Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Księżniczki i rycerze, wróżki i piraci, czyli bal karnawałowy w pleszewskiej "Trójce"

Damian Cieślak
Damian Cieślak
W pleszewskiej "Trójce" pojawiły się księżniczki i rycerze, wróżki oraz piraci. Wszystko za sprawą bali karnawałowych, które odbyły się w murach placówki.

Bale karnawałowe w pleszewskiej "Trójce"

W hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Powstańców Wielkopolskich odbyły się bale karnawałowe dla najmłodszych. Uczniowie pojawili się przebrani w piękne, kolorowe stroje. Zaroiło się od księżniczek, wróżek, królewien, motylków, pszczółek, czarodziejek, strażaków, policjantów, rycerzy, królów, piratów, piłkarzy czy ratowników. Uczniowie bawili się przy skocznej i rytmicznej muzyce, która zachęcała do tańca.

Karnawał, ach karnawał

Początek karnawału w Polsce wypada 6 stycznia, kiedy katolicy obchodzą święto Trzech Króli. Ostatni tydzień polskiego karnawału rozpoczyna się w Tłusty Czwartek. Tego dnia Polacy objadają się pączkami i faworkami. Okres tańców i zabaw trwa aż do wtorku przed Środą Popielcową i kończy się w Ostatki. Zwyczajowo to czas zabaw i potańcówek. Data końca karnawału jest ruchoma i poprzedza Wielkanoc oraz Wielki Post.

Karnawał obchodzony jest w wielu częściach świata. Niektóre miasta, jak np. Rio de Janeiro w Brazylii czy Wenecja we Włoszech, słyną ze szczególnie hucznych zabaw i maskarad. Nie trudno mieć skojarzenia z przebierańcami w wielkich kolorowych pióropuszach czy dystyngowanych sukniach i maskach.

Istnieje kilka teorii na temat pochodzenia wyrazu „karnawał”. Niektórzy uważają, że słowo to ma swoją genezę w języku łacińskim i wyrazie carrus navalis. W starożytnym Rzymie określenie to służyło do nazywania wozu w kształcie okrętu wchodzącego w skład świątecznego pochodu ku czci bogini Izydy, a później – boga Dionizosa. Jednak większość badaczy wskazuje na włoskie słowa carnevale (łacińskie carnem levāre), co dosłownie oznacza „usuwać mięso” oraz caro, vale, czyli „żegnaj mięso”. Symboliczne znaczenie tych określeń ma związek z pożegnaniem mięsa przed Wielkim Postem. Zwyczaj świętowania karnawału ma swój początek w kulcie płodności oraz w kultach agrarnych. Zawsze nieodzownym elementem okresu karnawału były tańce i zabawy. Niektórzy wierzyli, że im wyżej będą skakać biesiadnicy, tym wyższe plony wyrosną.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ

Chocz zagrał z orkiestrą Jurka Owsiaka i ustanowił nowy reko...

Turnieje piłkarskie, występy dzieci, licytacje. Gołuchów pobił rekord!

WOŚP 2023 w Pleszewie. Światełko do nieba rozświetliło miasto. Pleszew poszedł na rekord. Zobacz zdjęcia ze światełka do nieba

WOŚP 2023 w Pleszewie. Światełko do nieba rozświetliło miast...

Policz się z cukrzycą. Pobiegli jak z nut. Ponad 300 biegaczy wzięło udział w biegu "Policz się z cukrzycą" w Pleszewie. Zobacz zdjęcia

Policz się z cukrzycą. Pobiegli jak z nut. Ponad 300 biegacz...

Karnawał, ach karnawał! Szampańska zabawa do białego rana na...

Śpiewali, tańczyli, po prostu wspaniale się bawili. Żegocińs...

Studniówka 2023 w Zespole Szkół Technicznych na Zielonej w P...

Studniówka 2023 w ZST na Zielonej w Pleszewie. Najpiękniejsze maturzystki i najprzystojniejsi maturzyści. Zobacz zdjęcia na "ściance".

Studniówka 2023 w ZST na Zielonej w Pleszewie. Najpiękniejsz...

Studniówka 2023 w Zespole Szkół Technicznych na Zielonej w Pleszewie. Gorączka studniówkowej nocy na parkiecie. Zobacz, jak się bawili!

Studniówka 2023 w Zespole Szkół Technicznych na Zielonej w P...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto