Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chciał kupić samochód z Wielkiej Brytanii. Zamiast tego stracił 30 tys. złotych. Policja cały czas apeluje o ostrożność w sieci

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Chciał kupić samochód z Wielkiej Brytanii. Zamiast tego stracił 30 tys. złotych. Policja cały czas apeluje o ostrożność w sieci
Chciał kupić samochód z Wielkiej Brytanii. Zamiast tego stracił 30 tys. złotych. Policja cały czas apeluje o ostrożność w sieci arch. NM
Ponad 30 tysięcy złotych stracił mieszkaniec powiatu pleszewskiego, który chciał kupić samochód wystawiony do sprzedaży na popularnym serwisie internetowym. Pomimo wpłaty całej kwoty, upragnione auto nie trafiło do kupującego, a kontakt ze sprzedającym urwał się. Mężczyzna zgłosił sprawę na policję

Chciał kupić samochód, stracił pieniądze

Oszuści nie próżnują. Wykorzystując fakt powszechnego dokonywania zakupów przez internet próbują wyłudzić od potencjalnych ofiar jak najwięcej pieniędzy. W niektórych przypadkach przestępcy wykorzystują popularne portale ogłoszeniowe. Tym razem ofiarą oszustów stał się mieszkaniec powiatu pleszewskiego. Mężczyzna, który chciał kupić samochód z Wielkiej Brytanii stracił 30 tys. złotych!

Mężczyzna zainteresował się zamieszczonym na jednym z portali ogłoszeniem o sprzedaży samochodu. Pojazd pochodził z terenu Wielkiej Brytanii. Po skontaktowaniu się z osobą, która wystawiła samochód na sprzedaż, przelał pieniądze - w kwocie 30 tys. zł., jednak do chwili obecnej upragnionego samochodu nie otrzymał, a kontakt ze sprzedającym urwał się. Wówczas mężczyzna zorientował się, że padł ofiarą internetowego oszustwa. Na początku lutego zgłosił sprawę na policję.

- Postępowanie w sprawie prowadzi obecnie Posterunek Policji w Dobrzycy - informuje Monika Lis-Rybarczyk z Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie.

Policja apeluje o ostrożność w internecie

Przykład ten pokazuje, z jakim ryzykiem muszą się liczyć osoby, decydujące się na zakupy za pośrednictwem sieci. Dlatego też pleszewscy policjanci apelują o zachowanie jak najdalej idącej ostrożności i dokładne sprawdzanie wiarygodności sprzedających. Nie dajmy się zwieść promocyjnym cenom czy dziwnie korzystnym warunkom zakupu. Bądźmy ostrożni i nie dajmy się oszukać!

Policjanci przypominają:

[cyt]* Internet tak jak każde inne miejsce nie powinien zwalniać z czujności i zachowania zdrowego rozsądku, również w Internecie nie powinniśmy wierzyć w „nadzwyczajne okazje”.

  • Jeśli ktoś wywiera na Państwa presję i wymusza podjęcie natychmiastowej decyzji lub działań – proszę zastanowić się dwa razy, to może być próba ataku;
  • Przed dokonaniem zakupu należy sprawdzić opinie o sklepie - jak przebiegały zakupy innych, czy ktoś zgłaszał jakieś nieprawidłowości (można korzystać z opinii w serwisie takich jak www.ceneo.pl lub www.opineo.pl czy sprawdzić na forach znalezionych z wykorzystaniem choćby Google). Należy pamiętać, że sklep internetowy jak każda inna firma, musi posiadać numer telefonu stacjonarnego oraz adres i inne dane rejestracyjne – np. numery NIP i REGON. Powinien być też zamieszczony nr KRS (Krajowy Rejestr Sądowy), który można zweryfikować on-line, np. pod adresem www.krs-online.com.pl.
  • Zawsze przed transakcją należy przejrzeć opinię (komentarze) użytkownika portalu aukcyjnego, należy również pamiętać, że nie liczy się tylko duża ilość pozytywnych komentarzy, które mogą być celowo „wypracowane” poprzez zakupy przedmiotów o znikomej wartości, ale też ich statystyka – na przykład kilka ostatnio dodanych negatywnych komentarzy może świadczyć o przejęciu konta uczciwie handlującego użytkownika przez dokonującego oszustwa przestępcę.
  • Należy pamiętać, że nie ma „super okazji” – zbyt niska cena też może sugerować ryzyko oszustwa.
  • O fakcie czy bierzemy udział w nieuczciwej aukcji, może powiedzieć opis aukcji lub załączone do niej zdjęcia. Pamiętać należy, że jeżeli zdjęcia nie są wykonane przez sprzedającego, tylko pochodzą np. ze strony producenta lub innej aukcji, może to świadczyć, iż sprzedający nie jest w posiadaniu wystawianego na sprzedaż towaru.
  • Nie należy dokonywać transakcji przez tzw. „kupowanie poza aukcją”. (Oszuści najczęściej traktują serwis aukcyjny jako sposób pozyskania ofiary. Przestępca proponuje nieświadomej zagrożenia osobie zakup po niższej cenie, ale bez pośrednictwa serwisu – choćby po to, by uniknąć opłat pobieranych przez serwis aukcyjny. Należy wziąć pod uwagę, że późniejsze dochodzenie swoich roszczeń, jak i postępowanie dowodowe jest bardzo utrudnione).
  • Po zakończonej aukcji należy odczekać kilka godzin i skontaktować się samemu ze sprzedającym w celu potwierdzenia danych potrzebnych do dokonania przelewu, pamiętając że błyskawicznie otrzymany po zakończonej aukcji e-mail może być spreparowany przez oszusta.
  • Jeśli pojawia się choć cień niepewności odnośnie sprzedającego, a istnieje taka możliwość, należy wybrać funkcję depozytową portalu, unikając transakcji z osobami, które nie chcą się zgodzić na taką formę płatności.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ

Sytuacja w gminie Gizałki

Uważajcie! Podejrzany kierowca jeździł po okolicy i fotograf...

Potańcówki wracają do łaski. Karnawał w blasku cekinów i brokatu. Seniorzy z Pleszewa zaskakują. Zobacz, jak się bawili na zdjęciach

Potańcówki wracają do łask. Karnawał w blasku cekinów i brok...

Będzie rondo, ścieżka rowerowa i przejścia dla pieszych. Pow...

WOŚP 2023. Pleszewianie otworzyli serca i portfele. Rekordowa kwota zebrana podczas finału WOŚP. Zobacz, ile zebrały sztaby z powiatu!

WOŚP 2023. Pleszewianie otworzyli serca i portfele. Rekordow...

Karnawał, ach karnawał! Szampańska zabawa do białego rana na...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto