Zmieniamy Wielkopolskę: budowa sali sportowej najważniejszą misją

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Jednogłośnie i bez uwag Rada Gminy Gizałki przyjęła budżet na 2019 r. Jakie inwestycje zaplanowano do realizacji?

Najważniejsze zadanie to budowa sali sportowej przy Szkole Podstawowej w Gizałkach, która w tym roku pochłonie blisko 5 mln zł. Całkowita wartość inwestycji opiewa na kwotę 11, 3 mln zł. Z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego udało się pozyskać blisko 4 mln zł dotacji. Prace zakończą się w marcu 2020 r.

Drogi i gospodarka wodno-ściekowa

Jeśli chodzi o inwestycje drogowe to zaplanowano środki na wypłatę odszkodowań za przejęte na podstawie specustawy grunty (100 tys. zł - remont drogi gminnej nr 632026P Kolonia Obory - Studzianka, 150 tys. - modernizacja drogi nr 632049P Orlina Duża - Białobłoty, 60 tys. - rozbudowa drogi nr G632071P w miejscowości Wierzchy). Roboty budowlane planowane są w kolejnych latach.

Spore środki przeznaczono na poprawę gospodarki wodno-ściekowej. Przebudowa Stacji Uzdatniania Wody w Gizałkach wraz z budową zbiornika retencyjnego stalowego o pojemności 100 m3 wyniesie ponad 300 tys. zł. Za kwotę ponad 200 tys. zł zostaną zakupione urządzenia do odwadniania osadów.

Kolejne zadania to dokończenie rewitalizacji Placu 3 Maja, przebudowa budynku, w którym swoją siedzibę mają Warsztaty Terapii Zajęciowej, a której nie udało się zrealizować w ubiegłym roku, a także kontynuacja budowy ścieżki rowerowej z Gizałek do Tomic. O tej ostatniej inwestycji szerzej piszemy obok.

W sumie wydatki ustalono na poziomie ponad 26 mln zł. Dochód gminy wyniesie blisko 23 mln zł. Deficyt zostanie sfinansowany przychodami z tytułu kredytów i pożyczek. Prognozowany stan zadłużenia na koniec 2019 roku wyniesie ponad 9,5 mln zł. Zadłużenie stanowić będzie 42,18%, dochodów, przy limicie ustawowym ustalonym na poziomie 60%.

W ciągu roku zarówno wartość dochodów jak i wydatków może ulec zmianie. - Niższe prognozy kwot dotacji przekazywanych z budżetu państwa determinują niższą skalę wydatków. Poziom tych dotacji będzie zapewne uzupełniany w trakcie roku, a tym samym będzie to powodowało wzrost po obu stronach - mówi wójt.

Na co fundusz?

Jak co roku w budżecie gminy został wyodrębniony fundusz sołecki. Naprawa i odwodnienie dróg, oświetlenie, urządzenie i rozbudowa terenów rekreacyjnych, prace w lub wokół sali wiejskiej, imprezy integracyjne - na te dziedziny najczęściej mieszkańcy kierowali pieniądze. W sumie sołectwa miały do dyspozycji blisko 442 tys. zł.

Najwięcej - ponad 54 tys. - otrzymały Gizałki. Za te pieniądze m. in. powstanie wiata rekreacyjna przy ul. Strażackiej, zostaną zakupione trzy mundury dla strażaków, stojaki do rowerów, które staną przy szkole, książki do Gminnej Biblioteki Publicznej. 6 tys. przeznaczono na odwodnienie ulicy Szkolnej, a 5 tys. na zamontowanie barierki na ulicy Polnej.

Najmniejszą pulę środków miało sołectwo Toporów. 16 tys. przeznaczono na założenie chodnika, a tysiąc na rozbudowę sali wiejskiej we Wronowie (zakup kostki i krawężników betonowych).

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie