Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Jak w przyszłości będzie wyglądać Rynek w Pleszewie? Na konkurs organizowany z Politechniką Poznańską wpłynęło 57 koncepcji

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Ponad 70 studentów z różnych części świata studiujących na co dzień na Politechnice Poznańskiej stworzyło w sumie 57 koncepcji Rynku w Pleszewie wraz z ul. Poznańską. Wszystko to w ramach konkursu organizowanego wspólnie z Miastem i Gminą Pleszew. Najlepsze prace mają stanowić inspirację do przyszłych zmian

Tak może wyglądać pleszewski Rynek! Na konkurs wpłynęło blisko 60 koncepcji

Miasto i Gmina Pleszew podjęła współpracę z Instytutem Architektury, Urbanistyki i Ochrony Dziedzictwa, Politechniki Poznańskiej i w marcu ogłosiła konkurs dla studentów architektury pod nazwą „Studium funkcjonalno-przestrzenne zagospodarowania Rynku w Pleszewie” ze szczególnym uwzględnieniem ul. Poznańskiej. Studenci w ramach zajęć na uczelni mieli stworzyć nowe koncepcje zagospodarowania śródmieścia Pleszewa. W poniedziałek 26 czerwca 2023 roku w Zajezdni Kultury w Pleszewie odbył się finał konkursu dla studentów architektury Politechniki Poznańskiej.

- Podstawy dla nowych koncepcji były dwie: nieeliminowanie ruchu samochodowego z rynku, ale jego ograniczenie, ponadto "nie do ruszenia" była kwestia zieleni, choć dopuszczane były przesadzenia - tłumaczy burmistrz Arkadiusz Ptak.

Zobacz materiał video:

od 16 lat

Idea konkursu „Studium funkcjonalno-przestrzenne zagospodarowania Rynku w Pleszewie” ze szczególnym uwzględnieniem ul. Poznańskiej zrodziła się w głównej mierze dzięki dr inż. arch. prof. PP Krzysztofowi Borowskiemu.

- Od niego się wszystko zaczęło, on ze swoją pasją do przestrzeni publicznej Wielkopolski wyszedł z propozycją, by coroczny konkurs zrobić w Pleszewie - mówił w Zajezdni Kultury burmistrz Pleszewa.

Okazuje się, że pleszewski konkurs architektoniczny jest jubileuszowym, bo 70 konkursem organizowanym dla studentów Politechniki Poznańskiej. Pierwszy konkurs dla przyszłych architektów organizowany był przez uczelnię w 2000 roku.

- Konkurs został ogłoszony na początku marca, grupy studentów, pod kierunkiem prowadzących, podjęli wyzwanie, które polegało na przygotowaniu projektu odnowy rynku pleszewskiego, wraz z deptakiem w ciągu ul. Poznańskiej. Finalnie oddano na konkurs 57 projektów, choć powstało ich generalnie więcej - niektóre zespoły nie oddały jednak, z różnych względów, m.in. z powodu kosztów druku plansz - całości na konkurs - tłumaczył Krzysztof Borowski.

Nowy Rynek w Pleszewie. Najlepsi zgarną nagrody

Dla najlepszych koncepcji i studentów, które je stworzyli przygotowano nagrody finansowe. 3 tys. zł za pierwsze miejsce, 2 tys. zł za miejsce drugi, tysiąc zł za trzecie miejsce oraz po 500 zł za dwa wyróżnienia. Opracowane przez studentów koncepcje Rynku w Pleszewie oceniało siedem osób. Wśród nich byli:

  • dr hab. inż. arch. Robert Ast (przewodniczący)
  • dr inż. arch. Rafał Graczyk
  • dr inż. arch. Krzysztof Borowski
  • burmistrz Miasta i Gminy Pleszew Arkadiusz Ptak
  • zastępca burmistrza Miasta i Gminy Pleszew Izabela Świątek
  • zastępca burmistrza Miasta i Gminy Pleszew Andrzej Jędruszek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto