Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gminno-Parafialne Dożynki we Wronowie. Mieszkańcy gminy Gizałki podziękowali za tegoroczne plony

Damian Cieślak
Damian Cieślak
19 sierpnia 2023 roku, mieszkańcy gminy Gizałki świętowali dożynki. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele w Szymanowicach. Część obrzędową i artystyczną zorganizowano na placu przy sali OSP we Wronowie
19 sierpnia 2023 roku, mieszkańcy gminy Gizałki świętowali dożynki. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele w Szymanowicach. Część obrzędową i artystyczną zorganizowano na placu przy sali OSP we Wronowie Damian Cieślak
„Plon, niesiemy plon”. Rolnicy i mieszkańcy gminy Gizałki podczas dożynek dziękowali za tegoroczne zbiory. 19 sierpnia 2023 roku we Wronowie nie zabrakło występów artystycznych i dobrej zabawy.

Gminno-Parafialne Dożynki we Wronowie

W sobotę, 19 sierpnia 2023 roku, mieszkańcy gminy Gizałki świętowali dożynki. Uroczystości rozpoczęła msza święta, która została odprawiona w kościele parafialnym w Szymanowicach. Część obrzędową i artystyczną zorganizowano na placu przy sali OSP we Wronowie.

Dalsza część tekstu pod wideo
Dożynki we Wronowie - zobacz materiał wideo

od 16 lat

- Gospodarzem nie jest tylko to sołectwo, ale również mieszkańcy Kolonii Obory i Toporowa. Mamy tutaj bardzo mocno zaangażowanych mieszkańców, sołtysów, rady sołeckie, prężnie działające koła gospodyń wiejskich. Wszyscy włączyli się w organizację tej imprezy. Każdy z elementów został zrealizowany znakomicie, nawet pogoda nam dopisała

- mówi wójt gminy Gizałki Robert Łoza.

Co takiego działo się we Wronowie? Tradycyjny obrzęd dożynkowy zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Obrońców Tobruku w Tomicach. W części muzycznej wystąpiły lokalne zespoły: Maki i Chabry

Dalsza część tekstu pod wideo
Maki i Chabry podczas dożynek we Wronowie - zobacz materiał wideo

od 16 lat

oraz Kapela znad Prosny.

Dalsza część tekstu pod wideo
Kapela znad Prosny podczas dożynek we Wronowie - zobacz materiał wideo

od 16 lat

Swoje umiejętności zaprezentowali uczniowie szkółki tańca, podopieczni Weroniki Glapy. Gwiazdą wieczoru był discopolowa grupa Menelaos. Całość zwieńczyła zabawa taneczna, podczas której największe przeboje polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej serwował dj Kleks. Szczęśliwcy mogli wyjechać z nagrodami. Główną stanowił rower.

Gospodarz gminy dziękował rolnikom za ich ciężką pracę. Słowa wdzięczności i upominki „powędrowały” również do sponsorów sobotniej imprezy. W rolę konferansjerów wcielili się: Aleksandra Sip i jej brat Dawid.

Oni ponieśli dożynkowy chleb i wieniec

Zgodnie z gizalską tradycją z miejscowości pełniących rolę gospodarzy dożynek wybierani są starostowie święta plonów i ich asystenci. Kto te zaszczytne funkcje sprawował w 2023 roku? Starościną była Magdalena Zawal z Toporowa, która wraz z mężem Robertem prowadzi ponad 12-hektarowe gospodarstwo nastawione głównie na produkcję roślinną. Uprawy wiodące to: zboża ozime, żyto oraz mieszanki jare. Małżonkowie zajmują się także hodowlą bydła opasowego. Posiadają konia rasy śląskiej do hodowli. Pani Magdalena wolny czas poświęca przede wszystkim rodzinie. Jest mamą 4-letniej Marysi i 6-letniego Dawida. Uwielbia piec ciasta i przygotowywać przetwory, a także wymyślać autorskie przepisy kulinarne.

Funkcję starosty pełnił Arkadiusz Bus. 37-latek wspólnie z żoną Edytą prowadzi 50-hektarowe gospodarstwo, zajmujące się produkcją bydła opasowego. Uprawiają głównie zboża i kukurydzę. Mieszkaniec Kolonii Obory jest ojcem 14-letniej Julii i 3-letniego Natana. W wolnym czasie lubi jeździć rowerem. Interesuje się maszynami rolniczymi.

Angelika Stróżczyk była asystentką starościny. Kobieta razem z mężem Błażejem prowadzi 11-hektarowe - wyposażone w podstawowy park maszynowy - gospodarstwo. Uprawiają głównie kukurydzę i owies. Zajmują się również hodowlą trzody chlewnej. Pani Angelika jest matką dorosłych już córek Martyny i Kingi, a także młodszego syna Filipa. Interesuje się gotowaniem, uwielbia piec ciasta. Jej pasją są wycieczki w gronie rodzinnym.

Rola asystenta starosty dożynek przypadła 33-letniemu Damianowi Baranowskiemu. Mężczyzna wraz z żoną Patrycją prowadzi gospodarstwo o powierzchni 6 hektarów. Uprawia wspólnie z bratem maliny pod osłonami oraz borówkę amerykańską na otwartym gruncie. Po 10 latach doświadczeń i obserwacji rynku, działalność pana Damiana skupia się na produkcji wysokiej jakości malin, które jest w stanie uzyskać dzięki tunelom foliowym. Są one uprawiane w systemie na dwa zbiory, dzięki czemu państwo Baranowscy oferują świeże owoce przez pięć miesięcy w roku. Wielką pasją mężczyzny są wspinaczki górskie. Jest ojcem 3,5-letniej Wiktorii i 4-tygodniowego Ignacego.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

W wyniku wypadku na drodze wojewódzkiej w Gizałkach ucierpiały cztery osoby

Zderzenie samochodów w Gizałkach. Cztery osoby trafiły do szpitali

Pogoda dopisała, frekwencja również. Zlot starych ciągników w Kucharach znów przyciągnął tłumy

III Zlot Starych Ciągników w Kucharach. Tłumy z sentymentem ...

To już pewne! Na pleszewskim Rynku będzie nowa restauracja! Pobudzi zamierający Rynek? Mieszkańcy już nie mogą się doczekać

To już pewne! Na pleszewskim Rynku będzie nowa restauracja! ...

Nowa kaplica w Domu Chłopaków w Broniszewicach już prawie gotowa. Poświęci ją sam Prymas Polski abp Wojciech Polak. To będzie wydarzenie!

Nowa kaplica w Domu Chłopaków w Broniszewicach już prawie go...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto