Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec gimnazjów. Co zmieniła reforma edukacji w CKiW OHP?

red.
Rok szkolny 2018/2019 jest rokiem, w którym mury Centrum Kształcenia i Wychowania OHP opuszczą gimnazjaliści. Będzie to ostatni rocznik, który kończy szkołę w tym systemie nauczania. Według zapowiedzi od września o przyjęcie do szkół ponadgimnazjalnych będą się starały równocześnie dwa roczniki. W Centrum jednak nie będzie problemu z przyjęciem wszystkich chętnych uczniów.

Działające przy placówce Gimnazjum z Oddziałami Przysposabiającymi do Pracy kształci swoich uczniów w zawodach: ogrodnik, kucharz, krawiec, tapicer, murarz - tynkarz, ślusarz, cukiernik, fryzjer, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.

- W roku szkolnym 2019/2020 rolę gimnazjum przejmie w całości szkoła podstawowa. To efekt reformy edukacji, który wszedł w życie w 2017 roku i zakładał całkowitą likwidację gimnazjów. Od tego momentu szkoły w całym kraju zaczęły już przyjmować uczniów do szkoły podstawowej. Reforma w naszym przypadku nie spowodowała żadnych problemów. Byliśmy i jesteśmy technicznie i strategicznie przygotowani na zmiany.- podkreśla Krystian Piasecki, dyrektor Centrum.

Era gimnazjum przysposabiającego do pracy w kilku zawodach, które pozwala podopiecznym centrum mającym dwuletnie opóźnienie w nauce w swoich macierzystych szkołach na ukończenie szkoły w CKiW dobiega więc końca. Jednak wygaszenie gimnazjum wcale nie oznacza, że młodzież, która ma problemy z nauką nie będzie miała szans na ukończenie szkoły przysposabiającej do pracy.
- Nie ma powodu do niepokoju, bowiem rolę gimnazjum już w ubiegłym roku powoli przejęła szkoła podstawowa, która również zajmuje się przysposobieniem uczniów do pracy. To osoby, które przez cztery dni w tygodniu odbywają zajęcia w szkole, a jeden dzień spędzają na praktykach. Nie zdobywają w ten sposób zawodowych kwalifikacji, bo te daje im ukończenie szkoły branżowej czyli dawnej zawodowej o konkretnym profilu. Mają za to status pracownika młodocianego oraz indywidualną umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego. Otrzymują też wynagrodzenie . - dodaje dyrektor Piasecki.

Warunkiem uprawniającym do przyjęcia ucznia do III klasy gimnazjum i VII klasy szkoły podstawowej jest m.in. ukończenie minimum 15-tego roku życia i nieukończony 18 rok życia. Pierwszeństwo mają też osoby z trudną sytuacją życiową spowodowaną np. niepowodzeniami szkolnymi, opóźnieniem w nauce, niespełnieniem obowiązku szkolnego, trudną sytuacją materialną, sieroctwem naturalnym lub społecznym, pochodzeniem ze środowisk zagrożonych niedostosowaniem społecznym lub rodziny niepełnej, wielodzietnej, dotkniętej bezrobociem, symptomami przemocy.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto