Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Wszystko... jest liczbą". W Muzeum Regionalnym w Pleszewie otwarto nową wystawę interaktywną

Damian Cieślak
Damian Cieślak
"Wszystko... jest liczbą" - cytat z Pitagorasa stanowi tytuł nowej, interaktywnej wystawy, którą możemy podziwiać w Muzeum Regionalnym w Pleszewie. Autorem ekspozycji jest doktor Maciej Kluza z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kolejne stanowiska dowodzą obecności matematyki w codziennym życiu oraz wyjaśniają wiele reguł panujących w otaczającym nas świecie.

"Wszystko... jest liczbą". W Muzeum Regionalnym w Pleszewie otwarto nową wystawę interaktywną

W 2022 roku w Muzeum Regionalnym w Pleszewie mogliśmy podziwiać wystawę interaktywną pod tytułem "Imaginarium". Ekspozycja pozwalała pokazać dzieciom, a także dorosłym działanie podstawowych praw fizyki, logiki, astronomii i matematyki. Każdy, młodszy czy starszy, mógł spróbować swych sił np. w układaniu piramidy z piłek, sprawdzić swoją wyobraźnię czy zręczność rąk.

- Ta wystawa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego wspólnie z dyrektorem Adamem Staszakiem postanowiliśmy pójść za ciosem. Udało się nawiązać kontakt z dr. Maciejem Kluzą i efekty tej współpracy do niemalże końca kwietnia będą dostępne dla naszych gości. Zachęcam do odwiedzania. Naprawdę warto

- mówi Witold Hajdasz, kustosz pleszewskiego muzeum.

Najnowsza wystawa interaktywna "Wszystko... jest liczbą" to dzieło Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Celem ekspozycji jest popularyzowanie matematyki, ukazanie, że "królowa nauk" towarzyszy nam we wszystkich aspektach naszego życia.

- Chcieliśmy zaprezentować praktyczne zastosowania matematyki. Pokazać, że to nie tylko dziwne kształty rysowane na tablicy czy żmudne obliczenia. Na wystawie znajdą państwo eksperymenty przedstawiające wykorzystanie matematyki w sztuce, nauce, muzyce, bardzo różnych dziedzinach życia. Bo tak naprawdę w otaczającym nas świecie wszystko ma podstawy matematyczne. Dlatego zdecydowaliśmy się na taki tytuł. Wszystko jest liczbą, czyli wszystko jest matematyką. Na wystawie poznajemy ją przede wszystkim przez aktywnie działanie i samodzielne eksperymentowanie

- tłumaczy dr Maciej Kluza.

Zwiedzający mają okazję poznać dowód na twierdzenie Pitagorasa, dowiedzieć się, czym są fraktale, a czym grafy, poznać zasady tworzenia akordów muzycznych czy odkryć tajniki projekcji kartograficznych. Kostka Mikusińskiego, szyfr Cezara, monochord, szumiące rury i wiele innych czeka na was w Muzeum Regionalnym w Pleszewie.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ

Gorączka studniówkowej nocy! Uczniowie I Liceum Ogólnokształ...

Podziękowania, statuetki, pamiątkowe zdjęcia. Studniówka na ...

Polonez na dobry początek! A później działo się tylko więcej...

Karnawałowe szaleństwo zbliża się do końca. Bal Królowej Jadwigi w Pleszewie był ostatnim w karnawale! Nikt tak się nie bawił! ZDJĘCIA

Karnawałowe szaleństwo zbliża się do końca. Bal Królowej Jad...

XVI Gminny Konkurs Wypieku Ciasta Domowego w Brzeziu. Najsmaczniejszy konkurs na świecie rozstrzygnięty! Te placki to prawdziwe cuda!

XVI Gminny Konkurs Wypieku Ciasta Domowego w Brzeziu. Najsma...

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto