Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Marszewie ruszyła druga edycja cyklu spotkań "Wspólnie dla wielkopolskiej wsi"

Damian Cieślak
W auli Zespołu Szkół Przyrodniczo-Politechnicznych CKU w Marszewie ruszyła druga edycja cyklu spotkań „Wspólnie dla wielkopolskiej wsi”. Przedstawiciele instytucji rolniczych (m.in.: ARiMR, WODR, KRUS, KOWR) pojawili się w powiecie pleszewskim, by przedstawić rolnikom i mieszkańcom wsi najbardziej aktualne tematy w dzisiejszym rolnictwie

- Osoby, które zdecydowały się przyjść otrzymują informacje z pierwszej ręki, dowiadują się tego co jest najważniejsze, mają bezpośredni kontakt z pracownikami agencji - tłumaczy Krzysztof Adamkiewicz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR.

Spotkania „Wspólnie dla wielkopolskiej wsi” organizowane są z inicjatywy i pod patronatem wojewody Zbigniewa Hoffmanna, którego w Marszewie reprezentowała wicewojewoda Marlena Maląg. - Chcemy przybliżyć rolnikom czym zajmują się instytucje, do której należy się udać po konkretną pomoc. Chcemy usłyszeć, jakie są problemy, aby instytucje rządowe, które są tutaj reprezentowane mogły pomóc rolnikom. A wiadomo, że rolnictwo to bardzo ważna gałąź gospodarki nie tylko w województwie wielkopolskim, ale w całym kraju - mówi.

Czego więc mogli dowiedzieć się rolnicy podczas wtorkowego spotkania? Jedną z najważniejszych nowości wprowadzonych od tego roku jest konieczność składania wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i płatności z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich do ARiMR w formie elektronicznej! Jest to wymóg Komisji Europejskiej. Przyjmowanie wniosków o dopłaty bezpośrednie rozpocznie się już 15 marca.

Kolejna modyfikacja to możliwość złożenia oświadczenia zamiast wniosku o dopłaty bezpośrednie . W oświadczeniu, rolnik ma potwierdzić, że w ostatnim roku nie było zmian w jego gospodarstwie. Taki dokument w terminie od 15 lutego do 14 marca mogą złożyć osoby, których gospodarstwo nie przekracza 10 ha.

Poruszano również m.in. kwestię gospodarowania nieruchomościami rolnymi Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w 2018 r. , zmian w obszarze świadczeń i ubezpieczeń społecznych rolników, bezpieczeństwa pożarowego na terenach wiejskich, zagrożeń chorobowych. Dla rolników, którzy chcieli uzyskać porady w indywidualnych sprawach, zorganizowane zostały specjalne punkty informacyjno-promocyjne, w których przyjmowali eksperci z instytucji biorących udział w wydarzeniu.

Aula wypełniona była niemal do ostatniego miejsca. Rolnicy podkreślają, że takie spotkania są przydatne. - Teraz jest taki okres, że nie mamy tyle pracy, więc możemy przyjechać i posłuchać. Trochę nowości zawsze jest- mówi Kazimierz Staśkiewicz z Suchorzewa.

Przedsięwzięcie chwalił również Leszek Bierła, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. - Bardzo dobrze, że agencje wychodzą do rolników. Takie wizyty są potrzebne - podkreśla.

Przedstawiciele instytucji rolniczych pojawią się w każdym z 31 powiatów województwa wielkopolskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto