Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tlenownia w pleszewskim szpitalu przeszła generalny remont

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Tlenownia w pleszewskim szpitalu przeszła generalny remont. Powstała w 1982 roku, czyli wtedy, kiedy do użytku oddano placówkę i przez ten czas przechodziła tylko drobne modernizacje. Po blisko 40 latach użytkowania uznano, że niezbędna jest kompleksowa modernizacja tej jednej z najważniejszych instalacji medycznych w Pleszewskim Centrum Medycznym. Do inwestycji ponad 100 tys. złotych dołożyło Ministerstwo Zdrowia.

Głównym zadaniem podczas remontu tlenowni Pleszewskiego Centrum Medycznego było zwiększenie przepustowości dostarczania tlenu na szpitalne oddziały, które w pandemii koronawirusa zmuszone były zużywać go znaczniej więcej. Jak wynika z obliczeń działu technicznego placówki przed pandemią, czyli w 2019 roku szpital zużył w sumie 54 tony tego gazu. W 2020 roku było to już 75 ton. Takie zużycie generował przede wszystkim oddział covidowy, na którym w szczytowym momencie było do dyspozycji 77 łóżek i zdarzało się, że wszystkie były zajęte.

- Prace obejmowały przede wszystkim wymianę instalacji gazów medycznych i przyłączy, które doprowadzały tlen do szpitala. Przeprowadzono je w dwóch etapach, a na czas remontu zastosowano alternatywne rozwiązanie dostarczające tlen pacjentom. Nie było więc żadnego ryzyka przerwy w jego dostawie. Natomiast po wymianie rurociągu zwiększyła się przepustowość dostarczanego na szpitalne oddziały gazu. Wcześniej wynosiła ona 100 m³ na godzinę, a teraz jest to 300 m³ – wyjaśnia Jarosław Marciniak, dyrektor do spraw technicznych PCM.

Pleszewskie Centrum Medyczne w sumie dysponuje trzema źródłami dostarczania tlenu na oddziały. Pierwsze to zbiornik główny, a pozostałe dwa to baterie butli z oddzielnym zasilaniem. Każde z nich jest w stanie działać niezależnie od siebie.

- Samo podłączenie nowej instalacji przebiegło bardzo sprawnie i niezauważalnie zarówno dla pacjentów, jak i personelu medycznego. Ponadto ilość tlenu w głównym zbiorniku jest monitorowana podwójnie. Robi to firma, która nam go dostarcza. Codziennych pomiarów dokonuje też nasz dział techniczny. Braki są uzupełniane już przy 50% opróżnieniu zbiornika głównego. A wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym pacjentom, nawet przy drastycznym wzroście zużycia tlenu - mówi Błażej Górczyński, prezes szpitala.

Jak dodaje prezes inwestycja była kolejnym działaniem zmierzającym do eliminacji identyfikowanych w szpitalu obszarów ryzyka. - PCM w miarę posiadanych funduszy przeznacza je na najpilniejsze potrzeby z punktu widzenia zapewnienia ciągłości leczenia i tym samym bezpieczeństwa pacjentów - uzupełnia.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Gmina Chocz. Festyn rodzinny w Nowej Kaźmierce

Gmina Dobrzyca. Strażacy z OSP Sośnica świętowali 100-lecie ...

Powstaniec wielkopolski st. sierż. Ludwik Augustyniak został...

Gmina Czermin. 14 drużyn, 10 konkurencji, ponad 4 godziny ry...

Dwie ofiary śmiertelne osunięcia ziemi na budowie w Łodzi

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto