Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszewska gra planszowa miała dziś swoją premierę

red.
W pleszewskiej bibliotece premierę miała gra planszowa „Pleszewianie na drogach wolności“, która powstała w ramach projektu ,,Pleszew dla Niepodległej". Najpierw grę wypróbowali uczniowie szkół podstawowych i średnich, a potem dorośli.

W rozgrywkach rywalizowało ze sobą ponad 50 uczniów. Przed przystąpieniem do Turnieju, uczestnicy wysłuchali krótkiej historii przybliżającej przebieg walk i zaangażowanie Pleszewian w Powstanie Wielkopolskie, którą zaprezentowali uczniowie z ZSP nr 3 w strojach ułanów. Rozgrywki w Turnieju podzielone zostały na dwie kategorie wiekowe. Wszystkie drużyny biorące udział w rozgrywkach finałowych otrzymały nagrody rzeczowe oraz puchary.

Po południu przyszedł czas na rozgrywki dorosłych, którzy również na początku wysłuchali czytanej przez ułanów krótkie historii wprowadzającej graczy w klimat powstańczych wydarzeń. Nagrodzone zostały dwie osoby, które zwyciężyły w rozgrywkach finałowych oraz osoby, które brały udział w ostatniej rozgrywce.

„Pleszewianie na drogach wolności” to gra edukacyjna, której tematyka koncentruje się wokół przebiegu Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Pleszewskiej oraz podkreśla wkład jej mieszkańców w działania zbrojne podczas trwania powstania. Jest to niezwykle klimatyczna gra, a jej niewątpliwym atutem jest oprawa graficzna nawiązująca do symboliki związanej z okresem działań powstańczych prowadzących do odzyskania przez Polskę niepodległości. Plansza natomiast przedstawia zarys mapy Pleszewa.

Gra ma ogromną wartość edukacyjną, bowiem jednym z jej celów jest uświadomienie znaczenia lokalnych działań – w przypadku Wielkopolski – zwycięskiego powstania do odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednocześnie upowszechnia wiedzę o konkretnych osobach, biorących aktywny udział w walkach i działaniach na rzecz budowania państwa Polskiego na terenie Ziemi Pleszewskiej.

Przy jej tworzeniu czynny udział wzięła pleszewska młodzież: Kacper Adamski, Otylia Bagrowicz, Jakub Bukowski, Patrycja Bulbak, Klaudia Czajka, Patrycja Frankiewicz, Gabriela Galbierska, Patryk Grabarek, Barbara Janiak, Radosław Kardasz, Zuzanna Kubiak, Martyna Luźniarek, Dawid Marciniak, Dominik Matuszewski, Bożena Nadolska, Magdalena Przestacka, Milena Sójka, Aleksandra Staszak, Klaudia Szajda, Daniel Topp. W zakresie merytorycznym nad ich pracą czuwali historycy: Robert Kuźdub oraz Janusz Waliszewski.

Młodzież wzięła udział w wykładach, dotyczących udziału Pleszewian w Powstaniu Wielkopolskim oraz warsztatach, gdzie poznawali zasady projektowania gier planszowych. Kolejnymi etapami było opracowanie pytań do gry oraz wybieranie elementów graficznych, wprowadzających graczy w klimat okresu Powstania Wielkopolskiego, testowanie prototypu. Podczas realizacji projektu działania biblioteki aktywnie wspierały osoby związane z Fundacją Animacja, która była partnerem biblioteki.

Grę wyprodukowała Fundacja Animatorów i Twórców Kultury TRACH.

100 egzemplarzy gry trafi m.in. do stowarzyszeń, placówek oświatowo-kulturalnych na terenie powiatu pleszewskiego.

Wszystkie spotkania poprzedzające powstanie gry, jej produkcja oraz promocja zostały sfinansowane w ramach realizacji projektu „Pleszew dla Niepodległej”, na który pleszewska biblioteka otrzymała dofinansowanie ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto