MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszew wspólnie z CKiW OHP i Komendą Główną OHP świętuje 25-lecie Polski w NATO

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Obchody przystąpienia Polski do NATO. Pleszew świętuje 25 lat w Sojuszu Północnoatlantyckim
Obchody przystąpienia Polski do NATO. Pleszew świętuje 25 lat w Sojuszu Północnoatlantyckim Piotr Fehler
Pleszew wspólnie z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie i Komendą Główną OHP w Warszawie świętuje 25-lecia przystąpienia Polski do NATO. Główne uroczystości odbyły się w czwartek, 9 maja na placu apelowym dawnych koszar w Pleszewie

Pleszew świętuje 25-lecie przystąpienia Polski do NATO

Blisko 800 osób wzięło udział w głównych uroczystościach z okazji 25-lecia przystąpienia Polski do NATO, które odbyły się w Pleszewie. Ich organizatorem było Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie oraz Komenda Główna OHP w Warszawie.

Na placu apelowym dawnych koszar odbył się uroczysty apel, w którym udział wziął udział Komendant Główny OHP Jerzy Budzyn, dyrektor CKiW OHP w Pleszewie Krystian Piasecki oraz generał dywizji Wojska Polskiego Sławomir Owczarek, który swoją służbę rozpoczął w Pleszewie.

- Przystąpienie Polski do NATO było jednym z najważniejszych momentów w najnowszej historii Polski. Dziś po 25 latach obecności w Sojuszu Północnoatlantyckim możemy powiedzieć, że czujemy się bezpiecznie - podkreślał generał Sławomir Owczarek.

Uroczystości w Pleszewie były doskonałą okazją do przypomnienia młodzieży, jak ważna jest historia Polski oraz czasy w jakich żyjemy. Pleszew gości bowiem młodzież z komend i centrów z całej Polski w ramach Ogólnopolskich Zawodów Sportowych Młodzieży OHP.

https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=314&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fpleszewnm%2Fvideos%2F1010438537112379%2F&show_text=true&width=560&t=0" width="560" height="429" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowfullscreen="true" allow="autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share" allowFullScreen="true">

25 rocznica przyjęcia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego

12 marca 1999 roku w mieście Independence w Stanach Zjednoczonych formalnie przekazano na ręce amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright przyjęty przez Polskę dokument ratyfikacyjny Traktatu Północnoatlantyckiego. Decyzja o przystąpieniu do NATO była jednym z najważniejszych momentów w najnowszej historii Polski

– Dołączyliśmy do największego i najsilniejszego sojuszu obronnego w historii współczesnego świata – przypomnę, że w tym roku obchodzimy 75. rocznicę jego powstania" - mówił podczas głównych uroczystości w Warszawie wicepremier, szef MON, Władysław Kosiniak –Kamysz.

Polska jest istotnym członkiem Sojuszu nie tylko ze względu na swoje geopolityczne położenie, ale przede wszystkim swoje doświadczenie i potencjał. -

- Jesteśmy z liderem wśród krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego pod względem wysokich nakładów na wydatki obronne naszego kraju. Świadczy o tym wysoki odsetek środków z krajowego budżetu, jakie nasz kraj przeznacza na obronność - dwa razy więcej niż wymagane przez NATO 2% PKB, czyli do 4,2 % PKB w 2024 r., planowane na ponad 158 mld zł, z czego ponad 50% przeznaczamy na modernizację Sił Zbrojnych, co także stawia nas na pierwszym miejscu w Sojuszu - podkreślają przedstawiciele Wojska Polskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto