Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Podkoziołek” w ostatnią sobotę karnawału. Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Tursko” zachwycił publiczność [WIDEO, ZDJĘCIA]

Damian Cieślak
Damian Cieślak
W ostatnią sobotę karnawału Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Tursko” zaprosił na „podkoziołka”. W sali wiejskiej artyści zaprezentowali obrazek obrzędowy, składający się nie tylko z tańców dookoła koziołka, ale także przyśpiewek ludowych i humorystycznych scenek. Całość zakończyła zabawa taneczna „Mietlorz”
W ostatnią sobotę karnawału Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Tursko” zaprosił na „podkoziołka”. W sali wiejskiej artyści zaprezentowali obrazek obrzędowy, składający się nie tylko z tańców dookoła koziołka, ale także przyśpiewek ludowych i humorystycznych scenek. Całość zakończyła zabawa taneczna „Mietlorz” Damian Cieślak
Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Tursko” zaprosił do wspólnej zabawy w ostatnią sobotę karnawału. Artyści od lat kultywują tradycję „podkoziołka”. W późne popołudnie, 10 lutego 2024 roku, zaprezentowali obrazek obrzędowy pod takim właśnie hasłem. Barwne i pełne humoru widowisko spotkało się z ciepłym przyjęciem gości.

„Podkoziołek” z Regionalnym Zespołem Pieśni i Tańca „Tursko”

W ostatnią sobotę karnawału, 10 lutego 2024 roku, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Tursko” zaprosił na „podkoziołka”. Co to takiego? To ludowa zabawa, która zazwyczaj odbywała się w zapustny wtorek, tuż przed środą popielcową oznaczającą początek Wielkiego Postu. Jej nazwa pochodzi od głównego elementu zabawy, czyli figurki przedstawiającej kozła, wystruganej z drewna, brukwi lub ziemniaka.

Dalsza część tekstu pod wideo
„Podkoziołek” z Regionalnym Zespołem Pieśni i Tańca „Tursko” - zobacz materiał wideo

emisja bez ograniczeń wiekowych

W kulturze wielkopolskiej kozioł był zwierzęciem symbolizującym witalność i seksualność. Z tej racji znakomicie wpisywał się klimat hucznych zabaw kończących karnawał.

- Podczas tańców figurkę stawiano przed orkiestrą, a obok niej kładziono pusty talerz, do którego bawiące się dziewczęta musiały składać datki. Gdy wszystkie dziewczyny złożyły przed koziołkiem swój okup zaczynała się zabawa ogólna, która trwała do północy

- tłumaczy Tomasz Karoń z Kapeli Ludowej „Turska”. Złożony dar miał zapewnić paniom szybkie zamążpójście.

W sali wiejskiej zespół zaprezentował obrazek obrzędowy „podkoziołek”, składający się nie tylko z tańców dookoła koziołka, ale także przyśpiewek ludowych i humorystycznych scenek. Całość zakończyła zabawa taneczna „Mietlorz”. Za swój występ artyści zostali nagrodzeni owacjami.

- Jesteście dumą Turska, dumą gminy Gołuchów i bardzo serdecznie Wam dziękuję za to, że pielęgnujecie to, co najcenniejsze w naszych małych ojczyznach. Dziękuję za przecudowne wrażenia artystyczne

- podkreślała Monika Sobczak-Waliś, dyrektorka Biblioteki Publicznej Gminy Gołuchów. Przypomnijmy, że zespół od 2011 roku działa w strukturach miejscowej książnicy.

Po części obrzędowej przyszedł czas na ostatkową zabawę nie tylko na ludowo!

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Tursko”

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Tursko” powstał w 1971 roku z inicjatywy Seweryny Grabowskiej. Wtedy do istniejącego od 1969 roku zespołu tanecznego dołączyła kapela i chór żeński. Od podstaw opracowano tańce regionalne oraz tradycyjnie pieśni i przyśpiewki. Wówczas zespół liczył 31 osób, a patronat nad nim przejęło Państwowe Gospodarstwo Rolne w Tursku - Kombinat Taczanów. W ciągu 50 lat „Turskiem" kierowali: Seweryna Grabowska, Jan Sobczak i Jerzy Kraszkiewicz. W tym czasie przez zespół „przewinęło się” ponad 300 osób.

Obecnie „Tursko” tworzy około 50 osób. W skład zespołu wchodzą: grupa taneczna, grupa dziecięco-młodzieżowa – tzw. „Małe Tursko” oraz kapela. Kierownikiem zespołu oraz kapeli jest Robert Jankowski. O stronę taneczną od kilku lat dba choreograf Piotr Kulka, który jest następcą m.in. Wacława Wojciechowskiego czy Zbigniewa Cerekwickiego. Podstawę repertuaru stanowią tańce z okolicy Turska - m.in. brzuchaty, ceglorz, foreje, idź sobie, kulawy, pastereczka, wiwat turski; tańce z innych subregionów Wielkopolski - m.in. do beczki, dupnik, poniewierany, siarczysta, wisielok; tańce narodowe - kujawiak, oberek, krakowiak. Ponadto „Małe Tursko" prezentuje kaliskie zabawy dziecięce.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Michał Leja ze swoim najnowszym programem "Chciałbym się mylić" rozbawił Pleszew do łez!  Publiczność była zachwycona

Michał Leja ze swoim najnowszym programem "Chciałbym się myl...

Rada Rodziców działająca przy Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego po raz trzeci zaprosiła do wspólnej zabawy podczas balu karnawałowego. W Restauracji Acwador w Prokopowie bawiło się ponad 110 osób

Ponad 100 osób wspaniale bawiło się na balu karnawałowym zor...

Garażówka w Pleszewie okazała się olbrzymim sukcesem. Zajezdnię Kultury odwiedziły tłumy, a rzeczy znikały w zastraszający tempie!

Garażówka w Pleszewie okazała się olbrzymim sukcesem. Zajezd...

Ostatni żółto-zielony kiosk Ruchu znika z mapy Pleszewa. Koń...

Forum Rolnicze Miasta i Gminy Pleszew było doskonałą okazją do zdobycia wiedzy i wymiany doświadczeń. To już kolejna edycja!

Forum Rolnicze Miasta i Gminy Pleszew było doskonałą okazją ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto