Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszew. Ruszył pilotażowy program segregowania odpadów bio-kuchennych

Redakcja
W Pleszewie ruszył pilotażowy program segregowania odpadów bio-kuchennych. Bierze w nim udział 30 rodzin, których pojemniki będą co tydzień kontrolowane, by sprawdzić, jak dużo takich odpadów mieszkańcy są w stanie wyselekcjonować ze strumienia odpadów zmieszanych.

- W eksperymencie uczestniczy 30 gospodarstw domowych z budynków jedno i wielorodzinnych. Wyposażyliśmy je w specjalne pojemniki. Co tydzień odpady są ważone i kontrolowane pod względem prawidłowej segregacji - wyjaśnia Arkadiusz Ptak, burmistrz Miasta i Gminy Pleszew.

Miasto w ten sposób chce sprawdzić, jak dużą ilość odpadów bio-kuchennych mieszkańcy są w stanie wyselekcjonować i czy ten system segregacji opłaca się na tyle, by wprowadzić go w systemie gospodarowania odpadami we wszystkich gospodarstwach domowych. W ten sposób swoje odpady zaczęli już segregować mieszkańcy bloków zarządzanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową, choć - biorąc pod uwagę efekty - są to raczej próby.

Po pierwszym tygodniu pilotażu okazuje się, że selekcjonowanie bio-kuchennych odpadów wcale nie jest takie proste. Średni rezultat wśród biorących udział w projekcie rodzin, to 20%. – To dobry wynik, ale cały czas niezadowalający – określa Angelika Sołtysiak, kierownik Referatu Gospodarowania Odpadami UMiG w Pleszewie. Liderzy eksperymentu wyselekcjonowali aż 60% bio-kuchennych odpadów.
Program pilotażowy potrwa ok. dwa miesiące.

- Chcemy zminimalizować koszty odbioru i zagospodarowania odpadów, co przełoży się na opłatę za śmieci ponoszoną przez mieszkańców - podkreśla burmistrz.

Jak z kolei wyjaśnia nam Anna Bogacz, rzecznik prasowa ratusza, ZGO w Jarocinie czyli instalacja, do której wywożone są wszystkie śmieci z gminy Pleszew, prowadzi odrębną zbiórkę odpadów BIO-KUCHENNYCH i BIO-ZIELONYCH. - Z tych pierwszych wytwarzany jest biogaz, z drugich kompost. Odbiór tak wyselekcjonowanych śmieci jest dla gminy tańszy niż wszystkich zmieszanych - wyjaśnia urzędniczka.

Co jest odpadem BIO-KUCHENNYM?
– kwiaty, resztki kwiatów ciętych
– owoce i warzywa z ogrodów, resztki z żywności
– obierki z owoców i warzyw
– przeterminowane warzywa i owoce
– skorupki jaj
– fusy po kawie
– zużyte chusteczki higieniczne i ręczniki papierowe

NIE WRZUCAMY DO POJEMNIKA NA ODPADY BIO-KUCHENNE:
– mięsa i kości
– odpadów zielonych: liści, trawy, gałęzi
– przetworzonych owoców i warzyw
– odchodów zwierzęcych, trocin i piasku z kuwet
– kamieni, popiołu, ziemi
– płynnych odpadów kuchennych (zup, sosów, kompotów)

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto