Pleszew przykładem dla innych miast? Burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak mówił o nowej koncepcji miasta na europejskiej arenie

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Udostępnij:
Na Międzynarodowych Targach Poznańskich otwarty został Kongres Local Trends – Europejskie Forum Samorządowe. Kongres jest nowym wydarzeniem, którego celem jest wzmocnienie głosu gmin, miast, powiatów i województw w dyskusji o rozwoju społeczno-gospodarczym kraju. Wśród gości był burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak, który opowiadał m.in o nowej koncepcji miasta - Kompaktowy Pleszew.

Pleszew przykładem dla innych miast

Burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak wziął udział w debacie "Peryferyzacja i depopulacja – czy w świecie postpandemicznym siłę przyciągania metropolii można ograniczyć?" Prowadzącą rozmowę była Renata Kim, Kierownik działu Społeczeństwo, Newsweek Polska. W panelu wystąpili również: Katarzyna Dębkowska, Kierownik zespołu foresightu gospodarczego, Polski Instytut Ekonomiczny, Krzysztof Iwaniuk, Przewodniczący Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej oraz Iwona Matuszczak-Szulc, Dyrektor, Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej, Urząd Miasto Poznań

- Badania pokazują, że małe miasta obawiają się depopulacji. To duży problem małych i średnich miast. Z drugiej strony z dużych miast w czasie pandemii sporo ludzi się przemieściło, wykorzystując motyw pracy zdalnej - zauważa Katarzyna Dębkowska, Kierownik zespołu foresightu gospodarczego, Polski Instytut Ekonomiczny

Nie ma powrotu do czasu przed pandemią. Bliska jest nam idea “piętnastu minut” czyli dostępu mieszkańców do niezbędnej infrastruktury w ciągu kwadransa. Tak jest w Pleszewie - mówi burmistrz Pleszewa, Arkadiusz Ptak.

To jednak nie koniec. Burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak wziął również udział w debacie "Humanistyka dla demokracji", która odbyła się w ramach wydarzenia towarzyszącego Local Trends. Inicjatorką była posłanka Joanna Jaśkowiak, a udział w dyskusji wzięli m.in. Jacek Jaśkowiak. Moderatorką była Karolina Karolczak.

Local Trends to projekt zainicjowany przez Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Miasta Poznania i Jacka Karnowskiego, prezydenta Miasta Sopotu, we współpracy z partnerami strategicznymi Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, Unią Metropolii Polskich, Związkiem Miast Polskich i Związkiem Gmin Wiejskich RP. Do udziału zaproszeni są przedstawiciele administracji, biznesu oraz środowisk naukowych.

Dla odbudowy polskiej gospodarki, po kryzysie związanym z pandemią Covid-19, kluczowa jest współpraca i wymiana doświadczeń na poziomie samorządów. Potrzebna jest konstruktywna debata i zwiększenie roli administracji lokalnej w polityce rozwoju kraju – podkreśla Jacek Karnowski, prezydent Miasta Sopotu.

W dniach 11-12 października, w Poznań Congress Center na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich zaplanowano wystąpienia międzynarodowych ekspertów, debaty i dyskusje w formule okrągłego stołu. Uczestnicy mieli okazję wypracować wspólne cele związane z kolejną perspektywą finansową UE, transformacją cyfrową czy polityką inwestycyjną.

Międzynarodowe Targi Poznańskie, które w tym roku obchodzą jubileusz 100 lat istnienia, od zawsze były miejscem spotkań, wymiany myśli i nawiązywania relacji. To tu odbywają się najważniejsze targi branżowe w Europie Środkowowschodniej. Zapraszam przedstawicieli samorządów, biznesu oraz nauki do merytorycznej debaty ponad podziałami, która pozwoli wyznaczyć priorytety i kierunki rozwoju regionów Polski na najbliższe lata – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania.

Pod szyldem Local Trends będą odbywały się dwa wydarzenia w roku – wiosną Samorządowy Kongres Finansowy w Sopocie, natomiast jesienią Europejskie Forum Samorządowe w Poznaniu. Oba spotkania mają stać się platformą międzysektorowej debaty i współpracy na rzecz budowania silnych i innowacyjnych regionów. Nad jakością merytoryczną wydarzenia czuwać będzie Rada Programowa, pod kierownictwem organizatorów: Centrum Myśli Strategicznych oraz Grupy MTP.

Nowe obostrzenia od 1 grudnia

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie