MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne Żegocinie. Wystąpiły zespoły z pięciu państw

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Po raz XXV w ogóle, a XV w Żegocinie odbyły się Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Wystąpiło jedenaście zespołów z pięciu państw. Nie brakowało dodatkowych atrakcji: pokazu rzeźbienia piłą spalinową, wystawy sztuki ludowej czy kącika dla najmłodszych
Po raz XXV w ogóle, a XV w Żegocinie odbyły się Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Wystąpiło jedenaście zespołów z pięciu państw. Nie brakowało dodatkowych atrakcji: pokazu rzeźbienia piłą spalinową, wystawy sztuki ludowej czy kącika dla najmłodszych Damian Cieślak
Po raz XXV w ogóle, a XV w Żegocinie odbyły się Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Na scenie zaprezentowały się barwne zespoły z Łotwy, Macedonii, Polski, Rumunii i Ukrainy. Nie brakowało dodatkowych atrakcji: pokazu rzeźbienia piłą spalinową, wystawy sztuki ludowej czy kącika dla najmłodszych. Całość zwieńczyła biesiada.

Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne Żegocinie

Trzy dni trwają XXV Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. 29 czerwca impreza po raz piętnasty dotarła do Żegocina. Wystąpili: solista oraz jedenaście zespołów z pięciu państw. Oprócz rodzimych, publiczność mogła podziwiać artystów z Łotwy, Macedonii, Rumunii i Ukrainy.

Dalsza część tekstu pod wideo

Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Żegocinie - zobacz materiał wideo

emisja bez ograniczeń wiekowych

Na scenie swoje umiejętności zademonstrowali:

  • Zespół Folklorystyczny „SNUTKI” – Potarzyca;

  • Zespół Folklorystyczny „ŻEGOCINIANIE” grupa dzieci – Żegocin;

  • Zespół Folklorystyczny „VESNYANKA” – Równe (Ukraina);

  • Zespół Śpiewaczy „ŁĄKOCANIE” – Łąkocin;

  • Zespół Folklorystyczny „ETNOS” – Skopje (Macedonia Północna);

  • Zespół Śpiewaczy „KALINA” – Nowa Wieś;

  • śpiewak solista LECH OWCZAREK – Doruchów;

  • Zespół Folklorystyczny „KURSA” – Saldus (Łotwa).

  • Zespół Śpiewaczy „LUTOGNIEWIACY” – Lutogniew (Polska).

  • Zespół Folklorystyczny „MURESUL” – Ilija (Rumunia)

  • Regionalny Zespół Pieśni i tańca „BAZUNY” - Żukowo

  • Zespół Śpiewaczy „KOŹMINIACY” – Koźminek;

W sumie blisko 300 wykonawców! Gospodarzy reprezentowała grupa dziecięca licząca 37 osób w wieku od 3 do 12 lat. Za sprawą maluchów po raz pierwszy w spotkaniach wziął udział zespół z... Afryki.

Na placu przy Ośrodku Kultury w Żegocinie nie brakowało również dodatkowych atrakcji. Był pokaz rzeźbienia piłą spalinową, tzw. speed wood carving, który odbył się w ramach projektu „Bajkowy plener rzeźbiarski z muzyką ludową”.

O „włościańskie smaki” zadbały panie z miejscowego KGW - Kółka Włościanek. Dla najmłodszych przygotowano dmuchany zamek, kącik plastyczny, o malowanie twarzy zadbała Kornelia Staszak, a o kolorowe warkoczyki Dorota Kropska. W ramach warsztatów i targów sztuki ludowej swoje dzieła pokazały:

  • Jolanta Łukaszewska (Golina) – hatf nasnuwany;

  • Zofia Talarowska (Golina) – hatf nasnuwany;

  • Jolanta Majorowicz (Kalisz)– tradycyjne ozdoby;

  • Honorata Majorowicz-Dahlke (Kalisz)– tradycyjne ozdoby;

  • Marianna Iwińska (Jabłków) – rzeźba w drewnie.

  • Wydarzenie zwieńczyła biesiada.

- Bardzo się cieszę, że możemy regularnie spotykać się w Żegocinie. Folklor jest bardzo ważny w historii naszego kraju. Dobrze, że możemy go pokazywać. Jest to również element, który mam nadzieję spowoduje, że dzieci i młodzież będą się tym interesowały. Nowoczesność jest ważna, ale tradycja również - mówi wójt gminy Czermin Sławomir Spychaj, który - podobnie jak starosta pleszewski - sprawował patronat nad sobotnim koncertem.

Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej w Potarzycy, a współorganizatorami: Ośrodek Kultury i Stowarzyszenie Miłośników Wsi Żegocin oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

W dotychczasowych 24 edycjach Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych wystąpiło: 118 zespołów, w tym 67 zagranicznych z 25 państw.Ośrodek Kultury w Żegocinie dołączył do festiwalowej rodziny w 2019 roku. W ciągu 15 lat na miejscowej scenie wystąpiły grupy z: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czarnogóry, Czech, Gruzji, Katalonii, Łotwy, Macedonii, Mołdawii, Niemiec, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Turcji, Ukrainy i Węgier.

Przypomnijmy, że ramach XXV edycji imprezy w piątek zespoły wystąpiły w Dobrzycy, a w niedzielę barwne grupy będzie podziwiała publiczność w Jarocinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto