Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nowe bloki na Mieszka I w Pleszew już gotowe. Mieszkańcy odebrali klucz do nowych mieszkań. Problemów jednak nie brakuje

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Wideo
od 16 lat
Nowe mieszkania dla młodych zostały oddane do użytku. W dwóch blokach przy ul. Mieszka I w Pleszewie zamieszkają 92 rodziny. To nowa formuła polityki mieszkaniowej, którą oferuje samorząd Miasta i Gminy Pleszew. Skorzystają z niej młodzi ludzie, którzy nie mają zdolności kredytowej.

Nowe mieszkania w Pleszewie już gotowe

Samorząd Miasta i Gminy Pleszew zdecydował się na budowę mieszkań w takiej formule za pośrednictwem spółki Pleszewskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Jest to pierwsza taka inwestycja, w ramach której powstały mieszkania z kredytem w czynszu z dojściem do własności. Ryzyko kredytowe wziął na siebie samorząd.

- Stworzyliśmy szansę na posiadanie własnego „M” ludziom młodym (przed 40. rokiem życia), którzy nie mają zdolności kredytowej i nie dostaliby kredytu w banku, ale mają z kolei możliwość płacenia większego czynszu – tłumaczy Andrzej Jędruszek, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Pleszew. Każdy najemca po minimum 5 latach będzie mógł wykupić mieszkanie na własność.

Zobacz materiał video:

od 16 lat

Mieszkańcy Pleszewa odebrali klucze do nowych mieszkań

Klucze do rąk mieszkańców trafiły pod koniec czerwca. W blokach przy ul. Mieszka I 1 oraz 1A zamieszkają 92 rodziny w mieszkaniach o różnorodnym metrażu od 32 do 74 m2. Mieszkania oddawane były w stanie deweloperskim, a do każdego z nich przypisana jest komórka lokatorska. Na terenie inwestycji znajduje się także 100 miejsc parkingowych w garażu podziemnym i naziemnym.

Ponadto inwestycja posiada panele fotowoltaiczne, które obniżą koszty energii elektrycznej. Teren wokół bloków został w całości zagospodarowany. Pojawiła się zieleń, oświetlenie, monitoring oraz plac zabaw dla najmłodszych.

Sam budynek garażowy jest konstrukcją ekologiczną, bowiem posiada zielony dach, a wokół obsadzony jest roślinami pnącymi. Celem takich rozwiązań jest oczyszczanie powietrza, ale również obniżanie temperatury otoczenia.

Problemów z nowymi mieszkaniami w Pleszewie nie brakuje

Okazuje się, że w trakcie budowy, jak i po przekazaniu kluczy, problemów z inwestycją nie brakuje. Nowi lokatorzy nie kryją momentami rozgoryczenia w związku z postępowanie Pleszewskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

- Największe pretensje do PTBS mogę mieć tylko w związku z brakiem informacji o podwyżce ceny m2. Ludzie przez miesiące zbierali pieniądze na wykończenie mieszkania, a PTBS w ostatniej chwili informuje, że za każdy m2 będzie trzeba dopłacić 300 złotych. Cena wykupu mieszkania również wzrosła z 4200 na 5450 brutto. Choć nie wiemy, czy jest ostateczna, bo przez te kilkanaście miesięcy podpisywanych było kilka aneksów do umów. Pierwsza umowa praktycznie nie ma odzwierciedlenia w ostatniej - tłumaczy jeden z mieszkańców Pleszewa i dodaje, że po otrzymaniu kluczy i rozpoczęciu płacenia czynszu okazało się, że w blokach nie ma prądu i taka sytuacja może potrwać nawet do końca lipca.

Nowe bloki na Mieszka w Pleszewie

- Koszt inwestycji to ok. 30 mln złotych. Na kwotę składa się kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego, który mieszkańcy będą spłacali w czynszu, a także wkład własny przyszłych najemców i spółki PTBS. Koszt mieszkania to 5450 zł/m2. Czynsz najmu bez opłat typu prąd, gaz, woda etc. wynosi 31,30zł/m2 - informuje Urząd Miasta i Gminy Pleszew.

Mieszkania dla młodych to jedna z czterech inwestycji mieszkaniowych realizowanych obecnie przez Miasto i Gminę Pleszew. Przy ul. Bogusza oraz Podgórnej powstają dwa budynki z mieszkaniami komunalnymi, a przy ul. Sienkiewicza remontowana jest kamienica, w której będą mieszkania na wynajem.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

W Żegocinie podczas pleneru piękne rzeźby przygotowują: Zdzisław Gotfryd z Brzezin (powiat kaliski), Łukasz Zabłocki, który przyjechał z miejscowości Lututów (woj. łódzkie), Franciszek Teodor Pytel, mieszkaniec wsi Kolonia Dzięcioły Bliższe (woj. mazowieckie) oraz Mariusz Borowy z Turzy Wielkiej (woj. warmińsko-mazurskie)

Plener rzeźbiarski w Żegocinie. Z drewna wyczarowali prawdzi...

Ochotnicza Straż Pożarna w Kościelnej Wsi świętowała jubileusz 115-lecia.

Ochotnicza Straż Pożarna w Kościelnej Wsi świętowała jubileu...

24 czerwca, odbyła się kolejna edycja Festynu Gołuchowskiego. Gwiazdą wieczoru był Michał Szpak

Festyn Gołuchowski 2023. Michał Szpak zaśpiewał dla publiczn...

Zakończenie semestru Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pleszewie. Wszyscy studenci po zaliczeniu roku rzucili się wir zabawy! Tak się bawili

Zakończenie semestru Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pleszewi...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto