Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już blisko 200 osób złożyło wniosek o przedwczesną emeryturę w pleszewskim biurze ZUS

PF
Blisko 200 mieszkańców powiatu pleszewskiego zdecydowało się na wcześniejszą emeryturę. Urzędnicy prawdziwego boomu spodziewają się w pierwszych dniach października.

Większość polskiego społeczeństwa, mimo snucia negatywnych wizji przyszłości przez niektórych ekonomistów, z mniejszym lub większym entuzjazmem przyjęła zapowiedzi powrotu do wcześniejszego wieku emerytalnego.

Co prawda nowy-stary wiek emerytalny, czyli 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn będzie obowiązywał od 1 października, ale na 30 dni przed jego osiągnięciem można składać wnioski. Choć, oczywiście, nie trzeba.
- Od 1 do 11 września do pleszewskiego oddziału ZUS-u spłynęło 171 wniosków o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym- mówi Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie wielkopolskim

W przypadku pleszewskiego oddziału ZUS większość zdecydowała się na przekazanie wniosku osobiście w oddziale. Dzięki temu mają pewność, że ich wniosek o przyznanie świadczenia zostanie od razu sprawdzony. Nawet tak banalna sprawa jak brak podpisu pod dokumentem, może być od razu uzupełniona.

Przechodzący na emeryturę muszą dołączyć do wniosku świadectwa pracy potwierdzające rozwiązanie stosunku pracy z ostatnim pracodawcą. Dodatkowo wiele osób ubiega się o obliczenie kapitału początkowego, który musi być udokumentowany m.in. papierowymi poświadczeniami o zarobkach

W całej Polsce Od 1 do 8 września do ZUS trafiło 129 tys. wniosków o przyznanie świadczenia w obniżonym wieku, w tym 98,3 tys. składanych po raz pierwszy. To dużo, zwłaszcza że, jak podaje ZUS, prawo takie przysługuje łącznie 331 tys. osób.

- W związku z obniżeniem wieku emerytalnego, w powiecie pleszewskim, o emeryturę mogą ubiegać się 763 osoby - dodaje Marlena Nowicka.

Nie wiadomo, ilu z nich zdecyduje się przejść na emeryturę. Z dotychczasowych analiz wynika, że 83 proc. osób przestaje pracować zaraz po nabyciu uprawnień, 11 proc. występuje o emeryturę w ciągu roku, a 6 proc. pracuje dłużej niż rok po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Największego boomu jeśli chodzi o składanie dokumentów można spodziewać się w pierwszym tygodniu października, kiedy uchwała wejdzie wżycie. Choć już teraz w pleszewskim oddziale pojawia się zdecydowanie więcej osób z pytaniami i pewnymi wątpliwościami związanymi z przejściem na emeryturę, niż samych. Dzięki takim konsultacjom mogą bardziej świadomie zadecydować o swoim losie. Okazać się może, że zdecydowanie bardziej opłaca się dłużej zostać na posadzie. Poza tym doradca przyjmie wniosek, sprawdzi, czy jest poprawnie wypełniony, wyjaśni przepisy, pomoże przebrnąć przez formalności.

Obsługa zainteresowanych w biurze na ulicy Ogrodowej przebiega bardzo sprawnie. Swoje w kolejce trzeba jednak odstać. We wtorek czas oczekiwania w kolejce wynosił około 20-30 minut, co było wynikiem skrupulatnego i spokojnego podejścia do każdego klienta pleszewskiego ZUS-u. Dla pracujących tam urzędników najważniejsze było to, aby każdy zainteresowany zrozumiał wszystkie zawiłości prawno-proceduralne.

Od pierwszego lipca można również korzystać także z pomocy doradcy emerytalnego, który przy pomocy kalkulatora emerytalnego może wyliczyć ile będzie wynosiła prognozowana emerytura.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto