Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

11 maja - Dzień bez śmiecenia. Dzikie wysypiska śmieci to prawdziwa plaga w powiecie pleszewskim. Toniemy w śmieciach

Piotr Fehler
Piotr Fehler
11 maja obchodzimy Dzień bez śmiecenia. Widmo zaśmieconych ulic, parków i lasów w powiecie pleszewskim nie jest jedynie złym snem. Jak grzyby po deszczu wyrastają w lasach, w przydrożnych rowach czy nad rzekami dzikie wysypiska. Tych w powiecie pleszewskim nie brakuje

11 maja Dzień bez śmiecenia

11 maja obchodzimy Dzień bez śmiecenia. Każdego dnia urzędnicy i służby porządkowe zmagają się z problemem niezorganizowanych i nielegalnych wysypisk, które mają szkodliwy wpływ na środowisko przyrodnicze, a jak ostrzegają eksperci, istnienie dzikich wysypisk niesie za sobą olbrzymie zagrożenie dla wód gruntowych, gleb i powietrza.

11 maja Dzień bez śmiecenia. Gminy walczą z dzikimi wysypiskami

Puste puszki, butelki, stare ubrania, opony, części samochodowe... Nielegalne wysypiska pojawiają się rzadko uczęszczanych, ustronnych miejscach miejscach od lat i Od lat lat z dzikimi wysypiskami walczą przedstawiciele wszystkich gmin powiatu pleszewskiego.

Kara za zaśmiecanie może wynieść do 500 złotych. Oczywiście jeśli znajdzie się ten, kto śmieci pozostawił. Wtedy można go obciążyć również kosztami sprzątania. Zdarza się, że w pozostawionych przez mieszkańców śmieciach lądują koperty z adres, czy pudełka po pizzy z zapisanym numerem. Wówczas sprawa jest jasna. Jeśli jednak śmiecący pozostanie nieznany, uprzątniecie terenu należy do jego właściciela.

11 maja Dzień bez śmiecenia. Co ląduje w lasach

Dzikie wysypiska pełne są niebezpiecznych substancji, które na setki lat mogą zanieczyścić i zaburzyć lokalny ekosystem. W naszych lasach można znaleźć nie tylko gruz, lecz także stary sprzęt RTV, odpady przemysłowe czy zużyte baterie. Takie odpady klasyfikowane są jako niebezpieczne ze względu na swoją łatwopalność, możliwość reagowania chemicznego z elementami środowiska czy toksyczność. Inaczej sytuacja wygląda w warunkach legalnego zagospodarowania, w ramach którego odpady groźne dla zdrowia ludzi i dla środowiska są przekształcane fizycznie, chemicznie lub fizyko-chemicznie, lub unieszkodliwiane biologicznie bądź składowane w bezpieczny sposób.

Polub nas na FB

11 maja Dzień bez śmiecenia. Fotopułapki na leśnych śmieciarzy

Coraz więcej samorządów walczy z nielegalnymi wysypiskami śmieci. Sposobem na przyłapanie "leśnego śmieciarza" są fotopułapki, które pozwalają przyłapać takiego delikwenta na gorący uczynku. Fotopułapki zakupiły m.in. władze Miasta i Gminy Pleszew, Gminy Czermin czy Gołuchowa.

11 maja Dzień bez śmiecenia

Dzień bez Śmiecenia – to pomysł wypracowany przez młodzież z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży” w 2007 r. Celem jest propagowanie prawidłowych zasad segregowania odpadów, promowanie proekologicznych postaw i ochrony środowiska.

Nowy adres na mieszkaniowej mapie Pleszewa. Takich willi w n...

Pleszew. Tłumy na targowisku miejskim przy Ogrodowej w Plesz...

Pleszew. Odpust w parafii św. Floriana w Pleszewie

Pleszew. Rowerowa wyprawa w przeszłość Pleszewa

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto