MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w skarbówce! Zamiast zwolnień, przeniesienia

Zuzanna Musielak-Rybak
Pomimo plotek krążących po mieście, zwolnienia w Urzędzie Skarbowym nie są planowane. 1 kwietnia zmienią się jednak zasady funkcjonowania urzędów. Wszyscy pracownicy będą podlegli izbie skarbowej.

Rewolucja w Urzędzie Skarbowym! Już 1 kwietnia rozpocznie się długo zapowiadana reforma instytucji skarbowych. Mają na tym skorzystać zarówno urzędy, jak i sami podatnicy.

Jak wyjaśnia ,,Gazecie Pleszewskiej” naczelnik Urzędu Skarbowego w Pleszewie Rafał Nawrot, w ramach zmian ustawodawczych część procesów pomocniczych realizowanych przez administrację podatkową, zostanie skonsolidowana na poziomie województw w izbach skarbowych. – W przypadku pleszewskiego urzędu będzie to Izba Skarbowa w Poznaniu – tłumaczy naczelnik. W związku z tym, usługi księgowe , informatyczne czy kadrowe obsługiwane będą przez wojewódzką izbę, a nie – jak dotychczas – bezpośrednio przez każdy z urzędów.

Jak zapewnia Rafał Nawrot, w związku z reorganizacją, nikt nie straci pracy. Niektórzy będą się jednak musieli doszkolić i przekwalifikować, ponieważ jedną z idei konsolidacji jest właśnie przeniesienie części pracowników, którzy dotychczas wykonywali czynności pomocnicze, do tak zwanych procesów podstawowych, czyli przede wszystkim bezpośredniej obsługi podatników czy też egzekucji i kontroli podatkowej. W skali całego kraju do kontroli, obsługi czy egzekucji ,,przesuniętych” zostanie około 2000 osób.
Właśnie w tych przesunięciach upatruje się korzyści dla zwykłego Kowalskiego. Dzięki nowemu wykorzystaniu swoich kadr, urzędy będą mogły zaoferować mieszkańcom nowy system obsługi, a w przyszłym roku także możliwość skorzystania z pomocy asystenta podatnika, który będzie wspierał młodego przedsiębiorcę w realizacji jego obowiązków podatkowych. Przeprowadzana konsolidacja jest bowiem dopiero początkiem zmian, które czekają urzędy skarbowe. Wśród zmian ma znaleźć się między innymi położenie nacisku na komunikację z podatnikami za pomocą internetu.

A co z pracownikami, którzy z obsługą podatników nie mają zupełnie nic wspólnego? Jak wyjaśnia naczelnik pleszewskiego urzędu, pomimo konsolidacji, na miejscu wciąż będzie funkcjonował sekretariat, potrzebny będzie także informatyk, którego jednak podczas urlopu będzie mógł zastępować informatyk dotychczas zatrudniony w innym urzędzie. Rafał Nawrot tłumaczy, że wielu pracowników urzędu ma już doświadczenie w różnych elementach obsługi podatkowej, więc nie będą mieli trudności z dostosowaniem się do nowych realiów. W ostatnich latach nie zwiększano zatrudnienia, między innymi dlatego można teraz uniknąć zwolnień. Jak podkreśla Nawrot, każda zmiana wiąże się z obawami, jednak pracownicy mogą być spokojni o swoje etaty. W Urzędzie Skarbowym w Pleszewie jest ich obecnie 51,5 w korpusie służby cywilnej. Pracodawcą dla wszystkich będzie izba skarbowa. Organem podatkowym i egzekucyjnym dla podatników pozostanie – tak jak do tej pory – naczelnik urzędu. Natomiast organem w sprawach karnych skarbowych będzie nadal urząd skarbowy..pl

Pleszew.naszemiasto.pl na Facebooku - dołącz do naszej społeczności!

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected] lub zadzwoń: (62) 742 00 62, (62) 742 58 25, 502 499 363
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto