MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Leczenie mukowiscydozy nareszcie z refundacją! Od 1 marca dostęp do trzech darmowych terapii lekowych zyska tysiąc pacjentów

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Pacjenci z mukowiscydozą potrzebują dodatkowych ilości tlenu, często przez całą dobę. Nowoczesne leczenie to dla nich możliwość powrotu do normalnego życia.
Pacjenci z mukowiscydozą potrzebują dodatkowych ilości tlenu, często przez całą dobę. Nowoczesne leczenie to dla nich możliwość powrotu do normalnego życia. bialasiewicz/123RF
Refundacja terapii mukowiscydozy stała się faktem! Dzięki temu dostęp do kompleksowego leczenia przyczynowego zyska ok. tysiąca polskich pacjentów – dla wielu z nich leki nie były wcześniej dostępne z powodu bardzo wysokich kosztów. Teraz ich walka o oddech stanie się łatwiejsza, bo właśnie z tym wiąże się choroba, która niszczy płuca, doprowadza do powikłań, a w konsekwencji do przedwczesnej śmierci.

Mukowiscydoza to choroba rzadka o podłoży genetycznym, która wiąże się z nieprawidłową produkcją śluzu w układzie oddechowym, co prowadzi do stanów zapalnych, pogorszenia funkcji płuc, a także powikłań pokarmowych i przedwczesnej śmierci. W Polsce choruje na nią ok. 1,5 tys. osób, a co roku przybywa średnio osiemdziesięciu nowych pacjentów.

Mukowiscydoza jest nieuleczalna, a terapia, która musi być prowadzona do końca życia, polega na hamowaniu zmian i modyfikacji przebiegu choroby. Umożliwiają ją nowoczesne leki, z których dotychczas refundowany był tylko jeden.

Od 1 marca 2022 r. sytuacja pacjentów z mukowiscydozą się zmieni za sprawą trzech przełomowych technologii lekowych finansowanych z Funduszu Medycznego. Darmowy dostęp do terapii zyska ok. 1 tys. pacjentów, a szacowany roczny koszt refundacji wyniesie ok. 500 mln złotych.

Dofinansowywane schematy leczenia mukowiscydozy uwzględniają następujące środki:

  • Symkevi (tezakaftor + iwakaftor) i Kalydeco (iwakaftor),
  • Kaftrio (iwakaftor + tezakaftor + eleksakaftor) i Kalydeco (iwakaftor),
  • Orkambi (iwakaftor + lumakaftor).

Leczenie będzie możliwe w kilkunastu ośrodkach w Polsce, przy czym w niektórych z nich może rozpocząć się dopiero od 1 maja br.

ZOBACZ: Oddychaj swobodnie. Jak wrócić do pełnej sprawności po COVID-19?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Leczenie mukowiscydozy nareszcie z refundacją! Od 1 marca dostęp do trzech darmowych terapii lekowych zyska tysiąc pacjentów - Strona Zdrowia

Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto