Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Gołuchów. W niedzielę rolnicy i mieszkańcy podziękują za plony. Jak będą przebiegać dożynki? Kto wcieli się w rolę starostów?

Damian Cieślak
Damian Cieślak
pixabay - zdjęcie ilustracyjne
W tym roku w Gołuchowie świętowanie jednego z najważniejszych dla mieszkańców wydarzeń, jakim są dożynki gminne, będzie miało wymiar bardzo symboliczny. W kościele w Kucharach zostanie odprawiona msza św. Po nabożeństwie zaprezentuje się Zespół Pieśni i Tańca „Żychlinioki” wraz z kapelą.

W 2021 roku gminne święto plonów w Gołuchowie odbędzie się w niedzielę, 29 sierpnia. Dożynkowa msza św. o godz. 12.00 zostanie odprawiona w kościele p.w. św. Bartłomieja Apostoła w Kucharach. Tuż po zakończeniu nabożeństwa zaprezentuje się Zespół Pieśni i Tańca „Żychlinioki” wraz z kapelą. Gospodarzami tegorocznej uroczystości są mieszkańcy Jedlca, Kuchar, Macewa i Popówka. Spośród siebie wybrali starostów i asystentów. To właśnie oni - w podziękowaniu za zebranie tegorocznych plonów - przyniosą do kościoła dwa najważniejsze dożynkowe symbole, czyli chleb i wieniec.

Dożynki gminne w Gołuchowie. Kto będzie pełnił funkcję starostów?

Starościną dożynek będzie 54-letnia Lidia Melka z Kuchar, która wraz z mężem Tadeuszem prowadzi średniej wielkości gospodarstwo rolne. Uprawiają zboża oraz warzywa: kapustę, kalafiory, brokuły i cebulę. Ma dwóch dorosłych synów. Jej pasją jest czytanie książek. Należy również do Koła Gospodyń Wiejskich w Kucharach, w którym pełni funkcję wiceprzewodniczącej.

Rola starosty przypadła Włodzimierzowi Walczakowi. Ma 58 lat i od urodzenia mieszka w Jedlcu. Wspólnie z żoną Małgorzatą prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 29 ha, które przejął po rodzicach. Uprawia głównie zboża, kukurydzę i ziemniaki. Posiada hodowlę krów mlecznych i bydła opasowego. Jest tatą czworga dorosłych dzieci, którzy chętnie pomagają w gospodarstwie. Ma również dwoje wnucząt. Wolny czas najchętniej spędza z rodziną. Lubi czytać czasopisma rolnicze.

Ich asystentami zostali Paulina Jankowska z Popówka i Szymon Cholewa z Macewa. Pani Paulina wspólnie z domownikami pomaga bratu w prowadzeniu gospodarstwa o powierzchni 15 ha. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji warzyw gruntowych: ziemniaków, kapusty, cebuli. Kobieta każdą wolną chwilę spędza z rodziną i na zabawie ze swoją 2-letnią córeczką Mają. Pan Szymon ma 27 lat. Gospodarstwo rolne prowadzi wraz z żoną Magdaleną. Mają do dyspozycji 11 ha własnych i 9 ha dzierżawionych. Stawiają na hodowlę bydła mlecznego i opasowego. Produkcję roślinną dopasowują do potrzeb hodowli. Zajmują się również uprawą ziemniaka jadalnego. Szymon Cholewa jest szczęśliwym tatą Jakuba. Interesuje się innowacyjnymi rozwiązaniami w rolnictwie.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ:

V Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze w Pleszewie

Gmina Dobrzyca. Festyn ze strażakami z OSP Dobrzyca. Na gośc...

Gmina Czermin. Dożynki 2021. Muzyczne święto plonów w Żegocinie

XI Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze Młodzieżowych Druż...

Pleszew. "Moja droga na Księżyc". Wernisaż wystawy Magdaleny...

Pleszew. "Muzyczna Strefa na Rynku". Sebastian Duo i Ke Nako...

Gmina Dobrzyca. Dożynki wiejskie w Fabianowie

Pleszew. Lekkoatleci szlifowali formę w Karpaczu

Polscy strażacy wrócili z Grecji. Wymieniła ich kolejna grupa ratowników

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto