek. Teren gminy zamieszkuje około 8 tys. mieszkańców. Z Dobrzycą i okolicznymi miejscowościami związane były postaci ważne dla historii kraju. Wystarczy wymienić Józefa Wybickiego, Samuela Twardowskiego, Michała Chłapowskiego czy Stanisława Mikołajczyka.

Pierwsza wzmianka o Dobrzycy pochodzi z 1327 r. Miejscowość była gniazdem rodowym Dobrzyckich herbu Leszczyc. Jej nazwa wywodzi się od rzeczki Dobrzycy, której nazwę w XVI w. zmieniono na Potokę. Osada rozwijała się dzięki traktowi handlowemu biegnącemu z Koźmina do Kalisza. W 1440 r. Dobrzyca otrzymała prawa miejskie z rąk Władysława Warneńczyka, a herbem został krzyż Jerozolimski na czerwonym tle.

- W XVII wieku w czasie potopu szwedzkiego Dobrzyca została zniszczona, podobny los spotkał Lutynię, która z miasteczka stała się wsią. W Lutyni około roku 1600 urodził się Samuel Twardowski - słynny XVII w. poeta, znany i ceniony na dworze Wazów. Nawiedzały Dobrzycę i okolice różne klęski, jak epidemia cholery w latach 1624 i 1707-1712, a także pożary m.in. w 1752 r. i 1777 r.

- czytamy w rysie historycznym zamieszczonym na stronie gminy.

W 1934 r. Dobrzyca utraciła prawa miejskie. Odzyskała je po blisko 80 latach dzięki inicjatywie Towarzystwa Miłośników Ziemi Dobrzyckiej i Bractwa Strzeleckiego p.w. św. Tekli.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Czwartkowa biesiada seniorów w Pleszewie! Pogoda im nie straszna. Tak bawią się tylko oni! Nogi same rwały się na parkiet

Czwartkowa biesiada seniorów w Pleszewie! Pogoda im nie stra...

Postać Anny z Tęczyńskich Raciborskiej, zwanej również Pleszewską zainspirowała Klub Kobieta Ławka nr 4 do zorganizowania wyjątkowych imienin. Dopisali goście, nie zabrakło atrakcji

To były wyjątkowe imieniny! Goście dopisali, atrakcji nie br...

Trudna misja w Grecji. Strażacy z Pleszewa walczą z ogniem w Grecji. Dają z siebie wszystko!

Trudna misja w Grecji. Strażacy z Pleszewa walczą z ogniem w...

Dożynki Wojewódzko-Diecezjalne odbędą się w Pleszewie. Gwiazdą dożynek w Pleszewie będzie Beata Kozidrak i zespół Bajm

Dożynki Wojewódzko-Diecezjalne odbędą się w Pleszewie. Gwiaz...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto