Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszew - Kuszenie gimnazjalistów

Irena Kuczyńska
Otwarte Drzwi w ZST na Zielonej
Otwarte Drzwi w ZST na Zielonej Paulina Latosińska
O 725 abolwentów gimnazjów walczą cztery pleszewskie szkoły ponadgimnazjalne. Czeka w nich od września 855 miejsc. Szkoły promują się na V Targach Edukacyjnych 21 marca

855 miejsc przygotowały szkoły ponadgimnazjalne w Pleszewie dla gimnazjalistów. 21 marca szkoły będą promować się na V Targach Edukacyjnych Powiatu Pleszewskiego, które odbędą się w tym roku w Zespole Szkół Usługowo – Gospodarczych. Na Targach zaprezentują się też wszystkie gimnazja, a jest ich w powiecie 12. W klasach trzecich jest 752 uczniów i to o nich zabiegają szkoły: I Lo im. St. Staszica, Zespól Szkół Technicznych na Zielonej, Zespół Szkół Przyrodniczo – Politechnicznych w Marszewie oraz ZSU-G przy ul. Poznańskiej 36. Aż 343 absolwentów wyjdzie w czerwcu z 5 gimnazjów w Mieście i Gminie Pleszew. 14 trzecioklasistów ma gimnazjum w Białobłotach, 21 w Kościelnej Wsi, 42 w Gizałkach, 59 w Czerminie, 68 w Choczu, 90 w Dobrzycy, 115 w Gołuchowie. Wiadomo, że Kościelna Wieś oraz część Gołuchowa wybiera kaliskie szkoły, Gizałki wybierają czasem Jarocin, Dobrzyca – Jarocin oraz Koźmin. Jednak do pleszewskich szkół często przyjeżdżają uczniowie spoza powiatu m.in. z Kotlina.

Tradycja u Staszica
Miejsc jest jednak więcej niż chętnych, dlatego szkoły robią wiele, aby w nowym roku szkolnym mieć komplety uczniów w klasach.
I LO im. Staszica wabi tradycją, wysoką zdawalnością egzaminu maturalnego, sukcesami chóru szkolnego Cantabile, dodatkowymi zajęciami z języka angielskiego (5 godz. w tygodniu) w ramach projektu ,,Szkoła Sukcesu’’, . Wśród nowości wymieniana jest współpraca z Uniwersytetem im. A. Mickiewicza, Uniwersytetem Wrocławskim i Politechniką Wrocławską. W ofercie klasa matematyczno informatyczna z nachyleniem politechniczno – inżynierskim, matematyczno - - fizyczna z nachyleniem politechniczno – wojskowym, biologiczno – chemiczna z nachyleniem medyczno – przyrodniczym, humanistyczna z nach. medialno – prawnym, geograficzno – matematyczna z nach. ekonomicznym, psychologiczno pedagogiczna.

Klasa sportowa na Zielonej
Zespół Szkół Technicznych kształci w czterech typach szkół: dla gimnazjalistów: technikum : informatyczne – zupełna nowość – technik informatyk, mechatroniczne, samochodowe, ekonomiczne, handlowe, gastronomiczne. Liceum Ogólnokształcące - i tu nowość – klasa sportowa (11 godzin zajęć sportowych w tygodniu – w zależności od zainteresowań uczniów) o rozszerzonym programie z chemii, geografii i jęz. obcego. Liceum Profilowane – zarządzanie informacją. ZST kształci też dorosłych w klasach policealnych w zawodzie technik informatyk i technik rachunkowości. Technikum na Zielonej wabi gimnazjalistów konkursami języków obcych, Ogólnopolskim Konkursem Mechanicznym, Międzynarodowym Konkursem Matematycznym ,,Kangur’’ a także salą gimnastyczną, która umożliwia organizowanie turniejów, mistrzostw, zawodów na szcze blu wojewódzkim.

Prawo jazdy w Marszewie
Zespół Szkół Przyrodniczo – Politechnicznych w Marszewie posiada laboratorium chemiczne z marką uniwersytecką, ma też laboratorium biologiczne a także centrum informatyczne. Kształci techników mechanizacji rolnictwa, mechanika – operatora torów maszyn rolniczych. Kusić będzie gimnazjalistów poligonem nauki jazdy, gdzie bezpłatnie można nabyć umiejętności przygotowujące do egzaminu na prawo jazdy Kat. BiT oraz kombajnu zbożowego. W Marszewie kształcą też techników agrobiznesu oraz techników weterynarii. Praktycznie zawodu uczą się w sali zabiegowej. Kształci też ZSP-P przyszłych techników architektury krajobrazu, techników technologów żywności oraz techników logistyki.
Od września szkoła uruchamia kierunek technik dietetyk dla absolwentów gimnazjów oraz maturzystów.

Trzy w jednym z ZSU-G
Najwięcej uczniów przyjmie od września Zespół Szkół Usługowo – Gospodarczych. Liceum Profilowane kształci uczniów w kierunku socjalnym. Technikum Ekonomiczne – ekonomistów. Zasadnicza Szkoła Zawodowa dwuletnia i trzyletnia kształci młodych w 41 zawodach m.in. fryzjer, blacharz samochodowy, ogrodnik, kominiarz, posadzkarz, kucharz, złotnik – jubiler, rzeźnik – wędliniarz, kuśnierz, introligator…
Absolwenci zawodówek mogą zdobyć tu maturę w dwuletnim Uzupełniającym Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych, absolwenci gimnazjów w 3 – letnim LO dla Dorosłych.
Szkoła kształci też na poziomie policealnym – aby zdobyć zawód opiekunki dziecięcej (żłobek) trzeba się uczyć 4 semestry, opiekunki środowiskowej – 2 semestry.
Wszystkie pleszewskie szkoły mają kontakty ze szkołami zagranicznymi. Uczniowie mają możliwość wyjazdów także na praktyki.

Matura w Dobrzycy?
Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych znajduje się też w Dobrzycy. Ma siedzibę w tamtejszym gimnazjum. Po zawodówce zrobisz maturę w 2 lata, po gimnazjum oraz VIII klasie podstawówki w 3 lata. Nauka – w systemie zaocznym – co druga sobota i niedziela. Po szkole – możliwość zdawania egzaminu maturalnego.
Każdy uczeń na wagę złota, dlatego pleszewskie szkoły prześcigają się w ofertach i pomysłach na przyciągnięcie szesnasolatka nie tylko z pleszewskich gimnazjów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto