Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ognisko ptasiej grypy w gminie Gołuchów. Utylizacji poddano blisko 47 tys. indyków

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Piotr Krzyżanowski - Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków potwierdzono w jednym z gospodarstw w miejscowości Cieśle w gminie Gołuchów. Ponad 40 tysięcy indyków przeznaczono do wybicia i utylizacji.

Ognisko ptasiej grypy w gminie Gołuchów

Badania laboratoryjne wykonane w Państwowym Inspektoracie Weterynaryjnym w Puławach nie pozostawiły wątpliwości. 27 grudnia 2022 roku potwierdzono ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków w jednym z gospodarstw w miejscowości Cieśle w gminie Gołuchów.

- W poniedziałkowy poranek, w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, otrzymałam informację, że wystąpiły objawy choroby u indyków. Zwołaliśmy spotkanie w powiatowym inspektoracie i podjęliśmy pierwsze działania. Zostały pobrane próby do badań w celu sprawdzenia, czy mamy do czynienia z ptasią grypą. Jeszcze tego samego dnia próbki pojechały do Puław, a kolejnego otrzymaliśmy potwierdzenie

- mówi Ewa Jackiewicz, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pleszewie.

Służby weterynaryjne wdrożyły wszystkie procedury zwalczania choroby przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków. W momencie wykrycia wirusa w trzech kurnikach znajdowało się 46 741 indyków rzeźnych.

Czynności prowadzone na terenie gospodarstwa powoli dobiegają końca. W czwartek, 29 grudnia 2022 roku, zwłoki zwierząt były wywożone z miejscowości Cieśle, odbywała się także dezynfekcja terenu.

Potwierdzenie wystąpienia ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków oznacza, że wkrótce wojewoda wielkopolski wyda rozporządzenie, ma mocy którego zostanie wydzielony obszar zapowietrzony (do 3 km) i zagrożony (do 10 km), który obejmie nie tylko teren powiatu pleszewskiego, ale również kaliskiego i ostrowskiego. Hodowcy będą musieli przestrzegać określonych nakazów i zakazów.

W 2022 roku w Wielkopolsce potwierdzono 21 ognisk wysoce zjadliwej gryp ptaków. W maju 2021 roku choroba pojawiła się w gospodarstwie w miejscowości Czechel, również w gminie Gołuchów. Wówczas wybiciu i utylizacji podlegało 49 577 sztuk indyków rzeźnych.

Grypa ptaków należy do chorób zwierząt listy OIE jako niezwykle zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa drobiu, która może powodować śmiertelność do 100%. Wirus grypy ptaków może zachowywać aktywność w środowisku kurnika przez 5 tygodni, zatem istotne jest przy podejrzeniu lub stwierdzeniu choroby, zabezpieczenie pomieszczeń, sprzętu, nawozu oraz dokładne ich oczyszczenie i odkażenie. Wirusy grypy są wrażliwe na powszechnie stosowane środki dezynfekcyjne oraz detergenty. Niszczy go również obróbka termiczna (smażenie, gotowanie). Wirus nie jest zagrożeniem dla człowieka.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Młodzi wandale po raz kolejny zniszczyli w Pleszewie wagoniki ciuchci. Mieszkaniec w porę zareagował i zawiadomił policję

Młodzi wandale po raz kolejny zniszczyli w Pleszewie wagonik...

Nowa kaplica w Domu Chłopaków w Broniszewicach pnie się ku niebu! Nie będzie w niej ani złota ani srebra. Zobacz jak wygląda budowa kaplicy

Nowa kaplica w Domu Chłopaków w Broniszewicach pnie się ku n...

Wyrzucił śmieci przy drodze i myślał, że jest bezkarny. Spot...

Gizałki uczciły pamięć bohaterów Powstania Wielkopolskiego. ...

Pleszewianie oddali hołd bohaterom w 104. rocznicę wybuchu P...

Uroczystość oficjalnego przejęcia władzy przez pleszewską Radę Ludową, połączone z zawieszeniem na ratuszu (wejście główne wówczas od strony południowej) polskiego godła narodowego. Pleszewskim powstańcom wręczono sztandar z napisem: Pleszewski Pułk Strzelców oraz przyjęto przysięgę od nowych ochotników. W trakcie uroczystości odśpiewane zostały: Mazurek Dąbrowskiego oraz Rota, a okolicznościowe przemówienie wygłosił Przewodniczący Rady Ludowej, ks. Kazimierz Niesiołowski. Manifestacje i patriotyczne msze święte odbywały się również w innych miejscowościach powiatu. Trzy dni wcześniej, 3 stycznia, na posiedzeniu Rady Ludowej wybrano polskie władze: burmistrza Stefana Karczewskiego, starostę Artura Szenica i ppor. Ludwika Bociańskiego jako komendanta wojskowego. 

Przejdź dalej i sprawdź szczegóły --->

105. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Przeczytajc...

Świąteczna sesja zdjęciowa czytelników pleszewskiej bibliote...

Świąteczne muzykowanie z Gołuchowską Grupą Wokalną

Wychodzić marzenia i to dosłownie! Franciszek Pawłowski w drodze po olimpijskie złoto. Pójdzie śladem Korzeniowskiego i Tomali?

Wychodzić marzenia i to dosłownie! Franciszek Pawłowski w dr...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto