Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

18 uczniów szkół średnich wzięło udział w konkursie oratorskim "Ulubiona książka licealisty". Kto miał najwięcej powodów do zadowolenia?

Damian Cieślak
Uczniowie pięciu szkół średnich wzięli udział w konkursie oratorskim "Ulubiona książka licealisty" zorganizowanego przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Pleszew. Czyje wystąpienie w największym stopniu przypadło do gustu trzyosobowego jury?

Oratorskie zdolności sprawdzała młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica, Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Usługowo-Gospodarczych i Zespołu Szkół Technicznych w Pleszewie oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie. Dobór książek był, jak sama nazwa konkursu wskazuje, dowolny. Uczniowie sięgnęli po lektury szkolne, biografie, kryminały, thrillery, a nawet pozycje opisujące skuteczne techniki, za pomocą których możemy w nowoczesny i przyjemny sposób zdobywać wiedzę. Była więc opowieść o "Kamieniach na szaniec" Aleksandra Kamińskiego, "Milczeniu owiec" Thomasa Harrisa czy "Outsiderze" Stephena Kinga. Młodzież zachęcała do zapoznania się z historią trenera i byłego piłkarze ręcznego Tałanta Dujszebajewa opisaną przez Agnieszkę Golę-Rakowską w książce "Prawdziwy talent" czy zwrócenie uwagi na problem przemocy domowej za sprawą thrillera psychologicznego "Za zamkniętymi drzwiami" autorstwa B.A. Paris.

Jury w składzie Anna Bogacz, Paulina Marciniak i Elżbieta Spychaj nie miało łatwego zadania. Po długich obradach komisja zdecydowała, że na pierwsze miejsce zasłużyła Lena Korzeniewska z Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego za prezentację książki "Kołysanka z Auschwitz" Mario Escobara. Na podium stanęły jeszcze Milena Sójka i Nina Wrzeszczyńska. Obie reprezentowały I Liceum Ogólnokształcące. Pierwsza opowiadała o historii miłośnej „Gniew i świt” Renee Ahdien, druga prezentowała "Outsidera" Stephena Kinga. 4. pozycja dla Michała Szymoniaka z Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego, który zachęcał do zapoznania się z „Prawdziwym talentem” Agnieszki Goli-Rakowskiej. Na 5. lokacie kolejny przedstawiciel "Staszka" - Dominik Dolata z przemową dotyczącą książki „Podziemny krąg” Chucka Palahniuka.

Wyróżnienia otrzymali: Weronika Bryl, Karolina Furtak, Joanna Kałużny, Mikołaj Świderski (wszyscy ZST Pleszew), Gabriela Galbierska (Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego) i Iga Krawczyk (NLO Pleszew). Na wszystkich uczestników czekały upominki.

Swój werdykt wydało jury, najlepsze przemówienie wybrali również uczestnicy i goście. Nagrodę publiczności zdobyła Nina Wrzeszczyńska.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach realizacji projektu „Biblioteczna Akademia Rozmaitości” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kto pojedzie na Olimpiadę Kreatywności w Chinach?

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto