Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dożynki powiatu pleszewskiego 2022 w Nowej Wsi. Po trzech latach przerwy rolnicy i mieszkańcy znów wspólnie świętowali zakończenie żniw

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Po trzech latach przerwy rolnicy i mieszkańcy powiatu pleszewskiego znów wspólnie świętowali zakończenie żniw. Podczas dożynek w Nowej Wsi nie zabrakło tradycyjnego obrzędu, konkursów, koncertów i zabawy tanecznej.

Powrót do wspólnego świętowania

Ostatni raz mieszkańcy powiatu pleszewskiego wspólnie świętowali zakończenie żniw w 2019 roku. W kolejnych latach pandemiczne obostrzenia spowodowały, że święto plonów ograniczono do dziękczynnej mszy. 27 sierpnia wróciliśmy do pełnowymiarowych obchodów. Gospodarzem dożynek była gmina Gizałki.

Uroczystości rozpoczęła msza św. odprawiona w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Szymanowicach. Następnie na placu sportowo-rekreacyjnym w Nowej Wsi tradycyjny obrzęd zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca „Snutki” z Potarzycy. Wystąpił także miejscowy zespół „Maki i Chabry” oraz Kapela Ludowa „Znad Prosny”. Nie zabrakło życzeń i podziękowań.

- Dzięki ciężkiej pracy rolnika nie zabraknie chleba w żadnym polskim domu i w żadnej polskiej rodzinie - mówił Maciej Wasielewski.

Starosta podkreślał, że ostatnie miesiące były trudne. Najpierw wichura, która wyrządziła olbrzymie szkody w powiecie, następnie wojna na Ukrainie. - Nie byliśmy obojętni wobec tych tragedii i wspólnie włączyliśmy się w pomoc zarówno naszym mieszkańcom, jak i uchodźcom. Pomimo trudności powiat pleszewski zamierza zrealizować inwestycje za ponad 40 mln zł.

Starostowie i asystenci

Funkcję starosty dożynek powiatu pleszewskiego pełnił 25-letni Filip Grzesiak z Szymanowic, który ukończył technikum mechanizacji rolnictwa w Marszewie. Wspólnie z rodzicami i bratem prowadzi rodzinne gospodarstwo o powierzchni 90 ha (własnych i dzierżawionych). W produkcji rolnej stawia na: rzepak, buraki cukrowe, kukurydzę i zboża. Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli bydła opasowego - stado liczy 100 sztuk - oraz trzody chlewnej – rocznie produkuje 1000 tuczników. Rodzina posiada nowoczesny park maszynowy, m.in. kombajn zbożowy Claas Tucano 480, trzy ciągniki Fendt, New Holland, siewnik punktowy i agregat uprawowo-siewny Amazone oraz prasę belującą Lely. Filip prowadzi również działalność usługową w rolnictwie. Jest członkiem OSP Szymanowice. Interesuje się sportem. Jego pasją jest wędkarstwo.

Rola starościny przypadła Natalii Burchackiej. 29-latka wspólnie z mężem Kacprem prowadzi 85-hektarowe gospodarstwo i wychowuje trzyletniego syna Leona. Mieszkańcy Wronowa uprawiają rzepak, kukurydzę, zboża oraz słonecznik. Posiadają nowoczesny park maszynowy, m.in.: kombajn Claas Tucano 430, ciągniki Case i John Deere, siewnik punktowy z systemem GPS. Pani Natalia swój wolny czas poświęca rodzinie i pracy w domu. Uwielbia pielęgnować ogród. Z wykształcenia jest technikiem weterynarii.

Asystentką starościny była sołtyska Białobłot Jolanta Szkudlarek. 47-latka ma trzech synów: Grzegorza, Jakuba i Przemysława. Wspólnie z mężem Wojciechem prowadzą 15-hektarowe gospodarstwo. Uprawiają głównie zboża i ziemniaki. Zajmują się hodowlą bydła opasowego i trzody chlewnej. Posiadają podstawowy park maszynowy. Pasją pani Joli jest gotowanie i pieczenie ciast. W wolnych chwilach lubi słuchać muzyki i czytać książki.

Eryk Nowak z Wronowa był asystentem starosty. 25-latek jest kawalerem. Posiada wykształcenie rolnicze. Prowadzi 30-hektarowe gospodarstwo rolne. Uprawia głównie zboża i kukurydzę. Zajmuje się także hodowlą bydła mlecznego i opasowego. Posiada podstawowy park maszynowy. Poza rolnictwem interesuje się motoryzacją.

Przekazali wieniec i chleb

Natalia Burchacka i Filip Grzesiak ofiarowali Maciejowi Wasielewskiemu bochen chleba upieczony z tegorocznych zbiorów. Następnie starosta powiatu pleszewskiego wręczył symboliczne chleby burmistrzom i wójtom, którzy chwilę później częstowali nimi mieszkańców.

Z kolei asystenci starostów przekazali na ręce przewodniczącego Rady Powiatu w Pleszewie Mariana Adamka oraz przewodniczącego Rady Gminy Gizałki Romana Rojewskiego wieniec dożynkowy, który z tegorocznych zbóż uplotły panie z KGW w Wierzchach, Szymanowicach i Czołnochowie. Symboliczne wiązanki dożynkowe odebrali również szefowie rad z poszczególnych gmin powiatu pleszewskiego.

Tłumy bawiły się podczas koncertów

Podczas dożynek rozstrzygnięto konkursy na najpiękniejszy witacz i wieniec. Festiwal Smaków przygotowała Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie "Wspólnie dla Przyszłości". W kulinarnej zabawie wzięły udział koła gospodyń wiejskich ze wszystkich gmin powiatu pleszewskiego. Podczas XI edycji królowały rolady mięsne na zimno i słodkie rogaliki.

Tłumy bawiły się podczas koncertów. Na scenie wystąpili Piękni i Młodzi oraz Red Queen - fotorelację z tej części dożynek znajdziecie TUTAJ. Całość zakończyła zabawa taneczna.

Dożynki powiatu pleszewskiego prowadziły: Wiktoria Pawlaczyk i Weronika Jędraszak.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Gmina Dobrzyca. Tragiczny pożar w Koźmińcu. Nie żyje jedna osoba

Pleszew. Bezwyjazdowy-Odjazdowy Festyn Rodzinny w Kowalewie! Atrakcji dla najmłodszych co niemiara!

Pleszew. Bezwyjazdowy-Odjazdowy Festyn Rodzinny w Kowalewie!...

Letnia Akademia Instrumentów Dętych Blaszanych 2022. "Roztrąbiony" Pleszew na całego. Przez miasto przeszła orkiestra dęta OSP w Kole

Letnia Akademia Instrumentów Dętych Blaszanych 2022. "Roztrą...

Pleszew. Kino Hel zmienia swoje oblicze. Trwa kolejny etap remontu, a... filmy będzie można oglądać od września

Pleszew. Kino Hel zmienia swoje oblicze. Trwa kolejny etap r...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto