MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Mogli poczuć się jak policjant, strażak, ratownik, płetwonurek, żołnierz, a nawet opiekun psa tropiącego. Zajęcia edukacyjne w Gołuchowie

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Studenci mieli możliwość zamienić się w funkcjonariuszy policji, straży pożarnej, żołnierzy, płetwonurków, ratowników medycznych i wodnych, opiekunów psów tropiących oraz ratowniczych. Wszystko za sprawą zajęć edukacyjno-profilaktycznych z zakresu bezpieczeństwa, które 7 czerwca odbyły się na terenie Gołuchowskiego Ośrodka Turystyki i Sportu
Studenci mieli możliwość zamienić się w funkcjonariuszy policji, straży pożarnej, żołnierzy, płetwonurków, ratowników medycznych i wodnych, opiekunów psów tropiących oraz ratowniczych. Wszystko za sprawą zajęć edukacyjno-profilaktycznych z zakresu bezpieczeństwa, które 7 czerwca odbyły się na terenie Gołuchowskiego Ośrodka Turystyki i Sportu Damian Cieślak
Studenci mieli możliwość zamienić się w funkcjonariuszy policji, straży pożarnej, żołnierzy, płetwonurków, ratowników medycznych i wodnych, opiekunów psów tropiących oraz ratowniczych. Wszystko za sprawą zajęć edukacyjno-profilaktycznych z zakresu bezpieczeństwa, które 7 czerwca odbyły się na terenie Gołuchowskiego Ośrodka Turystyki i Sportu.

Mogli poczuć się jak policjant, strażak, ratownik, płetwonurek, żołnierz, a nawet opiekun psa tropiącego. Zajęcia edukacyjne w Gołuchowie

Działo się w piątkowy poranek na terenie Gołuchowskiego Ośrodka Turystki i Sportu. To tutaj 7 czerwca 2024 roku odbyły się zajęcia dla studentów Uniwersytetu Kaliskiego, kształcących się na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne. Młodzi ludzi mieli okazję zobaczyć w praktyce, na czym polega praca służb i samemu wcielić się w rolę policjanta, strażaka, żołnierza, płetwonurka, ratownika medycznego i wodnego, opiekuna psa tropiącego czy ratowniczego.

Dalsza część tekstu pod wideo

Zajęcia edukacyjne w Gołuchowie - zobacz materiał wideo

od 7 lat

Inicjatywa zorganizowania zajęć powstała podczas III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Prakseologia w naukach o bezpieczeństwie”, w której uczestniczyli Dominik Kołaski, prezes WOPR Gołuchów oraz Izabela Nowaczyk, prorektor ds. naukowych Wyższej Szkoły Pedagogiczno-Technicznej w Koninie. To właśnie te dwie instytucje wspólnie z Uniwersytetem Kaliskim, Europejską Uczelnią Nauk Medycznych i Społecznych w Warszawie oraz Akademią im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim zaprosiły na piątkowe wydarzenie.

- 60 studentów zostało podzielonych na kilka grup. Każda musiała przejść przez przygotowane stanowiska. To była dobra okazja do rozmowy, wymiany doświadczeń dotyczących bezpieczeństwa - mówi Dominik Kołaski.

Studenci mogli przećwiczyć zwijanie i rozwijanie linii gaśniczej, udzielanie pierwszej pomocy w sytuacji wystąpienia krwotoków oraz zakrztuszeń, pomoc osobie tonącej. Uczestnicy uczyli się wojskowej musztry oraz ratowania osoby poszkodowanej w wypadku komunikacyjnym, poznawali tajniki szkolenia psów. Dzięki alkogoglom mogli przekonać się, jak zachowuje się człowiek znajdujący się pod wpływem alkoholu czy innych substancji psychoaktywnych. Mieli możliwość dokładnego poznania sprzętu używanego na co dzień przez ratowników wodnych czy popływać łodzią po gołuchowskim zalewie.

Stanowiska dla studentów przygotowali:

  • Komenda Powiatowa Policji w Pleszewie;

  • Państwowa Straż Pożarna w Pleszewie;

  • Ochotnicza Straż Pożarna w Gołuchowie;

  • Batalion Remontu Lotnisk im. gen. Stanisława Taczaka w Jarocinie;

  • Ochotnicza Straż Pożarna w Mosinie;

  • Pleszewskie Centrum Medyczne;

  • Polski Związek Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych;

  • Ochotnicze Ratownictwo Wodne Fala i Klub Płetwonurków Bursztyn L.O.K Kalisz;

  • Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Gołuchowie;

  • instruktor jazdy konnej Błażej Hadrzyński.

- Głównym celem zajęć było zastosowanie przez studentów zdobytej wiedzy teoretycznej w praktyce. Na pewno będziemy chcieli zorganizować część drugą w przyszłym roku. Mamy już swoje przemyślenia, ale na szczegóły jeszcze przyjdzie czas - mówi doktor Zofia Marciniak z Uniwersytetu Kaliskiego.

W wydarzeniu uczestniczyli również rektorzy uczelni, profesorowie i nauczyciele akademiccy, a także samorządowcy i uczniowie szkoły w Gołuchowie. Goście mogli wysłuchać wykładu płk. rez. dr. inż. Waldemara Zakrzewskiego na temat zagrożeń bezpieczeństwa generowanych przez niewybuchy i niewypały.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto