Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszew. Na strażaków ochotników z Pleszewa można liczyć już od 140 lat! Otwarcie wystaw i promocja książki w pleszewskim muzeum

Piotr Fehler
Piotr Fehler
W tym roku Ochotnicza Straż Pożarna w Pleszewie obchodzi 140-lecie powstania. Z tej okazji w Muzeum Regionalnym w Pleszewie odbyło się otwarcie dwóch wystaw: "140 lat powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Pleszewie" oraz "100 hełmów na 100-lecie powstania Głównego Związku Straży Pożarnych RP" połączonych z promocją książki "Historia Pleszewskiej Straży Pożarnej" autorstwa Leszka Rajsa - twórcy Pleszewskiego Muzeum Pożarnictwa

Jak wygląda historia pożarnictwa w Pleszewie?

Wystawy "140 lat powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Pleszewie" oraz "100 hełmów na 100-lecie powstania Głównego Związku Straży Pożarnych RP" są działaniem podjętym z okazji jubileuszy, które w 2021 r. obchodzone są w Pleszewie. Pierwszy z nich to 140 lat założenia, rozwoju i działalności ochotniczej straży pożarnej w Pleszewie, a kolejny - to 100 lat istnienia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Ekspozycja pokazuje początki tworzenia ochotniczej straży ogniowej w mieście i postaci jej założycieli, rozwój straży, tworzenie kolejnych struktur i kolejnych jednostek pożarniczych w mieście, aż do stanu obecnego.

Na wystawach zaprezentowane są najciekawsze archiwalia i muzealia związane z pleszewską strażą pożarną. Wśród nich: fotografie, noty biograficzne założycieli, sztandary, mundury, hełmy, odznaczenia, sprzęt gaśniczy i ratowniczy, pompy, dokumenty , które znajdują się w muzealnym inwentarzu Leszka Rajsa - twórcy Pleszewskiego Muzeum Pożarnictwa. Ekspozycję wzbogacają liczne fotografie.

Podczas otwarcia miała miejsce premiera najnowszej książki autorstwa Leszka Rajsa pt. "Historia pleszewskiej Straży Pożarnej" wydanej z okazji obchodzonego jubileuszu. Podczas uroczystości Arkadiusz Ptak - Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew, sprawujący jednocześnie funkcję Komendanta Miejsko-Gminnego OSP wręczył wszystkim obecnym egzemplarze książki.

Jak to wyglądało dawniej w samym Pleszewie?

Według zapisów, do jakich dotarł Leszek Rajs – autor monografii OSP w Pleszewie – pod koniec XVIII wieku w Pleszewie – w ramach obronny przeciwpożarowej – miasto posiadało zaledwie dwie sikawki (jedną metalową, druga drewnianą), 19 wiader ogniowych, 2 beczki oraz 8 haków. Na Rynku były z kolei wówczas dwie studnie publiczne i ok. 56 studni prywatnych – skąd można było czerpać wodę w razie pożaru.

Jak opisuje mężczyzna, na polecenie władz pruskich w marcu 1821 roku Magistrat Miejski w Pleszewie opracował z kolei „Regulamin Ogniowy dla miasta Pleszewa”, który zawierał 35 stron.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Gmina Gołuchów. Pożar stogu w Kucharach. Akcja gaśnicza trwa...

Pleszew. Niecodzienne widowisko. Drużyna Tradycji 70. Pułku ...

Pleszew. Tych kultowych miejsc w Pleszewie już nie ma! Próżno szukać ich na mapie. Zobacz, jak zmienił się Pleszew  [ZDJECIA]

Pleszew. Tych kultowych miejsc w Pleszewie już nie ma! Próżn...

Powiatowy Urząd Pracy w Pleszewie pozyskał ponad 2,5 mln zł ...

28-latek miał 6,6 promila alkoholu we krwi. Nie przeżył

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto