Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Plon, niesiemy plon”. Rolnicy i mieszkańcy gminy Dobrzyca świętowali zakończenie żniw w Polskich Olędrach

Damian Cieślak
Damian Cieślak
19 sierpnia 2023 roku na boisku sportowym w Polskich Olędrach rolnicy i mieszkańcy z gminy Dobrzyca świętowali zakończenie żniw. Przedstawiciele wyżej wymienionego sołectwa oraz Galewa i Trzebina pełnili rolę gospodarzy sobotniego wydarzenia
19 sierpnia 2023 roku na boisku sportowym w Polskich Olędrach rolnicy i mieszkańcy z gminy Dobrzyca świętowali zakończenie żniw. Przedstawiciele wyżej wymienionego sołectwa oraz Galewa i Trzebina pełnili rolę gospodarzy sobotniego wydarzenia Damian Cieślak
Mieszkańcy sołectw: Polskie Olędry, Galew i Trzebin byli gospodarzami święta plonów w gminie Dobrzyca. Jakie atrakcje czekały na uczestników dożynek?

Gminne Święto Plonów w Polskich Olędrach

19 sierpnia 2023 roku na boisku sportowym przy sali wiejskiej w Polskich Olędrach rolnicy i mieszkańcy z gminy Dobrzyca świętowali zakończenie żniw. Przedstawiciele wyżej wymienionego sołectwa oraz Galewa i Trzebina pełnili rolę gospodarzy sobotniego wydarzenia.

Dalsza część tekstu pod wideo
Dożynki w Polskich Olędrach - zobacz materiał wideo

od 16 lat

- Lokalna społeczność bardzo mocno zaangażowała się w organizację imprezy. Mieliśmy kilka spotkań, na które regularnie przychodziło ponad 50 osób. Wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Dzisiaj niczego nikomu nie zabraknie

- mówił Wojciech Maniak, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, który prowadził uroczystość wspólnie z Moniką Cholewą.

Kto pełnił funkcje starostów dożynek?

Dożynki rozpoczęła polowa msza święta. Po zakończeniu nabożeństwa, przyszedł czas na część obrzędową. Funkcja starościny przypadła Magdalenie Orpel. Kobieta wraz z mężem Leszkiem i trójką dzieci mieszka w Galewie. Od 2011 roku wspólnie prowadzą gospodarstwo rolne, które początkowo miało 26 hektarów. Na przestrzeni lat zwiększyło się i dziś obejmuje powierzchnię 52 ha, z czego 44 ha to grunty własne. Głównym profilem produkcji jest bydło opasowe oraz uprawy: zbóż, kukurydzy, a także buraków cukrowych. Pani Magdalena należy do KGW i OSP, zasiada również w radzie sołeckiej. Ceni sobie chwile spędzone z najbliższymi. Lubi wyzwania i dreszczyk emocji. Ma za sobą loty paralotnią.

Rolę starosty pełnił Filip Ratajczyk, który wraz z żoną Emilią i dwójką dzieci mieszka w Polskich Olędrach. Od 2006 roku prowadzi gospodarstwo rolne na 90-hektarowym areale, z czego 56 ha to grunty własne. Hoduje 380 sztuk bydła, w tym 110 krów dojnych. Specjalizuje się w uprawie kukurydzy, lucerny oraz zbóż. Mężczyzna zasiada w radzie sołeckiej. W wolnej chwili poszerza swoją wiedzę w zakresie techniki rolnictwa i relaksuje się, oglądając filmy.

Asystentką starościny była Paulina Kryś. Mieszkanka Polskich Olędrów od 2016 roku razem z mężem Tomaszem prowadzi gospodarstwo rolne o łącznym areale 9 ha. Specjalizują się w uprawach zbóż, kukurydzy, hodowli trzody chlewnej i bydła opasowego. Małżonkowie wychowują roczną córkę. Pani Paulina jest sekretarzem w Stowarzyszeniu Inicjatyw Społecznych Wsi Polskie Olędry. Należy do KGW. Jej pasje to pielęgnacja ogrodu oraz podróże. Uwielbia spędzać czas z rodziną.

Bogusław Olender to tegoroczny asystent starosty dożynek. Radny Rady Miejskiej Gminy Dobrzyca wraz z żoną Joanną i dwójką dzieci mieszka w Trzebinie. Prowadzi gospodarstwo o powierzchni 24,7 ha. Zajmuje się hodowlą trzody chlewnej, uprawia zboża oraz buraki cukrowe. W swojej miejscowości jest prezesem Kółka Rolniczego, członkiem rady sołeckiej i KGW. Lubi - wspólnie z rodziną - oglądać vlogi podróżnicze.

To właśnie starostowie i ich asystenci przekazali na ręce władz gminy: burmistrza Jarosława Pietrzaka i przewodniczącego rady Witalisa Półrolniczaka najważniejsze dożynkowe symbole, czyli chleb i wieniec.

„Najpiękniejsza narodowa tradycja”

- Dożynki to nasza najpiękniejsza narodowa tradycja. Zakorzenia w nas wartości, którymi żyły pokolenia naszych przodków

- podkreślał gospodarz gminy Dobrzyca.

- To jeden z najważniejszych dni w roku dla każdego rolnika. Radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. To również najlepsza okazja, aby podziękować rolnikom za całoroczny trud i uzyskane plony, bo przecież z dobrodziejstw pracy na roli korzystamy wszyscy

- dodawał burmistrz, który obdarowywał mieszkańców dożynkowym chlebem, a także opowiadał o inwestycjach zrealizowanych w ostatnim czasie na terenie gminy i planach na najbliższe miesiące.

Kulinaria i muzyka

O stronę kulinarną imprezy zadbały m.in. panie z kół gospodyń wiejskich, który brały udział w konkursie „Pole i las - dobre z lasu”. Współorganizatorem tej części dożynek był Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie. Na scenie wystąpiła Orkiestra Dęta GCK pod batutą kapelmistrza Krzysztofa Stodolnego, a także zespoły folklorystyczne: „Snutki” z Potarzycy oraz „Brizecky” ze Słowacji. Gwiazdą świąta plonów była Kapela Górole. Wydarzenie zwieńczyła zabawa taneczna.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

W wyniku wypadku na drodze wojewódzkiej w Gizałkach ucierpiały cztery osoby

Zderzenie samochodów w Gizałkach. Cztery osoby trafiły do szpitali

Pogoda dopisała, frekwencja również. Zlot starych ciągników w Kucharach znów przyciągnął tłumy

III Zlot Starych Ciągników w Kucharach. Tłumy z sentymentem ...

To już pewne! Na pleszewskim Rynku będzie nowa restauracja! Pobudzi zamierający Rynek? Mieszkańcy już nie mogą się doczekać

To już pewne! Na pleszewskim Rynku będzie nowa restauracja! ...

Nowa kaplica w Domu Chłopaków w Broniszewicach już prawie gotowa. Poświęci ją sam Prymas Polski abp Wojciech Polak. To będzie wydarzenie!

Nowa kaplica w Domu Chłopaków w Broniszewicach już prawie go...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto