Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historyczny spacer po Pleszewie tym razem alejkami cmentarza przy ulicy Kaliskiej

Damian Cieślak
Damian Cieślak
24 września odbył się drugi w tym roku historyczny spacer po Pleszewie. W rolę przewodnika tradycyjnie wcielił się dyrektor Muzeum Regionalnego Adam Staszak, którym tym razem opowiadał o tajemnicach, jakie skrywa cmentarz przy ulicy Kaliskiej.

Historyczny spacer po Pleszewie tym razem alejkami cmentarza przy ulicy Kaliskiej

W sobotę, 24 września 2022 roku, Muzeum Regionalne zaprosiło mieszkańców Pleszewa i nie tylko na kolejny historyczny spacer po mieście. Tym razem opowieść Adam Staszaka, który tradycyjnie wcielił się w rolę przewodnika, koncentrowała się wokół istniejącego od 1857 roku cmentarza przy ulicy Kaliskiej. Zbiórkę wyznaczono przy wejściu głównym. - Tutaj dyrektor nakreślił historię pochówków od średniowiecza aż do początków XIX wieku, kiedy to miejsca grzebalne znajdowały się przy kościołach. W XIX wieku zaczęły powstawać odrębne miejsca, z dala od centrów miast, przeznaczone do pochówków. Wtedy to swój początek ma pleszewski cmentarz - podkreśla Katarzyna Rutkowska z Muzeum Regionalnego.

W dalszej części grupa spacerowała alejkami, oglądając miejsca spoczynku i słuchając historii o zasłużonych dla miasta postaci czy ofiarach wojny. Było m.in. o księdzu Sylwestrze Kineckim, który przybył do Pleszewa w styczniu 1950 r., a niespełna po miesiącu został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i osadzony w więzieniu w Poznaniu.

- Wynikało to z tego, że w latach 1945-48 był dyrektorem Caritasu w Gnieźnie. Później była prowadzona nagonka ubecka wobec tej organizacji i księży, którzy w niej pracowali. Wówczas z tego powodu w całej Polsce aresztowano wielu duchownych. W maju został skazany na 5 lat więzienia. Po roku tę karę udało się zawiesić. W połowie 1951 r. ksiądz Kinecki wrócił do Pleszewa - mówił dyrektor Adam Staszak.

Była również opowieść o rodzie Straburzyńskich.

- To jedna z pięciu rodzin, które dały ziemię pod ten cmentarz. To była rodzina, która przeżyła 300 lat w Pleszewie praktycznie na jednej ulicy. Właśnie tutaj na Kaliskiej. Za czasów mojej młodości dożywali swoich lat jedni Straburzyńscy, którzy mieszkali pod numerem 36. To był trzy panie i pan. Wszyscy zmarli nie mając męża czy żony. Pod numerem 47 mieszkało z kolei małżeństwo Straburzyńskich, które nie doczekało się potomstwa - opowiadał Adam Staszak.

Podobnych ciekawych historii było dużo więcej, a dotyczyły m.in. pierwszego burmistrza miasta Stefana Karczewskiego, powstańców wielkopolskich z płk. Ludwikiem Bociańskim i mjr. Feliksem Paminem na czele, ofiar zbrodni hitlerowskich. Ostatni przystanek stanowił grób Stanisława Broeckere, adwokata i notariusza, pierwszego dyrektora Banku Spółdzielczego w Pleszewie.

- Ten grób jeszcze niedawno był zasłonięty, pokryty różnego rodzaju roślinnością. Z inicjatywy pracowników banku, który świętuje w tym roku jubileusz 160-lecia, grób został oczyszczony i najprawdopodobniej zostanie rozebrany, a w jego miejsce powstanie nowy - podkreślał Adam Staszak.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Historyczny spacer po Pleszewie tym razem alejkami cmentarza...

Pleszew. Zawody sportowo-pożarnicze w Pleszewie. Mnóstwo emocji na zawodach sportowo-pożarniczych. Najlepsi bili rekordy!

Pleszew. Zawody sportowo-pożarnicze w Pleszewie. Mnóstwo emo...

Potrącenie rowerzystki w Choczu. Kobieta trafiła do szpitala...

Pleszew nie dla CPK i Kolei Dużych Prędkości. Przez domy i bloki będą przebiegać tory. Mieszkańcy stanowczo wyrazili swój sprzeciw!

Pleszew nie dla CPK i Kolei Dużych Prędkości. Przez domy i b...

Gmina Gizałki. Ma 3 km długości i kosztowała blisko 5 mln. N...

Pleszew. Dzień Słowiański w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Pleszew. To był prawdziwy wehikuł czasu. Pokazy walki i słowiańska muzyka

Pleszew. Dzień Słowiański w Bibliotece Publicznej Miasta i G...

Sędziowie pod presją w Pleszewie. Mieszkańcy rozmawiali z z sędziami Igorem Tuleyą, Waldemarem Żurkiem i Pawłem Juszczyszynem

Sędziowie pod presją w Pleszewie. Mieszkańcy rozmawiali z z ...

Pleszew. W Muzeum Regionalnym w Pleszewie otwarto wystawę Marii Cichy pt. "Cichamaryjka w podróży, czyli świat niezdarną ręką zatrzymany"

Pleszew. W Muzeum Regionalnym w Pleszewie otwarto wystawę Ma...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto