Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszew. Ponad 170 osób stawiło się w Zajezdni, aby podzielić się życiodajnym płynem. Za nami kolejna akcja Pleszewskiego Klubu Krwiodawców

Damian Cieślak
Damian Cieślak
archiwum Pleszewskiego Klubu Krwidawców
Ponad 170 osób stawiło się w niedzielę w Zajezdni Kultury, aby podzielić się życiodajnym płynem. Za nami kolejna akcja Pleszewskiego Klubu Krwiodawców.

Ponad 170 osób stawiło się w Zajezdni, aby podzielić się życiodajnym płynem

W niedzielę, 16 października 2022 roku, Pleszewski Klub Krwiodawców zaprosił na kolejną, już piątą w tym roku, akcję oddawania krwi oraz rejestracji dawców szpiku kostnego. Chętni mogli podzielić się życiodajnym płynem w Zajezdni Kultury między godziną 10 a 14. Stawiło się 175 osób.

- Zebraliśmy 72,45 litrów krwi - mówi Janusz Kasprzak. - Zmieniamy nieco koncepcję. W tym roku nie odbędzie się tradycyjne spotkanie podsumowujące nasze działania. Upominki i medale za 2022 i 2023 wręczymy w październiku przyszłego roku - dodaje.

Kolejne akcje oddawania krwi są niezwykle potrzebne. W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu na dzień 16 października 2022 roku szczególnie potrzebne są grupy 0 Rh -, B Rh - i A Rh -. Poprzednio krwiodawcy stawili się w Zajezdni Kultury w sierpniu. Wówczas udało się zebrać ponad 50 litrów krwi dla potrzebujących.

Kto może oddać krew?

Krew może oddać pełnoletnia, zdrowa osoba, która nie przekroczyła 65 roku życia, mogąca się zidentyfikować dokumentem tożsamości. Aby zostać dawcą krwi podczas epidemii trzeba spełnić poniższe warunki: w ostatnim czasie nie przebywałeś poza granicami Polski; nie miałeś kontaktu z osobą chorą na Covid-19 lub objętą kwarantanną; twój ogólny stan zdrowia jest bardzo dobry; ważysz powyżej 50 kg; nie chorowałeś na żółtaczkę; w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miałeś wykonanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała.

Dawcami krwi nie mogą być kobiety: w ciąży, po porodzie lub zakończeniu ciąży w czasie 6 miesięcy; podczas menstruacji i do trzech dni po jej zakończeniu. W obecnej sytuacji jest kilka dodatkowych pytań o ogólny stan zdrowia. Szczególną uwagę zwraca się na to, czy dawca krwi nie ma takich objawów jak: gorączka, suchy kaszel, płytki oddech/duszności, ból mięśni, zmęczenie czy ból gardła.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Pasjonaci pokazali swoje skarby. Pleszewskie Spotkania Kolek...

Pleszew. 38. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popieł...

W służbie najmłodszym i potrzebującym. 150 lat temu powstał ...

Pleszew. Historyczna chwila dla pleszewskiej parafii. Wprowadzenie relikwii Jana Pawła II i prymasa Stefana Wyszyńskiego

Pleszew. Historyczna chwila dla pleszewskiej parafii. Wprowa...

Zjazd byłych żołnierzy w Pleszewie. Spotkali się po raz dziesiąty

Dzień Seniora 2022 w Pleszewie. Jesień życia może być piękna i kolorowa. Udowadniają to pleszewscy seniorzy! Tak świętują nasi seniorzy!

Dzień Seniora 2022 w Pleszewie. Jesień życia może być piękna...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto